We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Kako trenirati vrhunskega centralnega branilca

Tokrat smo se pogovarjali s tomekkom, trenerjem dveh reprezentančnih centralnih branilcev Čuliča (272146026) in Robnika (273468771), ki je v prejšnji sezoni osvojil prvo slovensko ligo.

Zanimalo nas je, kako zgraditi močno ekipo, ki temelji na centralnih branilcih, in nastal je tale vodič.

Prijetno branje!

I) NAČRT TRENINGA
A: Pozdravljen, tomekk_! V svoji ekipi imaš dva vrhunska branilca, reprezentanta, Robnika in Čuliča. Sprašujem se, kako moraš sploh zastaviti trening, da imaš take zvezdnike. Kakšen je bil njun trening plan, oziroma kako bi jim zastavil trening plan, če bi zdaj kupil enako talentirana 17-letnika?

T: Branilci so se za potrebe U20 reprezentance takrat bolj ali manj trenirali samo v obrambi. Tako je bilo tudi z mojimi branilci - torej od 17. do 21. leta so bili trenirani samo v obrambi, razen med sezonskim premorom občasno podaje, ker sem imel preveč potencialov, da bi lahko vsi prejeli trening obrambe. Ko so bili prestari za U20, sem jih večino prodal, obdržal pa sem le najboljše, ki so še nekaj časa trenirali obrambo [op.ur.: do izvenzemeljskega za Čuliča, legendarnega za Robnika; v tistih časih so bili padci skilla nižji, zdaj se priporoča trening od izvenzemeljskega], nato pa sem menjal trening in jih začel trenirati v vezi. Ko so tudi v vezi dosegli spodoben nivo, sem začel s kombiniranim treningom obrambe in veze (med sezonskimi premori še vedno podaje, občasno tudi prosti streli), ki ga izvajam še sedaj.

Če bi se zdaj ponovno podal v trening mladih srednjih branilcev, bi verjetno zamenjal vrstni red treningov in najprej treniral vezo, šele nato pa obrambo, saj je v višjih ligah srednje branilce veliko lažje trenirati v obrambi, kot pa v vezi. Trening podaj pa bi ponovno izvajal med sezonskimi premori.

II) CILJNI SKILLI
A: Torej veza in obramba, pa malo podaj. Ampak do katerih nivojev? Skratka, kolikšen je po tvojem optimalen nivo veze za vrhunskega centralnega branilca, in koliko podaj bi moral imeti? Če treniraš podaje med sezonama, sklepam, da podpiraš približno enak nivo podaj za celotno obrambno linijo.

T: Za reprezentančen nivo je po mojem optimalna nadnaravna veza in nekje fenomenalne podaje, da lahko že s štirimi branilci dosežeš dovolj visoko taktiko protinapadov. V reprezentanci torej podpiram podoben nivo podaj pri vseh branilcih, ker prostora za CA specialista ni, oziroma bi ga sam raje porabil za kaj drugega.

Drugače pa je v klubu, kjer je CA specialist po mojem mnenju zelo uporaben in bi ga celo priporočal vsaki ekipi, ki ima namen vsaj občasno odigrati CA.

III) PREDNOSTI IN IZZIVI
A: Ostanimo pri režimu, ki predvideva prej obrambo in potem vezo (ta je praktično nujen za vse bivše U20 branilce). S katerimi težavami si se soočal pri kombiniranem treningu? Na kaj je treba paziti, kako uravnotežiti vse skupaj? Sklepam, da sta prvi dve sezoni najtežji. Ti je obrambni trener tukaj pomagal?

T: Tisti dve sezoni, ko sem treniral izključno vezo, sta bili sicer precej "naporni", ker so bili branilci še zelo nizki v vezi in niso imeli pravega prispevka k ratingom. Ampak, ker takrat še nisem imel pravih tekmovalnih ambicij, sem brez težav žrtvoval izpad iz pokala (ali pa kak poraz na ligaški tekmi), da sem lahko vsaj 1x tedensko igral z branilci v vezi, da so le-ti dobili trening. V tistem času sem kupil tudi nekaj relativno mladih vezistov, ki sem jih treniral zase in na tak način čim bolje izkoristil trening veze (dva ali tri imam v ekipi še sedaj).

Večje težave s treningom so se pojavile, ko sem napredoval v višje lige in si tudi v pokalu zaželel malo več kot pa samo sodelovati. Takrat sem se odločil za kombiniran trening, ki je izgledal nekako tako: prvih nekaj tednov sezone, dokler sem imel v pokalu lahke nasprotnike, sem treniral vezo in igral z branilci v vezi na pokalnih tekmah, ko so pa nasprotniki postajali težji, pa so branilci igrali v obrambi tako na pokalnih kot na ligaških tekmah in takrat sem seveda treniral obrambo. Ko sem iz pokala izpadel, sem spet nadaljeval s treningom vezistov do konca sezone.

A: Kakšne so prednosti treninga obrambe, ki mu sledi trening veze? Recimo, pri treningu obrambe se lahko, ko si slabši, enostavno zapreš in upaš na remi, ko treniraš napad, recimo, če nisi konkurenčen na sredini, si pečen, in to zelo pečen. Kakšne so prednosti, ko treniraš obrambo, in kakšne prednosti, ko treniraš vezo in imaš nekaj branilcev v ekipi, ki jih treniraš?

T: Kot si že rekel, pri treningu napada rabiš obvezno močno sredino, če želiš zmagovati, pri treningu obrambe, pa lahko imaš tudi nekoliko slabšo sredino. Super je, če lahko kot trener obrambe vsaj občasno presenetiš z močno sredino, da nisi preveč predvidljiv in da se morajo nasprotniki osredotočiti še na kaj drugega kot pa samo na nabijanje napada.
Naslednja prednost je ta, da je obrambne ratinge veliko lažje nabiti od napadalnih. Prav tako je obrambni trener boljši od napadalnega, saj ima večji bonus na obrambo kot napadalni na napad, pa tudi malus obrambnega trenerja na napadalne ratinge je manjši od malusa napadalnega trenerja na obrambne ratinge.

Velika in zame zelo pomembna prednost treninga obrambe (oziroma bolje rečeno, prednost ekip z močno obrambo) je tudi pullback, ki se ga bojijo vse napadalne ekipe, obrambne ekipe pa večinoma komaj čakamo, da dobimo pullback.

Ko končaš s treningom obrambe, bi le-ta naj bila že na kar lepem nivoju, vezo si v tistem času itak sam treniraš in se bo s časom precej izboljšala, torej potrebuješ samo še kakega napadalca in krilo, pa lahko imaš že zelo solidno ekipo.

IV) ALI JE TAK TRENING PRAVI ZAME?
A: Komu bi priporočal tak trening? Kakšni so zaslužki, ali je posebno zahteven?

T: Tak trening bi priporočal tistim, ki si želijo v nekoliko daljšem obdobju sami zgraditi ekipo, ki bo temeljila na močni sredini in obrambi. Trening ni preveč zahteven, tako da je primeren tako za začetnike kot za tiste, ki so v HT že dalj časa.
Zaslužek pri takem treningu ni preveč dober, ampak bistvo takega treninga je, da si sam natreniraš igralce in ne,da bi s tem treningom mastno služil.

V) SESTAVA EKIPE
A: Kako bi sestavil ekipo za tak trening? Kako bi izbral trenirance za trening obrambe, kaj bi prodal/obdržal/treniral naprej/kupil ob prehodu na vezo oz. mešan trening? Ne mislim tu samo na trenirance, ampak tudi na ostalo ekipo: recimo, koliko napadalcev, koliko kril (in kakšna), koliko vezistov, glede na to, da bo več igralcev, ki bo imelo in vezo in obrambo, koliko napadalcev?

T: Za začetek takega treninga potrebuješ nekaj začetnega kapitala, "z nule" je bolj težko začeti.
Za začetek bi sam kupil dve čim mlajši krili s skillom krila veličastno-nadnaravno in specialko "Igra z glavo" (zaželena vsaj pomankljiva obramba), enega bodočega set piecerja (SP mogočno+) s specialko "Močan" (tudi tukaj zaželena vsaj pomankljiva obramba) in enega vratarja s čim manj obrambe in nekaj SP (vsaj izjemno, če se da je priporočljivo okoli mogočnega). Vratar naj bo vsaj mogočen, lahko tudi več, odvisno od financ in tega, kake želje ima posameznik, vratar se lahko kupi tudi kako sezono kasneje kot ostali treniranci. Ostalih 6 igralcev naj bo čim mlajših, obramba in veza vsaj pomankljivo in posebnost "Igra z glavo" (kakšno mesto se lahko pusti tudi prosto in se uporablja za skill-trading). Ti igralci se potem trenirajo do nivoja mogočno (torej nekje 4 sezone neprestanega treninga obrambe, razen med sezonskim premorom trening podaj, da dobijo vsi trening). Če vam je trening in stagniranje v nižjih ligah dolgočasno, lahko že tukaj kupite nekaj starejših igralcev za na krilo (kot krilo lahko sicer solidno igrata tudi oba bodoča WB-ja), sredino in napad.

Po dobrih štirih sezonah treninga so torej igralci nekje mogočni branilci in takrat sledi prehod na trening veze. Oba WB-ja se v tistem trenutku začneta trenirati v vezi na poziciji krila (prejemala bosta polovični trening), obdržimo tudi izvajalca prostih strelov [op.ur.: recimo Čuliča (272146026) in pa najboljšega izmed tistih preostalih šestih branilcev [op.ur.: recimo Robnika (273468771)]. Ostalih 5 trenirancev lahko prodamo.

Ostane torej še 6 prostih mest za trening veze (2 polovični in 4 celotna). Tri izmed štirih mest za polni trening bi sam izkoristil za čim mlajše veziste z že izdelanimi podajami in dokaj visoko vezo. Predlagam recimo svetovno-nadnaravno vezo, podaje vsaj veličastne. Enega (tistega z največ podajami, lahko ima tudi malenkost manj veze kot preostala dva) bi jaz kupil s specialko "Tehničen", da lahko kasneje igra kot IM in TDF, preostala dva pa s specialko "Igra z glavo". Ostanejo nam torej še 3 mesta, eno s polnim treningom in dve s polovičnim. Za ta tri mesta bi jaz kupil dve krili (krilo vsaj mogočno, veza vsaj izjemno in specialka "Hiter") in enega (T)DF-ja (podaje mogočno ali več, veza vsaj izjemno, če se le da, tudi nekaj napada (sploh, če kupimo hitrega). Specialka "Tehničen", lahko tudi "Hiter", glavašev je že na ostalih pozicijah dovolj, tako da ga ne potrebujemo. Te tri igralce (DF in dve krili) nato menjavamo na treh preostalih trening pozicijah, tako da vsak izmed njih dobi polni trening veze 1x na tri tedne.

Ker je trenirancev 10 in je zelo težko usklajevati trening in pokal, je v tej fazi najbolje, da se odrečemo pokalu in se popolnoma posvetimo treningu, v pokalu pa bomo lahko resno tekmovali nekoliko kasneje, ko bodo igralci natrenirani.

Torej zdaj imamo v ekipi že vratarja, 2 WB-ja, 2 CD-ja, 3 veziste, 2 krili in enega DF-ja. Igramo lahko torej 451 in pri tem uporabimo samo trenirance. Če želimo, lahko dokupimo še kakega starejšega DF-ja ali napadalca, da lahko igramo tudi 352 in da imamo vsaj eno kvalitetno menjavo v primeru poškodb/slabe forme.

Tak trening veze izvajamo vsaj 2 sezoni, nato pa se moramo odločiti, kak trening bi bil za našo ekipo v prihodnosti najboljši. Če imamo vezo še vedno preslabo, lahko nadaljujemo s treningom veze, če je veze dovolj in nam škriplje v obrambi, lahko gremo nazaj na trening obrambe. Verjetno bo s takim treningom največ težav v napadu, zato bi lahko trenirali tudi recimo podaje, ali pa krila, ampak bi bil učinek slabši, tako da predlagam, da če so težave v napadu, nadaljujemo s treningom veze, napad pa izboljšamo z okrepitvami.

A: Kaj pa specialke? Vemo, da so glavaši super. Ampak kakšne so tvoje izkušnje z drugimi specialkami? So vredne svojega denarja, se jih je treba izogibati, ne doprinesejo ničesar...

T: Specialke so običajno precej drage, ampak menim, da prave specialke na pravih mestih upravičijo recimo 5-10% višjo nabavno ceno.
Glavaši so seveda super, pravtako pa so super hitra krila in hitri napadalci. V prejšnjem odgovoru, ko sem pisal trening program, sem priporočal specialke pri čisto vseh igralcih, ampak to je v praksi izredno težko uresničiti. Idealna ekipa bi imela nepredvidljivega golmana, v obrambi in vezi same glavaše (samo setpiecer bi bil močan), hitra krila in hitre napadalce. V realnosti pa je tako, da je dobro že, če imaš recimo 3 glavaše in eno hitro krilo/napadalca.

VI) ZAKLJUČEK
A: Tomekku se zahvaljujem za čas, ki nam ga je namenil. Predstavil nam je trening, ki se lahko komod aplicira starejšim ekipam, ki si želijo začeti na novo z novim ciklusom: starejše igralce obdržijo za prve sezone treninga obrambe, potem pa je ekipa zrela, da postane samozadostna, obenem pa dovolj fleksibilna, da lahko igra na posest, CA, v bistvu karkoli, kompetitivna pa je lahko na najvišjem nivoju. Poleg tega pa lahko na ta način še vzgojimo reprezentanta ali dva.
In česa bi si lahko v Hattricku želeli bolj od tekmovanja na najvišjem nivoju? :)



Opomba urednika: tudi vi trenirate obrambo? Vas fascinira ideja neprebojnega zidu, oziroma možnosti, da skoraj celo ekipo sestavite iz trenirancev? Debatirajmo v nitki Hattrick Člankov: (16100267.1)

2013-11-01 12:29:09, 2126 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=17356]

 
Server 071