We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Razkrito delovanje tekmozavra

Tekmozaver, kot imenujemo tisti del programa, ki ustvari poročilo s tekme in v praksi "odloči" rezultat, je verjetno del Hattricka, ki je najpogosteje deležen kritik (ne vedno upravičenih) in želja po spremebi (po pravici povedano, ponavadi po "nezasluženem" porazu).
Ste prepričani, da veste, kako točno deluje?

V tem članku skušamo obrazložiti delovanje.
Po eni strani se boste s tem znanjem lahko bolje pripravili na tekmo, predvsem pa se boste lahko na forumu po naslednjem porazu, ko boste imeli boljše ocene od nasprotnika na vseh področjih, bolj pravilno pritoževali! :-P

Veselo branje.

Uvod

Z imenom tekmozaver označujemo tisti del programske kode Hattricka, ki ustvarja dogodke, ki se dogajajo med tekmo in odločajo o njenem rezultatu.
Vsi opisani dogodki so delnoma naključni, v bistvu so v končni fazi odločeni z generiranjem naključnih števil. To seveda ne pomeni, da je rezultat tekme popolnoma v rokah zloglasnega randoma, ker so glede na ocene ekipe, značilnosti posameznih igralcev in na izbrane taktike vsa ta generiranja bolj naklonjena eni ali drugi ekipi.
Na primer, ko rečemo, da ima ekipa A 70% verjetnosti, da dobi priložnost, je kot da bi v boben dali 70 žogic z napisom "A" in 30 z napisom "B" in potem naključno izbrali eno žogico. In seveda, višje bodo naše ocene, več žogic v našo korist bomo lahko dali v virtualni boben.

Pomembno je zapomniti, da veste, da je opisano delovanje tekmozavra v nadaljevanju osnovano na podlagi trenutno znanih informacij. Nekatere stvari so namreč opisane v priročniku, veliko drugih pa je bilo ugotovljenih na osnovi statističnih študij, ki so jih izvedli nekateri uporabniki in jih potem objavili. Torej ni rečeno, da se tekmozaver v vsakem detajlu obnaša po našem opisu, čeprav bi morale biti napake, predvsem kar se tiče formul, precej majhne.

Struktura tekmozavra

Tekmozaver je sestavljen iz 15 ciklusov, ki se ponavljajo eden za drugim. Ciklusi se ne ponavljajo v fiksnih intervalih, torej se lahko zgodi, da je več minut brez ciklusov in da imamo potem več ciklusov takoj enega za drugim. Torej, če se vam zgodi, da prejmete ali date 3 zadetke v eni minuti ali manj, se ne čudite preveč!

Vsak ciklus je sestavljen iz šestih faz, ki si sledijo v tem zaporedju:

a) Posebni dogodek (SE);
b) Priložnost;
c) Možen Protinapad (CA), če je bila odigrana priložnost, a ni prišlo do zadetka;
d) Karton;
e) Poškodba;
f) Zmeda.

Do zadetka lahko seveda pride samo v prvih treh fazah.

Posebni dogodek (SE)

Posebni dogodki so podrobneje opisani v 13. poglavju priročnika. Tu opisujemo njihovo splošno delovanje, ne da bi se poglobili v podrobnosti posameznega dogodka.
Delijo se na vremenske dogodke (do katerih lahko pride v primeru sonca ali dežja) in na dogodke povezane z zadetke (recimo jim gol dogodki).
Vremenski dogodki so spremembe v učinkovitosti (doprinosu) igralca, ki posledično spremenijo oceno enega ali več sektorjev.
Gol dogodki so priložnosti (kjer lahko pride do zadetka ali ne, če ne pride do gola to ne more generirati protinapada), ki jih ustvarijo posamezni igralci ali kombinacija dveh igralcev na osnovi njihovih sposobnosti in predvsem posebne sposobnosti igralca. Verjetnost, da nam je dodeljen gol dogodek, je linearno odvisna od posesti (če torej imam 75% posesti, imam 75% verjetnosti, da jaz dobim gol dogodek, nasprotnik pa ima ob enakih sposobnostih igralcev 25% verjetnosti, da generirajo dogodke).

Priložnost

Nedvomno najpomembnejši dogodek, ker je tisti, iz katerih izhaja največji delež zadetkov.
V skoraj vseh primerih (z izjemo strelov od daleč in direktnih prostih strelov/enajstmetrovk) v tej fazi niso pomembne značilnosti posameznih igralcev, ampak primerjava med ocenami obeh ekip.

Priložnosti se delijo na ekskluzivne in skupne. Ekskluzivnih priložnosti je 5 na ekipo. Ekipa, ki si lasti priložnost, jo lahko pridobi in odigra ali pa se priložnost izniči in je ne odigra nobena od ekip. Skupnih priložnosti je tudi 5 in jih vedno odigra ekipa, ki osvoji priložnost.
Torej je na vsaki tekmi vsaj 5 priložnosti in največ 15 (ponavadi pa niso vse prikazane v poročilu).

Priložnosti so dodeljene na osnovi primerjave tretjih potenc ocen sredine, na osnovi sledeče formule:

verjetnost(A pridobi šanso) = Sredina_A^3 / (Sredina_A^3 + Sredina_B^3)

z vrednostmi sredine v Hatstatsih(*).

Torej če imam solidno nizko sredino (26 Hatstatsov) in moj nasprotnik sprejemljivo zelo nizko (21), bom osvojil v povprečju 65% priložnosti, moj nasprotnik pa 35% priložnosti (torej jaz vstavim v virtualni boben 65 žogic in moj nasprotnik 35).

Ko je priložnost dodeljena, če je le-ta skupna ali če gre za ekskluzivno šanso, ki je bila dodeljena ekipi, ki si jo lasti, se priložnost odigra.
Najprej je treba določiti, za kako priložnost gre:

- priložnost po krilu (50% verjetnosti; 25% na desni, 25% na levi);
- priložnost po sredini (35%);
- indirektni prosti strel (5%);
- direktni prosti strel ali enajstmetrovka (10%).

Priložnost, ki ni prosti strel ali enajstmetrovka, se lahko spremeni tudi v strel od daleč s taktiko Streli od daleč (lahko pa se zgodi tudi strel od daleč brez taktike), ali pa se spremeni iz priložnosti po sredini na priložnost po krilu ali obratno glede na izbrano taktiko.

Ko je enkrat določeno, za kakšno priložnost gre, je treba določiti še najpomembnejše: se bo priložnost pretvorila v zadetek ali bo priložnost zgrešena?
V ta namen je treba primerjati ocene, vedno v Hatstatsih, napada in nasprotnikove obrambe v sektorju, v katerem se odigra šansa.
Torej centralni napad proti centralni obrambi (priložnost po sredini), desni napad proti levi obrambi ali obratno (priložnost po krilu), napad indirektnih prostih strelov proti obrambi indirektnih prostih strelov.
Formula za verjetnost zadetka bi morala biti po najnovejših študijah taka:

verjetnost(zadetek) = 0,74*napad^3 / (0,74*napad^3+obramba^3)

Torej, če sta napad in obramba izenačena, bo zadetek padel v 42,5% primerov.

Za direktne proste strele in za strele od daleč ne primerjamo ocen sektorjev, ampak sposobnosti dveh posameznih igralcev: strelca in nasprotnikovega vratarja.
Ni znano, katero formulo uporabljajo ti dogodki, ve se, da vratar uporablja tako sposobnost vratarja kot sposobnost prostih strelov (verjetno produkt obeh), strelec sposobnost prostih strelov za prosti strel ali enajstmetrovko oziroma sposobnost prostih strelov in napada (verjetno tudi tu produkt obeh) za strel od daleč.

Protinapad (CA)

Ko ekipa dobi priložnost in jo odigra, vendar ne pride do zadetka, se lahko sproži protinapad s strani ekipe, ki je priložnost ubranila. Do protinapada ponavadi pride, če ekipa, ki je ubranila priložnost, igra s taktiko protinapadi, ampak se lahko (redko) zgodi tudi, da pride do protinapada brez taktike (t.i. "netaktični" protinapadi).

Protinapad je popolnoma enak normalni priložnosti (z majhno razliko, da so priložnosti iz direktnega prostega strela samo prosti streli in ne enajstmetrovke), torej bo tekmozaver določil, za kakšno priložnost gre, in potem določil, ali je prišlo do zadetka ali ne, na osnovi zgoraj navedene formule.

Taktike

Taktike, ki jih lahko ekipi izbereta, lahko vplivajo na dogodke v teh treh fazah ciklusa.
V 14. poglavju priročnika si lahko preberete bolj podrobno obrazložitev, kako taktike delujejo.
Tu bomo na kratko opisali učinek taktik.

- Tesno pokrivanje: daje ti določeno verjetnost, da izničiš priložnost, tako da se le-ta sploh ne odigra. Vendar pa ni nujno, da v tem primeru izničiš nasprotnikovo priložnost - lahko se zgodi, da izničiš tudi svojo!

- Napad po sredini ali napad po krilih: data ti določeno verjetnost, da priložnost po sredini spremeniš v priložnost po krilu ali obratno. S pomočjo te taktike lahko priložnost usmeriš tja, kamor misliš, da imaš najvišje možnosti za zadetek;

- Streli od daleč: ta taktika ti daje možnost, da priložnost po sredini ali po krilih spremeniš v strel od daleč;

- Igraj kreativno: povečaš verjetnost posebnih dogodkov (tako vremenskih kot gol dogodkov). Pozor: povečanje velja tako za ekipo, ki taktiko uporablja, kot za nasprotnika!

- Protinapadi: ti dajo možnost, da nasprotnikove zgrešene priložnost pretvoriš v protinapad, pod pogojem, da je tvoja sredina (pred 7-odstotnim znižanjem zaradi taktike), nižja od nasprotnikove.

Poleg teh učinkov ima vsaka taktika svojo ceno, tako ali drugačno nižanje ocen, če taktiko uporabljate. Torej bodite pozorni in uporabljajte taktiko, ko vam le-ta zviša verjetnost zmage, saj bi bilo nesmiselno, da bi uporabljali taktiko, ki vam prinaša več škode kot koristi.

Kartoni, poškodbe in zmeda

Po delu ciklusa, vezanega na priložnosti, je možno, da pride do rumenega ali rdečega kartona, kar je odvisno od poštenosti in agresivnosti igralcev (igralci z nizko poštenostjo in visoko agresivnostjo bodo dobili več kartonov). V tej fazi lahko pride tudi do poškodb, tako mišičnih kot tudi takih, ki so posledica nasprotnikovega prekrška. Verjetnost mišičnih poškodb je odvisna tudi od nivoja klubskega zdravnika in pomočnikov trenerja vašega osebja. Nazadnje lahko pride do zmede, če igrate s postavitvijo, ki ni dovolj uigrana. Zmeda je dogodek, ki zniža vse ocene ekipe, do nje lahko pride že pri odlično (nizko) uigrani postavitvi, padec pa je tem hujši, čim nižja je uigranost postavitve in skupna izkušenost enajsterice.
Popolnoma enakovredna zmedi je trema, ki prizadene manj izkušene ekipe v zadnjih minutah tekme na izpadanje (npr. v pokalu) ali reprezentančne tekme. V tem primeru je verjetnost zmede odvisna od razmerja med skupnimi izkušnjami ekip.

Podcenjevanje in branjenje vodstva

Obstajata še dva dogodka, ki lahko znatno vplivata na ocene sektorjev, se pa ne pojavljata v vsakem ciklusu - to sta podcenjevanje (overconfidence) in branjenje vodstva (pull-back).
Podcenjevanje je detaljno obrazloženo v zadnjem odstavku 16. poglavja priročnika in do njega lahko pride, ko v ligi srečamo ekipo, ki ima za nami velik točkovni zaostanek. V tem primeru se sredina močnejše ekipe zniža, to znižanje pa se lahko delno ali v celoti izniči po prvem polčasu v primeru negativnega rezultata.
Branjenje vodstva se lahko zgodi po zadetku, s katerim ekipa vodi z dvema goloma prednosti ali več. Verjetnost, da pride do branjenja vodstva, je 20% z vodstvom za dva gola, 40% z vodstvom za tri gole itd. do 100% z vodstvom s šestimi goli prednosti. Branjenja vodstva se ne da izničiti - tudi če nismo več v vodstvu ne -, in zniža ocene napada za 20% ter dvigne ocene obrambe za 15%.

Utrujenost in spreminjanje ocen

Treba je poudariti, da ocene, od katerih sta odvisni verjetnost priložnosti in verjetnost zadetka (žogice v virtualnem bobnu), niso nekaj fiksnega, ampak se tekom tekme stalno spreminjajo. Tudi brez poškodb, rdečih kartonov, vremenskih dogodkov ali menjav, podcenjevanja in branjenja vodstva prihaja do sprememb zaradi utrujenosti, saj igralci med tekmo tečejo in glede na njihovo vzdržljivost so bolj ali manj utrujeni, kar vpliva na njihov doprinos k ocenam.
Ko torej analizirate tekmo, ne glejte samo povprečnih ocen, ampak si oglejte tudi zavihek s podrobnimi ocenami med tekmo.

Zaključki

Na osnovi sedanjega znanja in trenutno najbolj zanesljivih hipotez, je to najpodrobnejši možni opis tistega, kar se zgodi vsakič, ko se odigra tekma v Hattricku. Razni simulatorji (Fantamondi, HTEV, Preniubbo), ki vam izračunajo pričakovani rezultat tekme ali verjetnost zmage, so osnovani na teh informacijah. Pomembno je, da si zapomnite sledeče: če imate na tekmi 80% verjetnost zmage, 10% možnosti za remi in 10% verjetnost poraza, to res pomeni, da ste izrazit favorit in da boste najverjetneje zmagali, ampak eno tako tekmo od desetih boste v povprečju izgubili! In če se to zgodi, ni to nič tragičnega - bolj presenetljivo bi bilo, če bi odigrali 10 takih tekem zaporedoma in bi zmagali prav na vseh!

(*) Da bi pretvorili oceno v Hatstatse, moramo vedeti samo, da je katastrofalno (zelo nizko) enako 1 in potem dodate 1 točko za vsak podnivo (oz. 4 točke za vsak nivo). Torej katastrofalno nizko je enako 2, katastrofalno visoko 3 itd.



Originalni članek (17994) je iz italijanščine prevedel artod (1112706) in uredil kastiljo (529639). Avtor trigrottro_e_klolala (1527250) je bivši skavt za branilce slovenske članske reprezentance.


Opomba urednikov: ti je bil članek všeč? Ne pozabi ga všečkati! O članku lahko debatiramo v nitki Hattrick člankov: (16100267.1)

2014-10-01 08:21:49, 1545 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=18015]

 
Server 070