We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Kružni trening

Da bih napisao ovaj članak, da bi to ustvari imalo nekog smisla, sačekao sam da se objave promene za sledeću sezonu i sa nestankom treninga forme ovaj članak će na neki način postati realnost za sve menadzere. Možda preterujem ali svakako će pomoći onima koji su se našli u neobranom grožđu. Ograničene i uske sastave koji imaju samo 12-13 igrača će uskoro zameniti ekipe koje će imati 16-17 igrača. Tako će barem biti za one koji žele da napreduju. Ono što može da vas razlikuje od konkurencije je mogućnost da povećavate ili barem održavate vrednost svih svojih igrača.

Za pojam kružni trening sam prvi put čuo od Neška(5756052), ili je beše popolo nazvao tako Neškov sistem igranja HT-a. Moje divljenje je usledilo jer je on spojio dve stvari koje čine ovu igru zabavnom, pobeđivanje korišćenjem taktike i trening igrača. Za nekoga ko počinje da igra HT bila je do skoro klasična zabluda da će kombinujući te dve stvari moći da dođe do vrha. To je zato što je sistem igranja HT-a u višim ligama bio dosta drugačiji. Mnogi su pod utiskom da je to urađeno namerno kako se ne bi stalno isti timovi zadržali na vrhu i kako novi menadzeri ne bi odustajali zbog nemogućnosti da postanu šampioni, ali kako vreme prolazi pod utiskom sam da probijanje nagore isključivo zavisi od volje timova koji su gore da ostanu tamo gore. Neki odustanu od HT-a, neki se užele dobrog starog treniranja za sebe/profit, neki odluče da budu selektori/posvete se reprezentaciji (ko je rekao Baki :) ).

Neško je odmah na početku skapirao da neće imati strpljenja da čeka da neki igrač napreduje po 3-4 skila u nečemu. Najviše ga je zanimalo kako to vreme da skrati. To vreme nije skratio ali je „osmislio“ nešto što je Neosporni talenat (5435960)(znači ipak nije popolo) nazvao „kružni trening“ – kupi se igrač čiji TSI pokazuje da je „napucan“ (znači, da je u nekom skilu visoko - ne mora to obavezno da bude glavni skil, često je umeo da bude i najjači sekundarac ili dva). Trening se menja uglavnom prema taktici koja je "dobitna" za sledeću utakmicu, i gleda se da se maksimizuju slotovi za trening (na primer ako se ide na kontre, može se trenirati odbrana, a ako se ide na jaku sredinu i napad, PM ili kratka dodavanja su logičan izbor).

Često je Nešku trening napada bio zgodna opcija dok se takmičio u kupu - jednu utakmicu bi igrao 3-5-2, drugu 3-4-3, i 5 igrača (od mogućih 6) primi trening. Ovo je bila jedna od opcija gde se odricao trening mesta, druga je treniranje kratkih dodavanja u "normalnoj" formaciji (2-5-3 je do skoro bila "nenormalna", i stoga primenljiva samo u prijateljskim), ili odbrana sa 4 pozadi. Od sada 2-5-3 moze biti jako zanimljiva za one menadžere koji veruju da je u sredini ključ pobede.

Poenta je svakako napredak kluba, a ne pojedinačnih igrača. Nije toliko bitno ko će kada skočiti u skilu, dok se zna da oni napreduju. Koga "zalomi" da skače brzo, i napreduje 2-3 (različita) skila, brzo se i prodaje uz veliku zaradu. Ko neće da vidljivo skoči, ostaje duže u ekipi. Kupovao je vremenom sve jače igrače za "početak treninga" (sada su to već igrači koje su prethodni vlasnici smatrali "završenima"), ali je uvek gledao da to ne budu golobradi poletarci, već igrači koji mogu nastupati i u prvoj postavi. Igrači su, opet, bivali sve stariji - do III lige je gledao da ih prodaje sa 24-25 godina, sada često kupuje i starije. :)
Naravno svaki menadzer ima svoje tajne koje ne deli sa ostalima da bi zadržao kompetitivnu prednost nad ostalima. Neško mi nije odao njegovu ali ja se kladim da je to njegov golman.

Iako možda deluje tako, ne treniraju se svi igrači podjednako. Prilikom ovakve vrste treninga uvek je poželjno birati dve linije tima kao "glavne" i zato mlađe (obično napad i vezni red), dok su ostali (odbrana i golmani) dobijali treninge na kašičicu (recimo, poneki trening dodavanja na prijateljskim), i zato su ti "ostali" mogli da budu i stariji od ostatka ekipe. Vremenom, prodajom nekih igrača, dešavaće se i da se promeni fokus, pa recimo jedno pola sezone morate koncentrisani uglavnom na odbranu (u prijateljskim odbranu treniraju veznjaci i krila, a u takmičarskim su svi na svojim pozicijama).

To "menjanje pozicija zbog treninga" je ključna stvar - zato igranje u kupu, koje traje sve duže što napredujete više po ligama, predstavlja sve veći problem za optimalan trening. E tu stupaju na scenu individualna kombinatorika, znanje i umeće svakog menadzera koji mu pomažu da “zapliva u močvari punoj punoglavaca”.

Tu sam shvatio da sam i sam nesavesno primenjivao ovaj system dok sam trenirao veznjake. Trenirao sam igrače po dva skila u plejmejkingu a zatim i dva skila u dodavanju a onda ih prodavao. A sve to dok sam trenirao reprezentativca, prakticnije zbog njega kako bih ga na taj nacin zadržao u reprezentaciji i pomogao svom timu a ujedno i reprezentaciji.
Slične kombinacije sam davao i menadžerima kojima sam pomagao da počnu efektivnije da igraju i da pobeđuju. Ako malo promislite kombinacije se same nameću. Trening golmana za kojim sledi trening odbrane gde možete da trenirate odbranu svom golmanu. Dalje može da sledi trening prekida gde možete da date glazuru svom golmanu i ostatku ekipe ili recimo plejmejking trening gde ćete da trenirate plejmejking svojim odbrambenim igračima. Tu je uvek i klasika plejmejking pa trening krila ili obrnuto.

Komentar jednog naseg poznatog menadžera na ovaj clanak: "Kad sam video "kružni trening" mislio sam da je to ovo čime se ja zamlaćujem. Kupio sam defove i inere, pa trenirao odbranu svima. Onda sam prešao na playmaking i trenirao inere i defove (do excellent nivoa). Sad sam u priču ubacio i krila, a kad se dođe do odredjenog nivoa kupujem par napadača i svi dobijaju dodavanje :)"

Komabinacija ima jako puno i samo treba osmisliti onu koja najviše odgovara vašoj ekipi i vašem stilu igranja.

2010-11-10 07:38:49, 1924 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=11777]

 
Server 070