We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Kako poleteti z ekipo ali Skrivnosti mojstra kril

Intervju z mojstrom slovenskih NT kril, Dawid89.

Dawid89 (4617081) je dolgoletni trener kril, ki je imel v svoji ekipi, Fc Komenda, že lepo serijo slovenskih članskih in mladinskih reprezentantov, s katerimi se je povzpel tudi že do prve lige. Pogovorili smo se z njim in skušali izvedeti, kako mu uspeva s kombiniranim treningom dosegati kontinuiteto rezultatov.

Artod: Dawid, doslej si treniral že veliko slovenskih reprezentantov, tako U-20 kot NT. Vojan Stare, Tihomir Smole, Jaro Kremenovič, Bogdan Kidrič, Toni Vozel... skratka, serija vrhunskih slovenskih kril nosi tvoj pečat. Kako si zastaviš trening, da lahko ciklično proizvajaš takšne bisere? Recimo, da bi naš bralec rad kupil enega vrhunskega 17-letnika. Kakšen trening bi ga potem čakal?
Dawid89: V trening kril me je popeljal kolega Mike - mikecar, ki pa žal ni več aktiven v HT. Glavno vlogo pri vsem je imel Vojan Stare, z njim v ekipi sem pričel z uspešnim treningom kril, prav tako pa sem sčasoma z ekipo prišel tudi do 1. lige :) Bogdan Kidrič (271160507) je pri meni že od samega začetka, sicer za tisti čas dokaj drag treniranec, a se je vse skupaj z leti več kot povrnilo. Zbral je 20 nastopov za U20 in 33 za NT reprezentanco. Najbolje, da opišem kar njegovo pot treninga. Med sezono je prejemal trening krila, med sezonskim promorom pa trening podaj. [op. avtorja: zdaj se U-20 potenciali med premorom raje trenirajo v vezi] Vse do stopnje 17 v krilu. Nato sem preklopil na trening veze ter s tem obdržal večino glavnih trenirancev. Sledilo je sicer nekaj zamenjav, a v končni fazi so se vse izkazale kot dobra naložba. V ekipi nimam igralca sredine igrišča, ki bi bil klasičen krilaš oz. vezist. Vsi imajo lepo natrenirano tako krilo kot vezo.
Med letošnjo sezono sem se ponovno vrnil na trening kril, v ekipi imam 2 mlada U20 potenciala in poleg dveh NT igralcev tudi enega, ki lahko v bližnji prihodnosti to še postane. Trening kril ima iz mojega vidika prednost v tem, da je časovno najbolj učikovit. Poleg tega si lahko privoščiš tudi dva do štiri nekoliko mlajše branilce ter jim na bočnih položajih nudiš polovični trening.
Specialka: Hiter ali Igra z Glavo.

Artod: Kaj misliš, da je glavna prednost takega izmeničnega treninga kril in veze in kakšne so slabosti?

Dawid89: Prednost vidim v tem, da obdržiš svoje najboljše trenirance, sploh če gre za NT potencial. Trening krila in veze gresta lepo skupaj. Krilo z nekaj veze je tudi za NT bolj zanimivo kot samo klasično krilo. Poleg tega se lahko s takšnimi igralci malo bolj taktično "poigravaš". Slabost je v tem, da z leti hitrost treninga nekoliko upade. Kakšne druge večje slabosti pa pri svojem načinu igranja nisem opazil.

Artod: Hitri trening je "kriv", da krila dosegajo zelo hitro visoke vrednosti v krilu in vezi (18 krilo 16 veza, recimo). Z vidika njihove NT kariere potem ostane veliko časa. Misliš, da bi lahko v svoj trening plan vključil trening obrambe ali podaj, mogoče v kombinaciji s kakšnim drugim treningom (veza/krila)? S tem mislim predvsem na obrambo: podaje je lažje kombinirati.

Dawid89: Trening podaj bi v mojem primeru (trening krila/veza) lažje vključil kot pa trening obrambe. S podajami nisi toliko omejen, saj imajo brez večjih "rošad" nekaj od tega tudi preostali igralci. Tudi obrambo bi pod določenimi pogoji lahko vključil v proces treninga. Ena izmed možnosti je ta, da bi kupil nekoliko strenirane branilce in jih nato skupaj z NT potenciali treniral v obrambi.
Glede obrambe bi bila najboljša možnost, da bi v na začetku treniral obrambo do željene stopnje, kasneje pa preklopil na krila/vezo. [op. avtorja: dragi bralec, ki si se namenil kupiti 17-letne trenirance in začeti z začetka, to je zlata vreden nasvet]

Artod: Trn v peti je verjetno sestave ekipe med ciklusi, saj krilo trenira 4 igralce + 4 polovično, veza pa 6 igralcev + 4 polovično. Odločati se, kdo bo dobival celoten trening in kdo polovičen je verjetno največji izziv, sploh, ker moraš to kombinirati z rezultati. Kako si se ti tega lotil?

Dawid89: S tem načeloma nisem imel večjih težav. Ko sem bil v 5. ligi, sem tvegal in kupil NT vezista (Vojan Stare), ki je potreboval trening krila. Ob tem sem kupil še Kidriča in še dva druga treniranca. Stare je na pomembnejših tekmah igral na mestu vezista, na lažjih tekmah pa je redno prejemal trening krila. V ekipi sem imel vedno zraven tudi dva mlajša branilca, ki sta prejemala polovičen trening krila. Občasno pa sem kupil tudi treniranca, ki je imel npr. solidne podaje in pomanjkljivo krilo, ter ga s polovičnim treningom dvignil do stopnje 7 v krilu. To je ponavadi dosegel pred 18. rojstnim dnevom. S kančkom sreče takšnega treniranca dobiš zelo poceni.
Ko sem preklopil na trening veze, sem imel v ekipi še 2-3 mlajše trenirance, ki so v najprej igrali na manj pomembnih tekmah. 6 igralcev je redno prejemalo poln trening veze. V ekipi sem imel poleg novih trenirancev še 3-4 igralce, ki so bili že strenirani v krilu. Stare je ta čas vseskozi igral na krilu, ter prejemal polovičen trening veze. Kakšen močnejši trening pri njemu ni več prišel v poštev. S polovičnim treningom pa sem mu vseskozi nekako držal visoko stopnjo veze.
Obenem sem stalno krepil brambo in napad. Igralce sem prodajal pred 31 letom, da sem pri njih dobil za vsaj 1/3 cene nove okrepitve.

Artod: Recimo, da bi na novo začel s takim treningom (kar ne pomeni nujno začeti s samimi 17-letniki). Na razpolago imaš določeno število milijonov, sam določi, koliko je minimalno. Kašne igralce bi kupil in s katerim treningom bi začel?

Dawid89: Začel bi s treningom krila. Kupil bi dva 17 letnika - krilo 6/7, podaje in veza vsaj 5 + specijalka hiter/igra z glavo. Potem bi kupil še dva mlajša, nekoliko strenirana vezista (12-14), ki imata krilo vsaj na stopnji 6. Prav tako bi gledal na to, da bi imela zgoraj omenjeni specijalki, ki se meni osebno zdita pri takem tipu igralca najbolj uporabni. Mogoče pride v poštev še kakšna tehnika. Gledal bi tudi na to, da imam v ekipi še dva branilca mlajša od 26 let, ki bi jima na bočnih položajih nudil polovični trening.
Za tak paket trenirancev bi bilo s kančkom sreče okoli 5 mio € dovolj.

Artod: Komu bi priporočal tak trening? Je primeren tudi za malodane začetnike ali bolj za izkušene uporabnike, ki vedo, kdaj si lahko privoščijo taktično rošado oz. znajo to tudi najbolj ceniti?

Dawid89: Tak trening pride v poštev pri nekoliko izkušenejših tekmovalcih, ki si lahko s finančnega vidika to tudi privoščijo. S takšnim treningom lahko pričnejo v nižjih ligah. Za začetnike tak trening ne pride v poštev. Lahko pa začnejo s treningom krila in kupijo nekoliko slabše 17 letnike, jih natrenirajo ter s tem naberejo nekaj denarja.

Artod: Tvojo ekipo sestavljajo izključno Slovenci. Koliko te to omejuje, koliko ti je izziv, na kaj moraš še posebno paziti, ko gradiš ekipo?

Dawid89: Drži, v ekipi imam same Slovence. Zelo sem vesel, da mi je to uspelo doseči in bom še naprej delal na tem. Nekoliko sem omejen na trgu, ker čisto vedno ne dobiš tako kvalitetnega Slovenca, kot si ga želiš. Malo bolj redno sem aktiven na trgu in opazujem kakšni igralci se prodajajo. Mi je pa do sedaj še vedno uspelo najti igralca, ki sem ga iskal. Sedaj ko lahko nastaviš najvišjo ponudbo je nekoliko lažje. Včasih sem bil bolj pozoren na rok prodaje. Kakšnega igralca tudi malo preplačam, a se tisto potem s plačo povrne. Skupno gledano se prišpara tudi pri plačah. Z vidika plače si lahko privoščiš bolj kakovostnega domačega igralca.

Artod: Hvala ti za ta pogovor in za vse skrivnosti, ki si nam jih razkril



Urednikova zaključna misel: Hvala artodu za izvedbo intervjuja in Dawidu, ki se ni skril pred njegovimi vprašanji, ampak je z veseljem odgovoril prav na vsa.
O prednostih in slabostih treninga kril oziroma treninga slovenskih potencialov (še posebej sedaj z novim osebjem) se lahko pogovarjamo v nitki Hattrick člankov: (16100267.1).

2014-07-01 00:02:13, 1527 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=17639]

 
Server 071