We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Excelentní trenér

Každý z nás by chtěl mít v týmu excelentního trenéra, ale pro jeho vysokou cenu si ho pořídí jen málokdo. Stojí to tedy vůbec za to mít v týmu takového trenéra? Nebo raději využít peníze na něco užitečnějšího?

Článek je z velké části překladem článku (12901) od současného krotitele kanadských šelmiček, Strategista (2863992). Z menší pak z mé hlavy a doplněn o tabulky z Unwritten manualu.Trénink

Co se týče rychlosti tréninku, excelentní trenér je pouze o půl stupně lepší, než jeho solidní kolega. Pro připomenutí tabulka:

Trenér Efektivita
Ecxelentní 105.30%
Solidní 100%
Ucházející 90.90%
Neadekvátní 83.30%
Nedostačující 76.90%
Tristní 71.40%

Zhruba můžeme říct, že excelentní trenér přidává oproti solidnímu dvě tréninkové dávky za tři sezony. Z tohoto důvodu excelentního trenéra ocení hlavně majitelé reprezentačních hvězd, kde každá tréninková dávka navíc může rozhodnout o startu v nároďáku, pro běžného manažera je tento rozdíl takřka zanedbatelný. Výdělek z toho, že prodá hráče o trošku dříve, v žádném případě nevyrovná pořizovací cenu takového trenéra. Skutečné výhody se skrývají jinde.

Forma

Největší výhodou excelentního trenéra je jeho vliv na formu hráčů. Po jeho pořízení a po špetce času, než se hráči „přizpůsobí“ novému tréninku, získá tým ve formě náskok oproti soupeřům se solidním trenérem. Rozdíl mezi ucházejícím a solidním trenérem je jedna úroveň formy. Rozdíl mezi solidním a excelentním je opět pouze půl stupně, ale i to je rozdíl. Představme si modelový příklad. Tým nastupuje s hráči v solidní (průměrné) formě a je veden solidním trenérem. Pokud by tu samou sestavu hráčů vedl trenér excelentní, stoupla by jejich forma na hodnotu solidní (mnohem vyšší). Tento rozdíl ve výkonu hráčů by teoreticky byl asi 3%. Obvykle ale tato 3 % ještě přesáhne, záleží na konkrétním stupni formy. (Na nižších hodnotách formy je výkonnostní nárust větší než na vyšších.) Myslím, že mnozí z nás už zažili, že o rozdílu mezi setrvání v lize a sestupem rozhodoval opravdu kousíček. Dost možná to byly tyto tři procenta.

Samozřejmě je nutné si uvědomit, že formu ovlivňují i mnohé jiné faktory, ne pouze úroveň trenérských schopností, jako je počet asistetů, intenzita tréninku, podíl kondice. A pak musí hráč odehrát alespoň jednu minutu v zápase za týden.

Nevýhody

Jen jedna, zato pořádná. Jak již bylo zmíněno, a jak všichni vědí, excelentní trenér je dosti nákladná záležitost. Většina týmů nemá na pořízení takového trenéra finanční prostředky a ti, kteří je mají, je raději utratí za novou hráčskou hvězdu.
Ale i takovéto náklady se dají redukovat.
Externí najmutí excelentního trenéra je pošetilost. I ten nejlevnější (tj. s tristními vůdčími schopnostmi) vás vyjde na 160 M. Cenu trenéra se solidními vůdčími schopnostmi (727 M) snad ani netřeba komentovat.
Proto by měl každý, kdo uvažuje o koupi takovéto trenéra, zapomenout na externí najmutí a mít v týmu hráče, kterému následně zaplatí trenérský kurz. Připomenu, že hráč musí strávit v týmu minimálně jednu sezonu (112 dní), aby se mohl stát trenérem. Vybereme hráče s co nejvyššími vůdčími schopnostmi, ideálně solidními, ale i ucházející jsou přijatelné, a vysokými zkušenostmi. Na to, aby se stal hráč excelentním trenérem, potřebuje mít zkušenosti alespoň excelentní. Takový hráč je ale na předělání pořád hodně drahý, proto je třeba rozhlížet se po vyšších zkušenostech. Pokud tedy takového hráče nevlastníte, vždycky můžete nakouknout na přestupovou listinu a vhodného vybrat. Čím vyšší zkušenosti, tím je cena za trenérský kurz nižší, viz tabulka níže. (Ceny v mil. Kč.)

Úroveň zkušeností Cena
Excelentní 170 - 192
Nadstandartní 150 - 168
Vynikající 150 - 135
Brilantní 132 - 125
Perfektní 124 - 112
Prvotřídní 112- 103
Abnormální 103 - 96
Kolosální 96 - 91
Impozantní 88 - 85
Dechberoucí 84 - 79
Okouzlující 79
Legendární 74
Boží 67

Pozn.: Intervaly cen jsou odrazem rozdílného subskillu zkušeností hráčů.

Zkušenosti

Zkušenosti získává hráč hraním zápasů. Na jeden skok je potřeba nasbírat 28 bodů. Za jeden zápas dostane hráč určitý počet bodů podle následující tabulky:

Národní přátelák 0.1
Mezinárodní přátelák 0.2
Ligový zápas 1
Pohárový zápas 2
U20/NT přátelák 2
Baráž 2
Zápas v Hattrick Masters 5
U20/NT soutěžní zápas 10
U20/NT (semi)finále 20


Pokud tedy toužíte mít svého vlastního excelentního kouče, rada je následující. Myslete dopředu. To ale samozřejmě platí nejen pro trenéry, a nejen pro ty excelentní. Vždy je nejlepší mít v týmu hráče, kterého plánujete v budoucnu proměnit v trenéra. A ty pak co možná nejvíce nasazovat do zápasů, aby se jim zvýšily zkušenosti.

Excelentní trenér je sice dost nákladná záležitost, ale investice do něj se mohou vrátit, především v podobně zvýšení formy hráčů. Tím vlastně nepřímo ovlivní ratingy týmu. Zrychlení tréninku není tak markantní, ale můžete s ním vychovat budoucího reprezentanta. Reprezentanta s vysokými zkušenostmi. Možná, že i budoucího excelentního kouče.

Rozhodnutí, zda si koupit nového hráče, nebo místo něj investovat do trenéra, je ale, jako vždy, na každém manažerovi.

2012-01-31 16:41:59, 2122 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=14707]

 
 
Server 096