We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Ako vychovať hráča pre reprezentáciu U20 - časť 1.

Aký je to pocit vychovať si svojho U20 reprezentanta? Aké je to sledovať v piatok večer zápas kvalifikácie či MS, v ktorom nastúpi práve ten Váš obľúbenec? Čo všetko musíte urobiť preto, aby sa do reprezentácie vôbec dostal? Ak to chcete naozaj vedieť prečítajte si tento článok, pozostávajúci z dvoch častí. V prvej časti sa dozviete všeobecné poznatky ohľadom získania hráča, jeho tréningu a ďalšie veci potrebné k jeho výchove. Druhú časť venujeme náhľadu na požiadavky na hráča určeného pre reprezentáciu U20 ako sú špeciality, vhodnosť veku, potrebný podiel kondície a samotná úroveň trénovaných vlastností. Článok je určený pre všetkých. Tak pre nováčikov, pre ktorých by tento článok mal byť akýmsi návodom na tréning, ako aj pre tých skúsenejších manažérov, ktorí by mali na základe článku rozprúdiť diskusiu a priniesť nové nápady smerom k výchove U20 reprezentanta.

Získanie U20 hráča

Potenciálneho hráča pre reprezentáciu môžete do svojho tímu získať rôznymi spôsobmi. Prvým je nábor hráča z vlastného dorastu alebo dorasteneckej akadémie. Druhým je kúpa vhodného hráča z transfer listiny. Len málokedy sa stane, že pre reprezentáciu vychováte svojho vlastného odchovanca. Oveľa jednoduchšie je takéhoto hráča nájsť na transfer listine a za istý obnos peňazí si ho kúpiť. Aj napriek tomu by som sa chcel venovať obom možnostiam.
Dorast alebo dorastenecká akadémia (DA). Už dlho sa vedú polemiky, ktorá z týchto dvoch možností je výhodnejšia. Stará verzia dorastu je výhodnejšia pre tých pohodlnejších. Týždenné investície do dorastu, raz týždenne vytiahnuť hráča kvalitou zodpovedajúcou výške investícií, posúdiť, čo s týmto hráčom ďalej (predať, trénovať či vyhodiť z tímu?). Máte však len jeden pokus bez ohľadu na výšku investície do dorastu. Novšia verzia dorastu tzv. dorastenecká akadémia je oveľa zábavnejšia a dovolím si tvrdiť aj výhodnejšia na výchovu potenciálneho hráča pre potreby U20 reprezentácie, už od svojho prvého kroku – oslovenia skautov. Môžete mať jedného, dvoch alebo troch skautov. Od ich počtu závisí výška investície. Osloviť môžete každého jedného z nich. Ak nie ste totižto spokojný s tým, čo Vám ponúkol prvý či druhý skaut, ešte vždy máte možnosť opýtať sa tretieho skauta, akého hráča má pre Vás pripraveného. Už v tejto fáze si môžete vyberať hráča podľa jeho schopností, pretože skaut Vám o ňom prezradí vždy jeden z jeho troch najvyšších potenciálov a momentálnu úroveň jedného z troch najvyšších vlastností, ktoré môže počas pôsobenia v DA dosiahnuť. Tieto schopnosti môžete vhodne nastaveným tréningom vylepšovať. Na pomoc si môžete zobrať výborný pomocný CHPP produkt – Hattrick youthclub (HTYC) ( http://www.hattrick-youthclub.org/). O tom, ako funguje HTYC, si môžete prečítať v tomto článku (17555). Manažéri používajúci dorasteneckú akadémiu majú aj výhodu oveľa vyššej šance na vytrénovanie hráča v čo najnižšom veku pre preradenie do A tímu t.j. 17 rokov 0 dní.
Nákup hráča je schodnejšia cestička k výchove reprezentanta. A akého hráča kúpiť? Najlepšie čerstvo vytiahnutého 17-ročného, ale niekedy sa podarí kúpiť 18-20 ročného predtrénovaného hráča. Tak či onak dôležité je vedieť, aký je ideálny vek pre potenciálneho hráča U20. Informáciu o vhodnosti veku si môžete kedykoľvek overiť na stránke (http://kebab.haapakangas.net/u20schedule.php). Okrem veku sú však dôležité aj schopnosti hráča. Pre väčšie HT národy musí mať hráč okrem primárnej vlastnosti aj zaujímavú sekundárku, prípadne terciárku aspoň na úrovni schopný, aby mal šancu na reprezentačný dres. Slovenská HT komunita nie je taká rozsiahla ako napríklad talianska, španielska, nemecká či fínska a preto sa do U20 reprezentácie môže dostať aj hráč so sekundárkou na úrovni nedostatočný. Musí však spĺňať ďalšie dôležité predpoklady, ako sú vhodná špecialita pre svoju pozíciu, prípadne solídne vodcovstvo nakoľko postava kapitána je pre U20 tímy veľmi dôležitá. Pri výchove reprezentanta je potrebné tiež zohľadniť, k akej generácii hráč patrí – generácia pre kvalifikáciu alebo pre účasť na MS. Pri tej druhej je totižto určité riziko, že sa reprezentácia krajiny na MS vôbec neprepracuje a aj napriek tomu, že ste urobili v tréningu všetko správne, hráč si za U20 reprezentáciu vôbec nezahrá. Netreba však hádzať flintu do žita. Veď nikde nie je napísané, že tento hráč nemôže byť o pár sezón neskôr hviezdou NT Slovenska. Ak si nie ste s niečím istý, kedykoľvek môžete kontaktovať skauta pre konkrétnu hráčsku pozíciu alebo hlavného skauta, či priamo reprezentačného trénera. Zoznam skautov môžete nájsť na stránke U20.

Tréning U20 hráča

Všeobecne pre reprezentáciu U20 platí, že by ste svojmu hráčovi na ceste k reprezentačnému dresu mali naordinovať čo najviac tréningu hlavnej vlastnosti. Možno sa to zdá nudné, ale zo „športovej“ perspektívy je to najlepšie pravidlo pre vášho budúceho reprezentanta. Nemusíte sa vôbec obávať finančných ťažkostí spojených s rastom platov vašich hráčov. Tie sú na tejto úrovni naozaj zanedbateľné. Netreba sa preto báť trénovať hlavnú vlastnosť aj počas medzisezónnej prestávky. Aspoň nebude váš talent zaostávať za svojou konkurenciou. Veď nie ste jediný, čo chce dostať svojho hráča do reprezentácie. Výnimkou z pravidla sú špeciálne typy hráčov ako napr. TDF/DF, kde je potrebné kombinovať tréning troch vlastností zakončovanie - tvorba hry - prihrávky, ktorých podiel tréningu závisí od vlastností hráča pri svojom „narodení“. Ďalšími hráčmi, kde je častokrát potrebné trénovať viac ako jednu vlastnosť, sú trénerom/skautom vopred vytipovaní hráči napr. na pozície stredný obranca - DEF+PM, krajný obranca – DEF+W.

Čo je ešte potrebné pre národných trénerov?

Popri vyššie uvedených tréningových tipoch je pre národného trénera tiež dôležitá určitá spoľahlivosť trénujúceho manažéra. Odporúča sa pravidelne aktualizovať svojho nádejného hráča na tracker NT/U20 Asseon (http://www.asseon.com/ht/Player/OAuthSubmit.aspx). Pri každom skoku v trénovanej vlastnosti nahlásiť túto skutočnosť príslušnému skautovi. Takisto ak prechádzate dočasne na 1-2 tréningy sekundárnej vlastnosti, je to vhodné oznámiť, aby sa tréner/skaut nečudoval, prečo sa hráč nezlepšuje. V prípade pochybností si repre tréner vyberie vždy radšej hráča od spoľahlivého manažéra, u ktorého je istota, že hráč neskončí zo dňa na deň na trhu, prípadne bude dostávať nevhodný typ tréningu. U20 potrebuje hráčov s čo najvyššími skúsenosťami. Preto by ste svojho hráča mali dávať hrať na aspoň jeden súťažný zápas týždenne (liga, pohár, baráž), čo bude mať určite pozitívny vplyv pre zvýšenie šancí na nasadenie do U20 tímu. Ak budete postupovať podľa tohto návodu, tak máte veľkú šancu na to, aby sa váš hráč dostal do výberu U20 reprezentácie. Chcel by som ešte podotknúť, že z optimálne trénovaného hráča môžete v konečnom dôsledku získať veľký profit pri jeho ďalšom predaji, pretože o hráčov s reprezentačnými skúsenosťami, prípadne s reprezentačnou vlajkou pri avatare, je oveľa väčší záujem a ostatní manažéri sú ochotní viac priplatiť.
Keďže slovenská HT komunita nie je široká a počet hráčov s hviezdnym potenciálom nie je veľký, je potrebné podchytiť drvivú väčšinu hráčov vychádzajúcich z akadémií. Tak či tak, z týchto hráčov nebudú všetci vo veku 20 rokov mať hviezdny potenciál a nemusia sa do U20 tímu dostať. Môžu mať na to vplyv zranenia, príliš nízka forma na začiatku cyklu, nesprávny typ tréningu, pomalší tréning vďaka príliš vysokej kondícii, nízkemu počtu asistentov či nízkej intenzite tréningu. Reprezentačný tím má na rozdiel od vášho ligového tímu obmedzený počet pozícií pre hráčov na 26. Pozor, treba brať do úvahy aj pozície pre 3 trénerov (ofenzívneho, neutrálneho a defenzívneho). Aby sme mohli využiť čo najviac miest pre hráčov, môžeme z niektorých hráčov po dohode s majiteľmi urobiť trénerov a namiesto 23 (+3 tréneri) môžeme zrazu použiť 24 - 25 hráčov.
Nakoniec mi ostáva už len popriať veľa šťastia vo výbere a najmä samotnom tréningu potenciálneho reprezentanta. O parametroch, ktoré musí mladý reprezentant spĺňať sa dočítate v 2.časti.

2014-07-16 18:10:29, 3499 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=18107]

 
Server 070