We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Ako som vyhral Slovenský pohár...

V poslednej dobe som dostal viacero mailov s gratuláciami, ale takisto aj s otázkami, ako sa dá bojovať na dvoch frontoch (liga, pohár) a tiež, či som mal stanovené priority pred sezónou, na ktorú trofej som sa chcel zamerať. Tak ma napadlo napísať článok o celom priebehu Slovenského pohára z hľadiska môjho tímu. Snáď bude tento článok inšpiráciou pre viacerých manažérov...

Víťaz Slovenského pohára musí prekonať 13 zápasov za sebou, každý omyl odsúva možnosť bojovať o túto trofej minimálne o ďalšiu sezónu. Môj osobný cieľ pred samotným začiatkom bol taký, ako aj sezóny predtým, a to ísť aspoň do 7.-8. kola a ďalej podľa možností v lige a s ohľadom na súperov. Do pohára som nastupoval ako 19ty nasadený, ranking mi teda nedával príliš veľké šance zahrať si doma, ale na to som si už za posledné sezóny zvykol. Poďme sa teda pozrieť na to, akí súperi mi stáli v ceste.

1. kolo - (364486721) - zápas s robotom, keďže bol iba 1 zápas v danom týždni, zvolil som rozostavenie 253, samozrejme PIC a nastavil tréning krátkych prihávok s tým, že si na trénovaných postoch zahrajú hráči, ktorým sa prihrávky najviac zídu. Výsledok 0-11, bez zranenia a karty, ideálny vstup do pohára!

2. kolo - (376723935) - neBOT súper, avšak kvalitou na úrovni čerstvo prideleného tímu, tréning prepnutý naspäť na bránenie, v obrane si zahral aj brankár, najlepší hráči oddychujú, samozrejme PIC. Výsledok iba 0-4, ale potešilo, že sa to opäť zaobišlo bez zranenia a karty dôležitého hráča.

3. kolo - (377034293) - súper opäť "živý", avšak kvalita je opäť jednoznačne na mojej strane. Volím rozostavenie 4-5-1 kvôli tréningu a nacvičeniu formácie, pridávam samozrejm PIC. Výsledok 0-5 je fajn, zranenie staršieho "béčkového" hráča až tak nevadí.

4. kolo - (377278276). Do 4.kola nastupujem už ako 16ty nasadený, teda sa očakával opať prijateľný žreb. Súper z radu začiatočníkov nemá žiadnu šancu, nacvičujem formáciu 4-3-3 (ktorá mi neskôr v sezóne zabezpečila krásne výsledky), pribaľujem PIC, nastupujú už aj nejakí lepší hráči, ktorí však po pohodlnom vedení idú oddychovať na striedačku. Výsledok 0-6 a žiadne zranenie sú ideálne a teším sa na ďalšieho súpera.

5. kolo - (377497291) - náročnosť súperov pomaly narastá. Keďže pred týmto zápasom som hral v lige s takmer bot tímom, šetrím lepších hráčov práve na pohárový zápas a nastupujem takmer v plnej sile. Snažím sa rovnomerne rozložiť útočné ratingy, nech pretlačím čo najviac gólov, sebadôvera sa vždy zíde. V takej zostave iná možnosť ako PIC ani neprichádza do úvahy, výsledok 0-5 bez zranenia na dôležitých postoch je fajn.

6. kolo - (377707761). Do zápasu nastupujem ako 13ty nasadený, súper opäť o niečo náročnejší, ktorý sa spolieha predovšetkým na obranu a protiútoky. V zálohe od začiatku nasadzujem plnú silu, keďže v lige ma po tomto zápase čaká spolukandidát na titul, nutnosťou je PICnúť si aj tento zápas. Opäť volím možnosť zahratia vyrovnaných všetkých ratingov, po vedení o 2 góly striedam svojich 3 kľúčových hráčov. Konečný výsledok 0-4, žiadne zranenie, po zápase maximálna sebadôvera a nálada v tíme. Vyzerá to byť slušne rozbehnuté!

7. kolo - (377914037). Po úspešom ligovom zápase, kde aj so štastím remizujem v lige vonku u favorita (368242966), dostávam súpera, ktorý je schopný zahrať mýtickú strednú obranu, ku ktorej pridáva protiútoky vedené predovšetkým po krídlach. Rozhodnutie (možno trochu riskantné) padlo na nenacvičenú 3-4-3 formáciu, pretože potrebujem investovať čo najviac na útočné ratingy. V lige ma čaká druhý "polobot", tak istím zálohu normálom (prvýkrát), takisto poisťujem krajné obrany a zvyšok dávam do útoku. Zvolil som taktiku na stredný a jeden krajný útok. Na začiatku zápasu inkasujem z protiútoku a mierne sa obávam o výsledok. Našťastie ešte v prvom polčase premieňam head špecku a 9 minút pred koncom zápasu sa konečne presadzuje môj mýtický pravý útok. Vydretá tesná výhra spolu so zranením záložníka už značí, že jasným zápasom v pohári je pravdepodobne koniec.

8. kolo - (378123596). V lige pricházda nezmyselné zakopnutie s polobotom (368242969), podcenil som zostavu a šetril asi až príliš mnoho hráčov na pohár, napriek tomu si to engine mohol odpustiť. V siedmom kole vypadlo dosť favoritov, do ôsmeho kola nastupujem už ako nasadená sedmička. Za súpera dostávam pre mňa dobre známy tím, ktorý mi skrížil cestu v pohári aj sezónu predtým. Súper je veľmi silný, preto by vypadnutie nebolo žiadnym veľkým prekvapením. Nastupujem v plnej sile s normálom a rozostavením 3-5-2 na stredný a jeden krajný útok. Opäť mi pomáha head špecka a v kombinácii s gólom cez stred mi prináša dvojgólové vedenie, ktoré znamená prestriedanie na 4-5-1 s tým, že zatváram obranu a ostáva mi iba jeden krajný útok. Súper v druhom polčase koriguje výsledok, na moju radosť však vyrovnanie nepricháza a je z toho výhra 1-2. Na ôsme kolo pohára to bol veľmi kvalitný zápas, bojovať na ihrisku súpera, ktorý zahrá doma 381 HS nie je žiadna sranda.

9. kolo - (378324772). Ako nasadený číslo 5 dostávam konečne známeho manažéra - pastu. Tomuto losu som sa pravdupovediac veľmi potešil, keďže v tom čase sme spolu hrali aj priateľský turnaj a sila jeho tímu mi bola známa. Dohadujeme si live sledovanie zápasu pri pivku v machnáči, pred zápasom prebiehajú klasické podpichovačky, no ja som pevne presvedčený o postupe o ďalšieho kola. Betonár Pasta s troma NT obrancami v tíme vie namiešať veľmi slušné obrany, no v jeho tíme absentujú hráči, ktorí tvoria útočné ratingy, predovšetkým stredný útok. Dlho zvažujem najvhodnejšiu taktiku, nakoniec volím 2-5-3 alloff v kombinácii s kreatívnou hrou na stredný a jeden krajný útok, keďže od súpera neočakávam tvorenie útokov a so špeckami som na tom lepšie. PIC radšej neriskujem. Pasta pred zápasom dokupuje stopéra, čo sa dozvedám až pri spomínanom pive. Po debate sa dozvedám, že pasta trafil stranu, ktorou útočím a má to tam riadne zamurované, takisto prekvapuje pridaním krajného útoku, ktorý by mal byť lepší ako moja obrana. Nastáva mierna obava z výsledku, ktorú samotný zápas aj potvrdzuje. Ujímam sa vedenia, ktoré však vydrží len 3 minúty po nezmyselnom góle stredom a tento stav ostáva do konca zápasu. Nervozita najmä u mňa pribúda, no naštastie prichádza vytúžený gól v predĺžení. S pastom si podávame ruky a dostávam gratuláciu, nech to teda celé vyhrám, keď už som ho vyradil :)

10. kolo - (378523906). Doma v lige najprv zvládam ťažký zápas s Potvoricami (368242982), no v pohári ma ako nasadenú trojku čaká súper, ktorého som si vôbec neželal. Po dvoch normáloch by som potreboval PIC, zvažujem rôzne taktiky, nakoniec po analýze, že súperovu zálohu nedorovnám ani normálom rozmýšlam nad protiútokmi. Ale ako ich nastaviť? V hre boli všetky možné varianty, od kráteru až po 5-4-1 na jedno krídlo, no nakoniec mi najvhodnejšia pripadá 4-3-3 na stredný a jeden krajný útok, pribalujem aj spomínaný PIC. Od súpera očakávam, že viac investuje do útokov a jeho stredná obrana by mohla byť zraniteľná. Zápas nesledujem online, nechám si posielať len sms po prípadných góloch a keď po 30 minútach dostávam už tretiu, neverím vlastným očiam. Hneď sa logujem, či to nie je dáky fake a s potešením zisťujem, že je to pravda. Súperovi až do konca zápasu nebolo dopriate streliť gól (hoci by si určite zaslúžil) a tak zápas končí pre mňa neuveriteľným výsledkom 0-3. Taktika sadla presne ako uliata a v kombinácii s kúskom štastia, ktoré pri protiútokoch treba mať, je z toho fantastický postup do štvrťfinále, čím vyrovnávam svoje historické maximum.

11. kolo - štvrťfinále - (378725395). V lige ma čaká zápas proti pipovi, s ktorým si dohadujeme PIC-PIC, navyše sa stretávame v Trnave pred futbalom presne počas prebiehajúceho zápasu. Potvrdzujem úlohu favorita a teším sa na Golmana v štvrťfinále. Opäť dlho rozmýšľam nad setupom, radím sa s pastom (na pokeri alebo v mlynskej doline, už neviem), pôvodne mám nastavený identický setup ako v predošlom pohárovom zápase, no dostávam od pastu chrobáka do hlavy, či by nebolo lepšie skúsiť urobiť všetky tri priechodné útoky. Simulujem si zostavu a nakoniec volím práve túto alternatívu, keďže TS mám vysoko, volím tentokrát protiútoky s normálom a dúfam aj v nejakú normal šancu. Zápas mi skomplikuje zranenie záložníka s 15 prihrávkami už v tretej minúte a mám mierne obavy, ako sa to prejaví na strednom útoku. V zápase sa dvakrát ujímam vedenia, do Golman vždy odpovedá rovnakým spôsobom. Zápas smeruje do penaltového rozstrelu, v 119. minúte prichádza taktické striedanie pred rozstrelom a práve čerstvý hráč rozhoduje o mojom postupe do semifinále. Fantázia!

12. kolo - semifinále - (378924992), v lige ma po Golmanovi čakal polobot, ideálna príprava pred semifinále. Šetrím hráčov s rizikom vykartovania a veľmi sa teším na semifinále. Po vypadnutí janoha už ako nasadená jednotka mám za súpera štvrtoligistu s platmi, s ktorými by sa nestratil ani v prvej lige, navyše pred zápasom dokupuje 2 monštrá. Protiútoky sa mi proti pevnej súperovej obrane nezdajú ako priaznivá možnosť, navyše pri tvorení stredného aj krajného útoku nezískam prevahu v zálohe. Trochu na pochybách, no volím variant (ne)obľúbeného prizdisráča, teda 4-5-1 na jeden krajný útok s kombinácii s pressingom a normálom. Pred zápasom dúfam v tesnú výhru v zálohe, keďže tento zápas sa už hrá na neutrálnej pôde. Ostáva mi už len dúfať, že obrana bude dosť pevná a pre mňa prídu dáke šance na silný kraj. Zálohu skutočne veľmi tesne vyhrávam, v druhom polčase dostávam quick špecku a ujímam sa vedenia, na čo súper odpovedá 10 minút pred koncom a pomaly sa chystám na ďalšie predĺženie. No hneď vzápatí dostávam konečne šancu na silné krídlo, ktorú premieňam a finále je už veľmi blízko. Do konca zápasu odolávam a teším sa na finále.

13. kolo - finále - (379121942). Pred finále ma čakal veľmi dôležitý súboj v lige o prvé miesto, ktoré však vzhľadom na okolnosti mierne vypúšťam, volím protiútoky a PIC a prehrávam (368242993), čo ma stojí post ligového lídra. S pohárovým súperom dohadujem počas týždňa PIC-PIC deal, keďže obaja bojujeme o prvú ligu, no nechce ani počuť, nakonec sa dohadujeme na nezvyčajnom normal-normal deale. Cvajo dokáže zahrať krásne ratingy, no má v tíme presne 11 hráčov, ktorí majú svoju kvalitu, ale hráva prakticky stále to isté, v tomto smere je výhoda na mojej strane. Setupu venujem snáď 1,5 dňa počas pracovnej doby, skúšam, simulujem a hľadám optimálne východisko. Celý pondelok mám nastavené 3-5-2 na silnú zálohu, takmer poistené všetky obrany, no v útoku je to bieda. Od pondelka večera však začínam rozmýšlať iným smerom. Vypúšťam prestížny turnajový semifinálový zápas v ČSFF Cupe, nastavujem kráter a snažím sa všetkými možnými spôsobmi presvedčiť súpera, že protiútoky budú mojou taktikou aj vo finále. Nakoniec nastavujem 2-5-3 s tým, že bránim jeden krajný a stredný útok, druhý kraj vypúšťam a dúfam, že tou stranou Cvajove šance nepôjdu. Do zálohy nastavujem 5 záložníkov (jedného dokupujem v deň zápasu), všetci v solídnej forme, navyše zálohu podporuje CD a TDF. Spolieham sa na tesnú výhru v zálohe a na stredný utok, keďže Cvajo má jedného obrancu v úbohej forme. Zápas sa odohráva v deň hokejového zápasu s francúzmi, ktorý nezvládam a končím v posteli ešte pred začiatkom finále. Zobudím sa okolo tretej v noci s napätím, ako to vlastne dopadlo. Na moju veľkú radosť to vyšlo presne podľa predstáv, Cvajo podcenil zálohu, ktorú oslabil pokynmi TW pre záložníkov a pomaly si uvedomujem, že som to dokázal a Slovenský pohár mi z mojej vitríny už nikto nevezme.

Touto cestou by som chcel poďakovať všetkým, ktorí mi pri mojom putovaní držali palce a verili mi.

ĎAKUJEM!

2012-05-24 20:48:09, 1505 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=15269]

 
 
Server 096