We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Kako priti do vrha brez denarja v banki

Slovenski prevod članka STAR-terja (14444), ki je na čelu poljske reprezentance postal svetovni prvak in v finalu premagal prav Slovenijo.


Znanih je več načinov, kako spraviti svojo ekipo na vrh. Velik del uspešnih managerjev (če ne večina) pove, da so na začetku pridobili več milijonov s treningi igralcev v nižjih ligah in kasneje vse porabili za plače med vzpenjanjem v višje lige. Takšen pristop večinoma deluje, vendar zahteva veliko časa, je dolgočasen in ni primeren, ko ostanete brez denarja. V tem članku so razložene druge poti – vodič za managerje, ki se hočejo zabavati, se povzpeti po lestvici in se ustaliti v višjih ligah.

Med prebiranjem članka se morate zavedati, da se lahko razmere razlikujejo, kar je odvisno od države, v kateri imate ekipo, ter od vašega prejšnjega znanja glede Hattricka. Vse znanje, ki ga delim z vami v tem članku, sem pridobil z leti eksperimentiranja in izboljševanja svoje ekipe. V nadaljevanju sledi razlaga korak po koraku preizkušenega pristopa, ki bo ob pravilni uporabi deloval tudi za vašo ekipo. Opisani model se lahko prilagaja in spreminja, kot želite. Glavni poudarek v članku je na finančnem stanju in treningu vaše ekipe, medtem ko je taktika izpuščena.

1. Kako začeti

Ujet si v nižjih ligah in se sprašuješ, kako spraviti ekipo na vrh? Zavedati se moraš, da vsaka, tudi majhna, odločitev, ki jo sprejmeš zdaj, vpliva na ekipo v prihodnosti. V nižjih ligah* je tvoja prednostna naloga treniranje tvoje ekipe zato je zelo pomembno uravnotežiti treniranje in napredovanje tvoje ekipe in medtem maksimirati svoj dohodek s prodajo igralcev, ki jih treniraš. Zavedati se moraš da je treniranje v višjih ligah težje z ekonomskega vidika, zato je tvoj uspeh zelo odvisen od stalnega pritoka denarja, ki ga ustvariš v nižjih ligah, in to pred napredovanjem v višje lige.

V nižjih ligah predlagam treniranje vezistov, ker so najbolj učinkoviti, ko želiš ustvariti dobiček in se istočasno povzpeti više po lestvici**. Slabost te izbire za nekatere ekipe je, da je težko tekmovati v ligi in v pokalu brez žrtvovanja treniranja nekaterih pozicij (razložim kasneje). Kot je opredeljeno v pravilih, lahko dobi celoten trening veze do 6 igralcev (vsi vezisti) in do 4 igralci (krila) polovičen trening veze. Za ta način je najučinkovitejša formacija tista, ki zajema 5 vezistov [op.ur.: 3-5-2, 4-5-1, 2-5-3, 5-5-0].
Na kratko, imamo 3 veziste in 2 krili, ki se trenirajo na ligaški tekmi in dodatne 3 veziste in 2 krili, ki se trenirajo na pokalni/prijateljski tekmi med tednom.

Predlagam, da so 3 vezisti, ki naj bi igrali na ligaški tekmi, tisti, ki jih treniraš za svojo ekipo in jih ne boš nikoli prodal. Kupuj 17 ali 18-letne sprejemljive (6) ali solidne (7) veziste z dodatnimi skili (na primer pomanjkljive (5) / sprejemljive (6) podaja/obrambo) ter uporabnimi specialkami (na primer Igra z glavo, Tehničen, Močan, Nepredvidljiv). Če si lahko privoščiš, lahko kupiš tudi potenciale za NT/U20, vendar si zapomni, da so lahko dražji in da boš moral upoštevali navodila trenerjev/skavtov pripadajoče NT/U20. Pomembno je, da so ti trije iz iste države kot tvoja ekipa, ker boš dobil finančne prednosti v bodočnosti (njihova plača bo nižja).

Tri vezisti, ki bodo igrali na tekmi med tednom, so lahko na začetku tudi cenejši, saj je njihova funkcija pridobivanje dobička za ekipo. V ekipi jih boš imel toliko časa, da izboljšajo skill vezista (kot tudi sekundarni skill, v kolikor želiš, na primer obramba) za 2 do 4 stopnje. Nato jih prodaš in zamenjaš z drugimi, ki imajo nižji nivo veze. Ne obstaja pravilo, ki pravi, koliko skillov ali kako pogosto naj bi to delal, saj je vse odvisno od trenutnih razmer na trgu, ki pa se redno spreminjajo. Preprosto moraš to delati z vsemi tremi igralci in biti pozoren, da jih prodaš za višjo ceno, kot si zanje plačal.
To počenjaj, dokler ne prideš v višje lige in začneš napredovati v državnem pokalu. Ne pozabi zaposliti solidnega trenerja!

Kar se tiče kril, je zadeva bolj elastična. Glede na to, da je njihov trening veze počasnejši, je zanje težje dobiti dobiček. Vendar je možno. Predlagam, da uporabljaš pozicije na isti način kot pri vezistih – tisti, ki igrajo čez vikend, so lahko tvoja prva izbrana vrsta, dolgoročna krila, tisti, ki igrajo čez teden, pa so tisti, ki jih prodaš z dobičkom. Kot alternativo lahko na teh pozicijah uporabiš svoje branilce in defenzivne napadalce (dobra izbira so TDF-i, tehnični defenzivni napadalci z visokim skillom podaj), ker tudi njim koristi skill vezist.

2. Izboljševanje svoje ekipe in rezultatov

Ko vzpostaviš sistem treniranja, moraš nadzorovati vzpostavljene razmere in redno prilagajati svojo ekipo. Tvoji vezisti v prvi postavi (vikend) pridobivajo na skillih, izkušnjah in zvestobi, medtem ko tvoji rezervni vezisti (pokal/prijateljska) prihajajo in odhajajo ter s tem ustvarjajo dobiček tvoje ekipe. Ta dobiček mora biti porabljen glede na to, kaj najbolj potrebuješ v določenem trenutku. Na primer, če želiš izboljšati svoje ocene napada ali obrambe, zamenjaš branilce oz. napadalce po potrebi. Če je tvoj stadion poln na vsaki tekmi [op. ur.: tudi malo prej] je mogoče čas, da ga povečaš... Pravilo je, da ne zadržuješ denarja brez pomena – prilagajaj se tako pogosto, kot se moraš, in poskrbi, da dobiš prednost pred svojimi nasprotniki v ligi. To je bilo moje pravilo cel čas in sem zelo nepotrpežljiv manager. Nikoli nisem zdržal z več kot 6 milijonov € v banki več kot en teden.

Ta faza bo trajala vsaj nekaj sezon in po tem bi moral začeti imeti boljše rezultate. Med tem časom lahko pregleduješ forume, preučiš pravila igre in ostala navodila z namenom, da se naučiš več o taktiki, ekonomiji igre ter tudi o reprezentanci, saj bi to lahko potreboval v bodočnosti.

3. Uravnoteži svoje finance

Če gre vse v redu, bi moral hitro napredovati in se dvigniti po ligaških nivojih. Vendar boš v določenem trenutku zašel v „slepo ulico“ in spoznal, da si začel zapravljati ogromne količine denarja za plače. Po tem boš vedel, da nisi več v nižjih ligaških nivojih. Do „slepe ulice“ pride, ko tvoja prva postava igralcev doseže stopnje nadnaravno (14) / mogočno (15). Zelo pomembno je, da nadziraš finance svoje ekip in pazljivo bereš številke. V bistvu, v 2-tedenskem obdobju*** bi morali biti tvoji stroški / prihodki nad 0. Če ni tako, bi moral kaj spremeniti v svoji ekipi. Če vezisti v prvi postavi še vedno hitro napredujejo in si blokiran v določeni ligaški stopnji že dlje časa ter imaš težave z uravnoteženjem svojih financ, lahko upočasniš rast plač. To narediš z začasno spremembo treninga in dvigovanjem sekundarnih skilov, ki so zelo pomembni. Na primer lahko izboljšaš podaje ali obrambo svojih vezistov.

4. Sprememba pristopa

Tvoja prva postava vezistov bi morala biti stara med 23 in 27 let, stopnje mogočno (15) ali izvenzemeljsko (16): to je pravi čas za končni naskok na višje lige. Zdaj si sposoben iti dlje tudi v pokalu, vendar moraš zato žrtvovati treninge svojih rezervnih trenirancev (tistih, ki igrajo med tednom) več tednov vsako sezono. V istem času se tvoj stadion veča in prihodek od prodanih vstopnic vse bolj bistveno vpliva na tvoj dobiček. To je trenutek, v katerem moraš sprejeti, da ne bo več lahkega dobička s treningom, ampak boš moral svojo pozornost preusmeriti stran od treninga.

Glede na to, da trening ni več možnost, moraš pozornost obrniti na rezultate in na uravnoteženje svojih financ, kar ti bo omogočilo obstanek v višjih ligah za dlje časa. V tem trenutku, če izvzamemo taktični del, bodo uspešnost in finance odvisne ena od drugih. Moraš zmagovati, da tvoji navijači ostanejo srečni in da imaš na ta način dobiček od prodaje vstopnic. Ta dobiček potrebuješ za plače svojih super igralcev in da preprečiš svoj bankrot.

Lahko bi uporabil svoje veziste iz prve postave tako na ligaških tekmah kot na pokalnih, ko je to potrebno za napredovanje v naslednji krog in za pridobitev denarja s prodajo vstopnic. Lahko bi dal možnost treninga veze na poziciji vezista svojim krilom, branilcem in tehničnih defenzivnim napadalcem (TDF), saj bo to izboljšalo njihov izkoristek, vendar samo v primeru lahke ali prijateljske tekme. Ogrožanje rezultatov zaradi treniranja na tej stopnji ni več sprejemljivo in lahko brez skrbi isti igralec igra dvakrat na teden. Skladno s svojo uspešnostjo lahko v določenih trenutkih treniraš tudi sekundarni skil igralcev.
V tem trenutku [op.ur.: v primeru zahtevnejših lig lahko tudi prej] moraš vložiti tudi v trenerja z visokim skillom vodenja, saj je na tej stopnji zelo pomemben moštveni duh [op.ur.: moštveni duh deluje kot mnogokratnik sredine in zato omogoča doseganje višjih vrednosti sredine] in bo vplival na tvoje rezultate. Vloži tudi v igralce s specialko in dostojno stopnjo prostih strelov.

5. Obstoj v višjih ligah

Upam, da prideš do najvišjih lig, preden glavnina ekipe dopolni 30 let. Obstoj ekipe v višjih ligah je zaradi več razlogov težek in v določenih državah s hudimi nasprotniki tudi nemogoče.
Najpomembnejše je skrbno izbirati svoje igralce. Zapomni si, da moraš iskati igralce, ki ustrezajo tvoji izbrani taktiki, in ne nasprotno. Nikoli ne oblikuj taktike glede na tip igralcev, ki jih imaš ali ki jih hočeš imeti.

V ekipo moraš vključiti okrog 14-15 močnih igralcev z več skilli ali z glavnim skillom, ki je vsaj nadnaraven (14) ali več, vse s primernimi specialkami. Če si lahko finančno privoščiš, imej 3-4 igralce z legendarnim (17) ali višjim skillom, vendar je zelo pomembno, da se prepričaš, da so najpomembnejši igralci v tvoji ekipi in taki, ki jih boš vedno uporabljal. Na primer so lahko vratar, dva vezista in napadalec. Glede na to, da ne boš imel nič prihrankov v banki, si ne moreš privoščiti preplačati svojih igralcev in vsak teden se moraš prepričati, da dolgoročno ne izgubljaš denarja.

Dobra ideja je, da si urediš stroške plač in določiš zgornjo mejo tedenskega proračuna za plače. Po tem določi, kolikšen del tega proračuna boš določil posamezni poziciji. Na primer: lahko porabiš približno 45% za veziste, 20% za obrambo, 15% za napadalce, 15% za krila in 5% za golmana. To ti bo pomagalo pri maksimiranju tvoje uspešnosti in trajnem vzdrževanju financ.

Da še naprej nadgrajuješ kakovost svojih igralcev, ne da bi jih preplačal, lahko svojo ekipo gradiš na podlagi igralcev iz svoje države in vložiš v reprezentanta ter s tem pridobiš dodatne olajšave pri plačah. Spomni se tudi, da imajo starejši igralci (29 let in več) nižjo plačo, kar ti lahko pomaga. Kjub vsemu se moraš prepričati da imajo tvoji igralci dovolj vzdržljivosti in da ne začnejo izgubljati na skillih, preden zapustijo tvojo ekipo.

Po določenem času se bodo tvoji igralci postarali in jih boš moral zamenjati. Ne čakaj da začnejo izgubljati na skillih in vrednosti. O zamenjavi igralca bi moral začeti razmišljati, ko je ta star okrog 32 let. Ko jih prodajaš, poskusi najti podobne ali boljše igralce, vendar mlajše. Ko iščeš želenega igralca, se prepričaj, da tvoja ekipa ostaja dovolj kakovostna in da si obenem pod proračunsko mejo.

6. Končne opombe

Moje priporočilo je, da ne porabiš denarja za nepotrebne stvari kot so mednarodne prijateljske tekme ali sprememba imena ekipe, saj je lahko vsak znesek, tudi najnižji, zelo pomemben v bodočnosti. Ko imaš možnost, poskusi igrati prijateljske tekme doma z ekipami iz višjih lig.

Še en predlog je, da vložiš v mladinsko akademijo. Ponuja dober dodaten zaslužek in igralce, ki jih lahko treniraš v svoji članski ekipi. Naj te ne potre, če dolgo časa ne dobiš pravega igralca. Pravo vprašanje ni, ali boš našel prave igralce, temveč, kdaj jih boš našel.

To so samo osnove mojega pristopa. Če imaš kakšno vprašanje ali bi hotel dobiti dodatne nasvete na to temo, se ne obotavljaj in me kontaktiraj osebno (6896373).



*Definicija nižje lige se razlikuje glede na državo. Ponavadi je ločnica v povprečni porabi ekip, ki tedensko za plače porabijo manj kot € 100.000. V večjih državah je lahko VII ali nižje in v manjših državah je lahko IV ali nižje. [op.ur. V Sloveniji sta nižji ligi VI in V liga.]
** Alternativni trening je lahko napad, ki je v večih pogledih podoben in se lahko uporabi s tem modelom. Ampak, da ne pride do zmede, v tem članku razložim študijo primera treninga vezistov.
***2-tedensko obdobje v Hattricku ponavadi pomeni dva tedna, v katerih enkrat igraš na gostovanju (kjer izgubljaš denar, ker nimaš prihodka od vstopnic) in enkrat doma (kjer imaš dobiček od prodaje vstopnic).


Opomba urednika in avtorja slovenske verzije: rad bi se zahvalil ljubi ženi za prevod. :)
O članku lahko debatiramo v nitki Hattrick člankov: (16100267.1)

2013-12-01 18:08:43, 2643 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=16969]

 
Server 070