We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Kako natrenirati vrhunskega vratarja

Pred vami je vodič po treningu vratarjev. Vsebuje natančna navodila za trening, ki je primeren za U20-potenciale in pozneje za NT, poleg tega pa še jasno opiše vse prednosti odločitve, da svojo ekipo podrediš enemu vrhunskemu vratarju in ga treniraš od 17. leta do najboljšega NT-vratarja svoje države.

Te je kdaj zanimal trening vratarjev? Si razmišljal, da bi s treningom vratarjev pomagal reprezentanci? Se ti je zdelo kul, da bi imel strašljivo dobrega golmana, pa nisi vedel, kako se stvari lotiti? Preprosto želiš vedeti, kako se stvari streže? Beri naprej.

Če se najprej na hitro predstavim: nekaj sezon sem bil skavt za vratarje in tako pogosto bil v stikih z uporabniki, ki so rabili nasvete pri treningu svojega vratarja. Hkrati sem tudi treniral potencialnega U-20 vratarja [op.ur.: Oton Laura (323655525)] in se odločil, da bom iz njega po U-20 karieri naredil popolnega vratarja za člansko reprezentanco. Svoje izkušnje bi zdaj rad delil z ostalimi uporabniki, da bi tudi njim lahko uspelo kaj takega.

I) NAČRT TRENINGA

Naj vam najprej predstavim idealen načrt treninga za vratarja. Seveda vemo (za morebitne navdušence nad kemijo), da je idealen načrt treninga takšen kot idealni plin – ni ga. Ampak dobro, neke splošne smernice obstajajo. O trenerju, deležu vzdržljivosti in podobnih zadevah tukaj ne bomo razpravljali, osredotočili se bomo na druge vidike treninga. Če začnemo, kot se tudi spodobi, na začetku: vratar, ki je material za U-20 reprezentanco, je pri 17.00 soliden z (recimo) šibko obrambo in prostimi streli.

1. Trening sposobnosti Vratar: nadobudnega mladeniča je treba trenirati v sposobnosti Vratar neprekinjeno do morebitnega vpoklica v U20-ekipo. Tam vratar rabi tudi nekaj prostih strelov, tako da mu je ta trening dobro dati nekaj tednov pred vpoklicem, saj v tej sposobnosti napreduje enako hitro tako pri 17-ih kot pri 20-ih letih, medtem ko je trening vratarjev pri mlajših letih hitrejši.

2. Trening obrambe: tako, zdaj je naš vratar star 20 let. V idealnem primeru je v vratarju dosegel stopnjo 16 – izvenzemeljsko, v obrambi je takšen kot na začetku, v prostih pa nekje odličen ali fenomenalen. Tu je potrebna menjava treninga. Z uporabo katerega od kalkulatorjev hitrosti treninga je možno ugotoviti, da mladi golman pri takšni višini sposobnosti hitreje napreduje za 2,5 stopnje v sposobnosti Branilec kot pa za eno stopnjo v sposobnosti Vratar, kar je glede na prispevek k ekipnim ratingom približno enakovredno. Zaradi tega je najbolje, da se vratar, potem ko preskoči na stopnjo izvenzemeljsko (damo mu še dva treninga preko, da ne bo takoj padel v sposobnosti), začne trenirati v obrambi.

3. Kombinacija vratarja in prostih strelov: Trening obrambe naj traja do stopnje 14 – nadnaravno, potem pa je zopet zaželen trening vratarja v kombinaciji s prostimi streli. To kombiniranje je načeloma poljubno, ampak spet je bolje, da trening prostih strelov dobiva pri višji starosti. Ne smemo pa pozabiti, da je vratarju do približno 26. leta vseeno dobro zagotoviti spodoben nivo prostih strelov (recimo mogočen), saj ga selektor ob primernih okoliščinah lahko vpokliče že takrat, vendar pa ga gotovo ne bo, če bo imel odlične proste strele.

II) KORISTI TAKŠNEGA TRENINGA

Trening vratarjev:
Popolna taktična neodvisnost. V času, ko treniraš sposobnost vratar, lahko igraš katerokoli postavitev, od najbolj napadalnih – recimo 2-5-3, saj imaš tako ali tako vrhunskega vratarja in imaš tudi z dvema malo boljšima branilcema dovolj dobro obrambo – do čisto defenzivnih, če igraš proti premočnemu nasprotniku in je tvoje edino upanje v dovolj visoki obrambi, da se lahko zaneseš na protinapade.
Visoka vrednost dobro treniranih vratarjev. V času, ko so cene igralcev smešno nizke, je lahko vratar, ki ga dobro natreniraš, pravi zaklad za tvojo ekipo. Seveda svojega zvezdniškega vratarja ne boš prodajal, imaš pa na voljo še eno mesto za trening. Tam imaš dve možnosti; lahko vzporedno treniraš še enega vratarja (malo slabšega ali pa enako dobrega iz velike države, kjer z istimi sposobnostmi ni potencial) in ga pri dvajsetih letih prodaš za mastne denarce, lahko pa se greš t.i. »skill-trading«, torej da kupiš mlade vratarje, ki so tik pred preskokom v sposobnosti vratar, jim daš en trening in jih prodaš veliko dražje, kot si jih kupil. Druga možnost zahteva malo več časa in truda, sploh težje je take igralce na trgu prepoznati.

Trening obrambe:
Huda obramba. Verjetno ne rabim poudarjati, kakšno obrambo boš imel z izvenzemeljskim vratarjem in petimi branilci. Zadeva je predvsem dobra zato, ker ob takem vratarju lahko igraš s petimi solidnimi branilci, starimi 17.00, pa boš še vedno kompetitiven vsaj v 4. in 5. ligi. Moji branilci so v povprečju izjemni, pa sem v prejšnji sezoni osvojil tretje mesto, pri čemer sem prejel najmanj zadetkov v ligi, ki po moči spada v prvo polovico četrtih lig.

Možnost izdelave branilcev za poznejšo rabo. Z zdaj ne več tako novim bonusom pripadnosti se v ekipi splača imeti igralce dlje časa. Zaradi tega je ta vmesni trening obrambe (ki traja nekje 3 do 4 sezone) izvrstna priložnost, da si izoblikuješ nekaj branilcev po svojem okusu in jih po koncu obrambnega treninga obdržiš. Jaz sem recimo iz mladinske akademije dobil 4 sprejemljive oziroma solidne branilce s podporci – ti bodo gotovo ostali pri meni.

Lepa možnost za »skill-trading«. To možnost rad uporabljam sam, saj mi ostane nekaj prostih mest za trening obrambe. Kupim mladega branilca tik pred preskokom (ne bom povedal, kako to ugotoviš, ker mi jih boste potem pokupili vi), mu dam en trening in ga prodam za veliko več.

Možnost treniranja U-20 potenciala branilca. Trajanje tvojega treninga obrambe je ravno idealno za trening mladega branilca. S tem pomagaš slovenski U-20 ekipi, poleg tega pa še najverjetneje lepo zaslužiš, ko prodaš lepo treniranega igralca (morda izvajalca prostih strelov, glede na to, da trening SP rabi tudi tvoj golman...) z U-20 izkušnjami.

III) JE TAKŠEN TRENING PRIMEREN ZAME?

Tak trening seveda ne prinaša velikanskih zaslužkov, s katerimi bi lahko stalno izboljševal ekipo, zato je morda primernejši za uporabnike, ki igrajo že nekaj časa in imajo na računu nekaj denarja (ne govorim o Stricih Skopušnikih in podobnih tajkunih, ki na računu nakopičijo 40 milijonov, mislim na bolj normalne vsote). Mogoče bi takšen trening lahko bil dobra motivacija za ponovno aktivnejše igranje pri uporabnikih, ki po daljšem igranju izgubijo voljo in životarijo v peti ali šesti ligi ter se prijavljajo po enkrat na mesec, pri tem pa se denar počasi nabira na računu? Morda tudi za kakšnega LA-ja, ki se zgolj potika po forumih, ekipe pa niti prav ne pogleda? Ali pa za uporabnika, ki želi najti nov izziv, se mogoče lotiti malce drugačnega načina igranja, kot ga je bil vajen pred tem? Tudi za drugo ekipo platinastega Supporterja bi takšen trening lahko bil mikaven, prav tako za ekipo, ki želi čez nekaj sezon napasti pokal. Če takšen uporabnik kupi še prave igralce na ostalih pozicijah, lahko čez nekaj sezon, ko napredujejo tako vratar kot tudi branilci, sestavi strah vzbujajočo ekipo.

IV) NEKAJ KONKRETNEJŠIH NASVETOV ZA SESTAVO EKIPE

Najprej se moraš odločiti, ali boš sestavil ekipo za protinapade (CA) ali boš igral na sredino. Oboje lahko ob pravilni uporabi prinese velike prednosti. Predlagam torej takšno sestavo ekipe:

Branilci: dokler treniraš vratarje, imej v ekipi branilce, ki se ti jih ne bo pretežko odkrižati. Tisti pravi branilci pridejo v ekipo, ko pričneš s treningom obrambe. Takrat je vsekakor pametno čim bolj izkoristiti trening pozicije, pri čemer si na ligaških tekmah lahko dovoliš igrati s štirimi branilci, da si bolj kompetitiven. Eno pozicijo zasede vratar, tako da ti jih ostane osem. Pet naj jih zasedejo čim mlajši branilci – običajni treniranci, ki se bodo tri do štiri sezone trenirali v obrambi. Eno mesto naj zasede 19- do 20-letni krilni igralec z vsaj veličastnim krilom, nekaj podajami in recimo pomanjkljivo sposobnostjo obrambe. Če ne maraš WB-jev, ga lahko po treningu obrambe drago prodaš, čeprav je takšen igralec v ekipi zelo dobrodošel. Naslednji treniranec je lahko vezist, še en WB, lahko tudi še eden izmed »navadnih« trenirancev. Vsaj eno mesto si lahko pustiš prosto za »skill-trejding«, ob morebitnem dobrem povlečku iz mladinske šole pa se lahko tam trenira tudi tvoj bivši mladinec. Po končanem treningu obrambe nekaj igralcev prodaš, nekaj pa obdržiš, odvisno od lastnih prioritet, z novim denarjem kupiš veziste in napadalce. Ker boš treniral tudi proste strele, boš enega izmed teh branilcev pretvoril v izvajalca prostih strelov. Mogoče pri kupovanju trenirancev lahko že misliš na to in kupiš enega s sprejemljivimi prostimi streli. Vsekakor pa ne kupuj že natreniranih branilcev - škoda denarja.

Vezisti: tu je zadeva najbolj odvisna od tebe. Hočeš ekstremno CA-ekipo? Hočeš osvojiti pokal, priti v prvo ligo, ti je dovolj četrta? Tu nimam veliko svetovati. V vsakem primeru pa ne rabijo visoke sposobnosti branilca, saj boš obrambo imel že brez tega dovolj visoko.

Krila: tudi tu je škoda dajati velike denarje za krila z nekaj obrambe, raje kupi takšna z vezo in/ali podajami. Rabiš dve krili: če se katero od njiju poškoduje, lahko za silo vskoči tudi prej omenjeni WB.

Napadalci: meni osebno so všeč napadalci z izkušnjam, saj so SE-ji zaradi izkušenj relativno pogosti. Kupiš 27-letne, igrajo 5 sezon, potem zamenjaš, oziroma spet odvisno od tvojih načrtov. Napad mora biti dovolj visok, saj samo zanašanje na obrambo ni dovolj. Če igraš na sredino, je dobro imeti vsaj enega vezista s podajami in morda kaj napada, da ti še dodatno zviša sredino kot DF.

Pri izbiri igralcev je tukaj specialka Igra z glavo morda malce pomembnejša kot pri ostalih strategijah igranja. Jasno je, da boš imel visoko obrambo, vendar se z njo ne moreš braniti proti enemu izmed najpogostejših SE-jev, to je kot+glava. Edina obramba je to, da imaš več glavašev od nasprotnika in tako preprosto ta SE dobiš ti in ne on.

V) NEPREDVIDLJIV VRATAR?

Za konec se dotaknem še ene teme, ki je tudi povezana z dolgoročnim treningom vratarjev. Zadnje čase je v Hattricku zelo popularna ideja nepredvidljivega vratarja. To je v bistvu branilec s specialko Nepredvidljiv, ki ga namesto v obrambi treniraš v vratarju, lahko pa ti prinese kakšen dodaten SE, pri čemer ni možnosti za negativni SE kot pri nepredvidljivem branilcu, ki lahko stori nepremišljeno napako v obrambi in ustvari priložnost za gol nasprotnika.

Se pretvorba branilca v vratarja splača? Če se zadeve lotiš pametno, da. Kupiti moraš – recimo – solidnega branilca s sprejemljivimi podajami (da ne boš golmana eno sezono treniral v podajah) in specialko Nepredvidljiv. Treniraš ga praktično po enakem receptu, kot je opisan zgoraj, morda mu dvigneš podaje še za kakšno stopnjo, ampak ne pretiravaj. Takšni vratarji so tržno izjemno zanimivi in so lahko zanimiva možnost za trening poleg tvojega prvega vratarja. Včasih lahko takšni vratarji pridejo celo v reprezentanco, primer: (195887338). Zanimivost: takšen vratar se trenira tudi pri nas. [op.ur.: Ažbe Hrovat (330953215)] Upam, da ne pride v reprezentanco, ker je po letih konkurenca mojemu. :)

Slaba stran nepredvidljivega vratarja je v tem, da izgubiš nekaj časa s tem, ko ga treniraš od katastrofalne stopnje navzgor. Če se stvari ne lotiš pravilno in mu podaje dvigneš na previsoko raven, bo zmanjkalo časa za trening v sposobnosti vratar in bo tvoja obramba znatno nižja, kot bi bila sicer. Za takšen trening moraš biti še bolj potrpežljiv kot za prej opisani program, kar tudi ni za vsakega.

VI) ZAKLJUČEK

Prednosti posvečanja svoje ekipe treningu superigralca je v glavnem veliko. Tak trening program ti poleg občutka, da čisto sam vzgajaš igralca, ki lahko zaradi tvojega dela postane najboljši vratar slovenske reprezentance, nudi še lepo možnost zaslužka in dolgoročno znatno izboljšanje tvoje ekipe. Te mika? Kontaktiraj skavta za vratarje in ga vprašaj o potencialih, ki rabijo ekipo, kjer bi se lahko trenirali tako, kot je treba.

P.S.: Podoben program je možno izvesti tudi pri igralcih na ostalih pozicijah, recimo (T)DF-jih. Tega se bom lotil s svojo drugo ekipo, morda čez nekaj sezon pride tudi do članka o tem.



Opomba urednika: Te zanima trening vratarjev? Debatirajmo v nitki Hattrick člankov: (16100267.1)

2013-07-15 08:07:18, 2483 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=17010]

 
Server 071