We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Jak na HT, kapitola 3: Rozestavení

Už víme, jak vypadá takový běžný HT hráč, co umí a neumí, kde hraje dobře a kde hůř. V dnešní lekci se budeme věnovat tomu, jak tyto hráče spojit do jednoho celku, pomocí jednotlivých rozestavení a osobních pokynů.

(Vysvětlení zkratek: Of. = Ofenzivně, Def. = Defenzivně, DK = Do kraje, NS = Na střed)


Na Hattricku najdeme celkem 10 různých rozestavení, které můžeme rozdělit do 4 skupin:

- Formace s pěti obránci (541, 532): tyto jsou zaměřeny především na defenzivu a pokud nemáte velkou převahu v ratingách, příliš gólů střílet nebudete, na druhou stranu jich ani příliš nedostanete. Díky třem středním obráncům dokážete ubránit i velmi slušné útočníky a obránci se dají využít i pro podporu útoků/zálohy. Obecně trpí na předimenzovanou obranu a vypuštění jednoho celého ratingu (buď útok, nebo záloha).

- Formace se čtyřmi obránci (451,442 a 433): vyvážená rozestavení, s využitím správných osobních pokynů se mohou tvářit ofenzivně i defenzivně. Lze experimentovat s asymetrickými formacemi, pozor ale na ztráty ratingů při použití 3 hráčů na stejné středové pozici (3 střední obránci, záložníci nebo útočníci).

- Formace se třemi obránci (352 a 343): ofenzivní formace, které ale musí být podpořené silnou zálohou.

- Extrémní formace (550, 523 a 253): extrémní formace jsou samostatnou kapitolou, každá z nich víceméně vypouští jeden celý rating (útok, záloha, resp. obrana) a jejich hraní bych doporučil spíše zkušenějším manažerům, nicméně i s nimi se dá vyhrávat a něco si k nim povíme.

Vzhledem k tomu, že kromě gólmana můžete každému hráči udělit osobní pokyn, je všech možných variant, jak formaci postavit, neskutečné množství a nebudu je popisovat všechny dopodrobna. Většinou se zaměřím na několik nejklasičtějších způsobů a zmíním pár konkrétních postů. Mějte při experimentování na paměti zejména předchozí díl článků (Pozice) a nenechte se příliš unést, alespoň ze začátku.


Defenzivní formace:

5-4-1 (3 střední a 2 krajní obránci, 2-3 záložníci, 1-2 křídla, 1 útočník)

Tato formace je odsouzena ke krajním útokům, protože s jedním útočníkem slušný střed neuděláte (soupeř by musel mít opravdu velmi špatnou střední obranu), případně k totálnímu betonu bez jakýchkoliv útoků. To znamená, že útočník je většinou hrán s osobním pokynem (Def. pro posílení zálohy, nebo DK pro vylepšení jednoho z křídel) a v rámci křídel/zálohy se pak rozhoduje, zda se budeme snažit o nějaký ten útok (který můžeme posílit i z postu krajního obránce), nebo se zakopeme před bránou.

2 Of. křídla s Protiútoky, útočník DK, krajní obránci Def./normal/Of. (krajní obranu lze doplnit středními obránci hranými DK, kteří tímto pokynem zároveň trochu posílí i krajní útok)
- defenzivní rozestavení, které se snaží bořit útoky soupeře a následně je přetavit v protiútok. Vzhledem k tomu, že počet šancí, které si dokáže mužstvo při této taktice vytvořit, nebývá vysoký (pouze dva záložníci), je vypuštění středního útoku trochu riskantní a tuto taktiku bych doporučil spíše týmům specializovaným na protiútoky, které si jich dokáží vytvořit větší množství. Osobní pokyny krajních a středních obránců se odvíjejí pole obrany soupeře a důvěry v obranu vlastní.

"Beton" na 3 střední záložníky, křídlo NS, útočník Def., krajní obránci Def.
- jediný úkol této taktiky spočívá v zabetonování obrany a zálohy a modlení se v ubránění všech soupeřových šancí. Většinou se používá proti mnohem silnějším týmům, kdy se snažíme co nejvíc zredukovat počet obdržených gólů (a potají doufáme v plichtu). Lze kombinovat s taktikou Nátlakové hry, pokud máte u hráčů (zejména záložníků) dobrou kondici.

1 Of. křídlo, 3 záložníci, útočník DK
- varianta spoléhající na silnou obranu a jeden silný krajní útok.

5-3-2 (3 střední a 2 krajní obránci, 1-3 záložníci, 0-2 křídla, 2 útočníci)
Ofenzivnější z obou obraných formací zvládne díky dvěma útočníkům dávat góly i středem, na druhou stranu většinou ztrácí v záloze. V úvahu připadají všechna tři možná rozestavení v záložní řadě, ať už bez křídel a s podporou taktiky Útoky středem, s jedním křídlem a dvěma záložníky, nebo dvěma křídly a jediným záložníkem spolu s Protiútoky. Krajní obránci mohou opět podporovat útoky, pokud si v obraně věříte.

2 Of. křídla s Protiútoky, krajní obránci Def./normal/Of. (krajní obranu a krajní útoky lze doplnit středními obránci hranými DK)
- zde je základem pevná obrana, protože s jedním záložníkem to v záloze moc nevyhrajeme. Díky dvěma křídlům a dvěma útočníkům máme všechny tři útoky na slušné úrovni a tak můžeme doufat i v nějaké vstřelené góly.

bez křídel, 3 střední záložníci, krajní obránci Def., 0- 2 střední obránci Of., Útoky středem
- tato formace disponuje vcelku slušnou obranou, zálohou a jedním (středním) útokem. Díky slabým krajům se připravujete o celkem slušný počet šancí, ale pokud máte převahu v záloze, může to být vítězná taktika. Střední obránci mohou hrát ofenzivně, pokud si v obraně věříte a máte na to vhodné typy hráčů.

Vyvážené formace:

4-5-1 (2-3 střední a 1-2 krajní obránci, 3 záložníci, 2 křídla, 1 útočník)
451 patří mezi nejdefenzivnější formace. Disponuje velmi silnou zálohou a pevnou obranou. Postrádá střední útok, ale dokáže ho nahradit silnými kraji. Útočník je většinou hrán s osobním pokynem a pokud vyloženě nebetonujeme, alespoň jedno křídlo bývá Ofenzivní. Často hrané s taktikou Útoky po krajích.

2 Of. křídla, útočník DK, případně Protiútoky
- vycházíme z pevné obrany, slušné zálohy a dvou silných krajů. Pokud si nevěříme v záloze a naopak věříme obraně, lze zvolit i Protiútoky.

"Ziky taktika" - 1 Of. křídlo, 1 křídlo NS, útočník DK (podporuje Of. křídlo), případně Útoky po krajích
- spoléhá na silnou obranu, velmi silnou zálohu a jeden silný křídelní útok. Pokud budete mít smůlu, může se stát, že vám na silné křídlo nepadne ani jedna šance a vy odejdete přinejlepším s jediným bodem, na druhou stranu vám tam mohou padnou šance klidně tři a pak máte pravděpodobně vyhráno. S touto taktikou se velmi dobře sbírají body, někdy ale jen po jednom.

"Beton" 2 křídla NS, útočník Def., případně Nátlaková hra
- další variace Betonu se silnou zálohou a obranou.


4-4-2 (2-3 střední a 1-2 krajní obránci, 2-3 záložníci, 1-2 křídla, 2 útočníci)
Z vyvážených formací ta nejvyváženější disponuje obrovskou variabilitou: díky různým osobním pokynům můžete hrát silnou obranu, silné útoky, i slušnou zálohu a to vše dokonce dohromady. Na druhou stranu nikde vyloženě nevyniká a oproti oblíbenějším formacím ztrácí v záloze. Podle mého je to ideální "třetí" formace, kterou můžete tu a tam překvapit soupeře.

2 Of. křídla, 2 krajní obránci Def., Protiútoky
- téměř ideální formace na protiútoky: máme silnou obranu, tři slušné útoky a ztrácíme jen něco v záloze.

1 Of. křídlo, 2 krajní obránci Def.

- posilujeme zálohu na úkor jednoho křídelního útoku, lze hrát s Protiútoky i bez.

3 střední záložníci, křídlo NS, Útoky středem
- lze použít, pokud je soupeř slabý v obraně a silný v záloze, ale hra na jeden útok je vždycky risk.


4-3-3 (2-3 střední a 1-2 krajní obránci, 1-3 záložníci, 0-2 křídla, 3 útočníci)
Pokud si věříte v obraně a nebojíte se téměř vypustit zálohu, je pro vás tato taktika ve spojení s protiútoky ideální. 3 vyvážení střední útočníci dokáží udělat velmi silný útok, ten pak můžete doplnit jedním až dvěma Ofenzivními křídly. Pokud si věříte i v záloze a nebojíte se zase vypustit křídla, lze se zaměřit pouze na střední útok.

1-2 Of. křídla, 2 Def. krajní obránci, Protiútoky
- velmi ofenzivní Protiútoky s nízkou zálohou, tato varianta se neobejde bez kvalitních obránců.


Ofenzivní formace


3-5-2 (1-3 střední a 0-2 krajní obránci, 2 křídla, 3 záložníci, 2 útočníci)
Dlouhodobě nejoblíbenější formace na Hattricku spojuje supersilnou zálohu a velmi slušný útok, což většinou na vítězství stačí. Lze hrát jak s taktikami, tak bez nich, osobními pokyny reagovat na soupeře a dle potřeby posilovat zálohu, útok, nebo obranu.

"Přerov" 1 Of. křídlo, 1 křídlo NS, 2 Def. krajní obránci
- v Česku pravděpodobně dlouhodobě nejoblíbenější rozestavení poslední dobou na popularitě sice ztrácí na úkor 451, ale stále si troufnu říct, že je ve vyšších ligách stále nejhranější formací. Spojuje velmi silnou zálohu, dva kvalitní útoky a ztrácí jen v obraně.

2 Of. křídla, 1-2 útočníci DK (druhý případně Bez pokynu nebo Def.), Útoky po krajích
- oproti "Přerovu" ztrácíme mírně v záloze a vypouštíme střední útok, kraje se však obecně hůře brání a můžete tak překvapit soupeře, zvláště pokud jste zvyklí hrát střední útok. Oblíbená formace trenérů křídel.

2 křídla NS, Útoky středem
- opak předchozí taktiky vypouští oba kraje a hraje na velice silnou zálohu a střední útok. Problémy nastanou, pokud soupeř hraje na 2-3 střední obránce.

"All-off" celá obrana Of. podporuje zálohu a útoky
- oblíbená taktika v nižších ligách, kde nejsou zálohy tolik vyrovnané, vypouští kompletně celou obranu a pomocí ofenzivních středních a krajních obránců posiluje už tak slušnou zálohu a útoky. Je absolutně nutné přehrát soupeře v záloze, protože každá jeho šance je téměř automaticky gól v naší síti. Velmi náchylné k haluzím.


3-4-3 (1-3 střední a 0-2 krajní obránci, 1- 2 křídla, 2-3 záložníci, 3 útočníci)
Velmi ofenzivní taktika bohužel většinou doplácí na slabší zálohu oproti 3-5-2 a na fakt, že střední útok se snadněji brání. Protože kvalitní útok musí bezpodmínečně mít podporu v slušné záloze nebo obraně (kterou s 3-4-3 pravděpodobně neuděláte), počet křídel a jejich osobní pokyny většinou záleží na tom, jak moc si věříte v záloze.

3 záložníci, 1 křídlo Of.
- superofenzivní taktika vhodná proti týmům se silnou obranou.

3 záložníci, 1 křídlo NS, Útoky středem
- velmi vhodné rozestavení pro Útoky středem se silným útokem a slušnou zálohou.

"All-off" celá obrana Of. podporuje zálohu a útoky
- varianta "All-offu" se slabší zálohou a lepšími útoky.

2 Of. křídla
- varianta se slabou zálohou, zato mocnými útoky, velmi dobrá protitaktika na defenzivní taktiky s nízkou zálohou.


Extrémní formace

5-5-0 (3 střední a 2 krajní obránci, 3 záložníci, 2 křídla, žádný útočník)
Střední útok nula. Silně defenzivní taktika, která má ovšem k dispozici dvě křídla, které stále mohou vytvořit slušné útoky.

"Beton" 2 křídla Na střed
- opět varianta "Betonu".

2 Of. křídla, obrana může podpořit útok/zálohu
- pomocí osobních pokynů (krajní Obránci Of., záložníci Do kraje, střední obránci Do kraje) lze značně posílit krajní útoky, v kombinaci s Protiútoky je to hratelná taktika.


5-2-3 (3 střední a 2 krajní obránci, 0-2 záložníci, 0-2 křídla, 3 útočníci)
Záloha nula. Toto rozestavení vypouští zálohu a soustředí se pouze na bránění a následné proměňování protiútoků. Hrát 5-2-3 bez této taktiky (Protiútoky) se nedoporučuje, opět jsou tu k tomu mnohem lepší formace.

"Kráter" 2 Of. křídla, žádní záložníci, Protiútoky
- rozestavení kompletně bez zálohy, které LZE hrát dlouhodobě, vyžaduje kvalitní obránce a útok a pevné nervy. Vypuštění zálohy je vždy risk, góly mohou přijít i ze standardek a speciálních situací, které pevnou obranou neovlivníte. Výsledky budou většinou dost těsné.


2-5-3 (1-3 střední a 0-2 krajní obránci, 3 záložníci, 2 křídla, 3 útočníci)
Obrana málo. Úspěšnost této taktiky závisí především na záloze. S dvěma obránci se sice bránit dá, ale vyžaduje to kvalitní hráče. Pomocí osobních pokynů (střední obránce Do kraje, krajní obránce na Střed) lze rozumně pokrýt všechny tři útoky.

"All-off" 2 Of. křídla, 2 Of. střední obránci
- pravděpodobně nejofenzivnější rozestavení na HT.

2 Of. křídla, obránci brání dle potřeby
- méně ofenzivní rozestavení než klasický “All-off” se snaží i bránit, pokud víte, nebo si troufnete tipovat, kudy soupeř povede útok(y), můžete pouhými dvěma obránci víceméně eliminovat soupeřovi útočící hráče.

(dík za pomoc Gambit_ovi a PS-SP)

2010-10-18 22:54:14, 8793 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=11577]

 
Server 071