We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Je Čile najlepší tím na svete?

Na základe tvaru územia je Čile bez pochyby jednou z najzaujímavejších krajín sveta. Tiahne sa vyše 4300 km po západnom pobreží Južnej Ameriky, ale v najširšom bode nemá viac než 350 km. Na Hattricku patrí s približne 6800 užívateľmi medzi 20 najväčších krajín. V poslednej dobe sa ale stalo reprezentačným fenoménom. Posledné 3 svetové šampionáty sa vždy objavili vo finále, dva razy si odniesli zlaté a raz strieborné medaily a súperov drtia vlastným štýlom, dnes už preslávenou taktikou 4-4-2 CA. Jedni ju oslavujú, ďalší nenávidia a hovoria, že Čile malo iba šťastie.

Cesta na vrchol je nepochybne veľmi dlhá a náročná. Prakticky každú sezónu vývojári ovplyvňovali zmenami celý Hattrick, niekedy išlo o zmeny kozmetické, inokedy o zásadné. Jedno však ostalo po starom. Systém reprezentačných tímov. Napriek tomu sa už veľmi dlho bojuje hlavne o zálohu. Ak chcel byť niekto úspešný, razil svoju cestu s pomocou rozostavenia 3-5-2, ktoré sa neskôr pretransformovalo pre použitie dvoch technických defenzívnych útočníkov. Každopádne, vždy išlo o maximalizáciu zálohy. Nech si pozrieme ktorékoľvek finále, uvidíme vždy toto rozostavenie. Jedinú výnimku tvorili prípady, kedy nejaký reprezentačný tím potreboval v semifinále šampionátu MOTS (zápas sezóny) a tak kvôli nižšej nálade v tíme odohral finále v obrannejšom rozostavení.

Čile je dnes žiarivým príkladom novátorstva. Je vôbec prvým mimoeurópskym tímom, ktorý dokázal zvíťaziť na svetovom šampionáte, konkrétne na tom 17. v Trinidade a Tobagu v roku 2012. Odvtedy stihlo pridať ďalšie 2 zlaté a 1 striebornú medailu, s troma účasťami vo finále za sebou, pri väčšinovom použití rozostavenia 4-4-2 CA. A práve o tom budem v tomto článku písať.

Samozrejme, že 4-4-2 s nezanedbateľným držaním lopty nie je vo svete Hattricku ničím novým, avšak doteraz ju žiadny tím nepoužíval ako svoju základnú formáciu. Nie je pravda, že Čile hrá občas protiútoky a dúfa v šťastie. Je to úplne odlišný štýl použitia tejto taktiky, používaný sebavedomo s vedomím, že ich bude takto ťažko poraziť. Čile je tiež prvým tímom, ktorý nepoužil 5 záložníkov na víťazstvo vo väčšine svojich zápasov.

Bývalý čilský národný tréner Frano_Battousai (1177705) hovorí: "4-4-2 CA nebolo v pôvodnom tréningovom pláne. S nápadom použiť toto rozostavenie prišiel bývalý NT tréner Felipe_Martinez (3794919) počas 19. MS. Preto ho teraz nazývame FM štýl alebo 4-4-2 FM. Odvtedy sa osvedčilo ako výborná možnosť pri použití proti silnejším národným tímom alebo keď sme chceli hrať PIC proti istému súperovmu normalu alebo MOTSu." Zlomovým bodom boli podľa neho 14. MS, kde Čile získalo svoju prvú medailu (bronzovú, pozn. red.). Manažér Tranoso (1505570), vtedajší tréner zaviedol nový spôsob manažovania a prípravy tímu. Analýzy, čísla, koordinácia so skautmi, tréningový plán a používanie google dokumentov sa stali dôležitou súčasťou práce s NT a tieto aspekty boli základom zlatého ťaženia. Po Tranosovi nastúpil na čilskú reprezentačnú lavičku manažér TituladoBugnosSchool (4704242), ktorý odviedol množstvo tvrdej práce, ale hlavne zjednotil rozdelenú komunitu.

Tranoso pred svojím odchodom z lavičky spustil prvý projekt škola NT (14147673.1), ktorý bol nasledovaný rovnakým projektom v podobe súťaže (14551714.1) a kurzom (15781530.1). Touto cestou chytila myšlienka pomoci a podpory reprezentačného tímu mnoho čilských manažérov, ktorí tak získali dostatok vedomostí k trénovaniu hráčov a vymýšľaniu úspešných taktík. Jedným z prvých účastníkov týchto projektov bol aj spomínaný TituladoBugnosSchool, neskôr prvý zlatý mimoeurópsky a čilský NT tréner. Neskôr jeden z kurzov aj sám viedol. Podobnou cestou sa vyformoval aj ďalší víťaz MS, Frano_Battousai. Zanietenie čilskej komunity má na celý tento úspech nemalý vplyv.

Čile kvôli úplnej zmene zamerania muselo zmeniť aj tréningový plán hráčov. Tí dnes majú vo všeobecnosti vyšší mainskill na pozícii stredných záložníkov a obrancov. Na to poukázal aj NT expert artod (11112383): "Stredný záložník s pokynom viac na kraj, ktorý má skilly 18/12/10/10 PM/W/PG/Def nie je špecializovaný hráč, ale hráč na všetko. Krajní záložníci sú viac-menej štandardní ako inde, rovnako aj útočníci. Úplne ale chýbajú hráči ako dvojitý 17 PM-W, v mnohých krajinách používaní ako krajní záložníci s pokynom normal alebo strední záložníci s pokynom viac na kraj." Čo sa týka hráčskeho zázemia, podľa samotných Čiľanov postačuje na použitie protiútokov v rozostavení 4-4-2 CA rating nadpozemský (16). "Výška prihrávok závisí od výšky bránenia obrancov, čiže čím viac bránenia natrénujeme, tým menej tréningu prihrávok potrebujú a naopak. Pri špecifickej pozícii ako je IMtw (stredný záložník s pokynom viac na kraj), potrebujeme trénovať všetky skilly, ktoré sa berú do úvahy, teda tvorba hry, prihrávky, krídlo a bránenie. Keďže nie sme veľká komunita, musíme týchto hráčov použiť aj ako normálnych stredných záložníkov, takže tréningový plán sa nemôže zameriavať na ideálny prípad IMtw, akého by sme chceli mať. Na druhej strane, máme voľnosť pri výbere útočníkov. Pri tejto taktike vieme použiť ako normálnych útočníkov, tak aj technických defenzívnych či dokonca útočníkov s pokynom viac na kraj. Všetky možnosti pripadajú do úvahy podľa toho, proti komu hráme."

Frano_Battousai dodáva: "Keby som bol na lavičke väčšej krajiny, ako napr. Taliansko či Španielsko, nemyslím si, že by sme stále používali formáciu 442 ako základnú, určite by sa na ňu ale v nejakej časti MS dostalo." Nezabúdajme však na to, že na Hattricku nie je žiadna taktika ultimátna. Výborne sa však hodí na prípady, ktoré popísal vyššie Frano_Battousai. Keďže na žiadnom poste nemá 3 hráčov, netrpí tak veľkou penalizáciou za hráčov na jednom poste (stredná obrana, záloha, útok) ako tradičná 3-5-2 či veľmi útočná 2-5-3, kde prichádza penalizácia ako v zálohe, tak aj v útoku. Zároveň ale maximalizuje obranu a útok, pričom nevypúšťa zálohu. Hrať s držaním lopty medzi 30 až 40% znamená nespoliehať sa len na protiútoky, ale žiadnou výnimkou alebo prekvapením nemôže byť normálna šanca. V žiadnom prípade teda nejde o extrémne použitie protiútokov v podobe kráteru, kedy je záloha vskutku posledný rating, na ktorý tréner myslí. Čo si o silných a slabých stránkach tejto taktiky myslí Frano_Battousai? "Sila tejto formácie je vo vysokých ratingoch obrany a útoku v rovnakom čase bez vypustenia celej zálohy, pretože vždy myslíme na prijateľné držanie lopty. Hlavnou nevýhodou je určite červená karta, kedy sa dokáže rozpadnúť celá koncepcia, keďže každý hráč je dôležitý na správne fungovanie celku."

Na záver sa pozrieme na štatistiky posledných 3 MS, kde si Čile vydobylo večnú slávu. Analýzu semifinálových a finálových zápasov pripravil náš starý známy, bývalý tréner NT Slovensko, Honza (5220297).

Chilský úspěch se může jevit jako úspěch protiútoků. A není se čemu divit, ze 6 semi- a finálových zápasů je Chilané hráli 3x. A jelikož s nimi měli úspěchy, je to někdy vnímané skoro jako malá revoluce proti suomisetupu, který do té doby na NT úrovni jasně vládl. Jak to ale je doopravdy? Opravdu měli Chilané výjimečný nápad, který změnil vnímání NT setupů, nebo měli prostě jen štěstí?



MS XXI v Brazílii
(/World/WorldCup/?cupId=137&season=54&matchround=1)
fázaZVRPSGOG+/-B
kvalifikácia14111255114434
2. kolo33007259
3. kolo33007169
4.kolo32015326

semifinále: Dánsko 2-3 pp Čile (484004877)

První velký zápas s CA bylo semifinále 21. MS proti Dánsku. Na tomhle zápase lze v podstatě ukázat slabiny protiútoků obecně. I když Dánové nijak výrazně netalčí útoky, daří se jim postavit takové kraje, které na NT úrovni spolehlivě ubránit jen pomocí obran nelze (ty chilské mohly být okolo 23). Chile tedy proto musí bránit i zálohou, což ale způsobuje nedostatek zdrojů k postavení průbojných útoků. Zálohový setup mi tedy dá na výhru větší šance. Na druhou stranu chápu, že chilský trenér chtěl šetřit náladu na finále a musel tak riskovat. Kvůli tomu se tak dostal do pozice slabšího a na to jsou protiútoky asi nejvhodnější taktika. Nestanete se díky nim favoritem na výhru, ale dají vám slušnou šanci. Zvlášť když se zvládnutím 17 dostanete 5 protiútoků (pravda, trochu to zkresluje fakt, že se prodlužovalo, ale stejně je to pěkná porce).


finále: Švajčiarsko 1-5 Čile (484403483)

Následovalo finále proti Švýcarsku a Chile opět překvapivě zahrálo CA! Švýcaři byli před zápasem favority a očividně to chtěli vyhrát hrubou silou, ta snaha o zálohu a 3 silné útoky by proti suomisetupu fungovala parádně, proti CA se ty zdroje daly rozložit lépe. Přesto bych při pohledu na ratingy tipoval Švýcarské zlato, slavili však jihoameričani.



MS XXII v Andorre
(/World/WorldCup/?cupId=137&season=56&matchround=1)
fázaZVRPSGOG+/-B
kvalifikácia14110339102933
2. kolo31205325
3. kolo31113304
4.kolo32017436

semifinále: Čile 1-0 Srbsko (513177182)

V dalším cyklu k týmu přišel nový trenér, který upřednostňoval spíše hru přes zálohu, alespoň v těch rozhodujících zápasech. V semifinále proti Srbsku se ocitli na opačné straně barikády než o rok dříve, se suomisetupem čelili protiútokům. Tentokrát zálohovému setupu nahrávaly o něco lepší útoky, ve výsledku to však byl zápas hodně podobný. Jen s opačným výsledkem.


finále: Čile 2-2 (5-3 pk) Holandsko (513503809)

I finále bylo svým způsobem podobné tomu předchozímu. Nizozemci měli před zápasem výhodu, kterou se snažili využít docela lakomě, hráli totiž 352 se dvěma útočníky s normálním pokynem, což se dnes věc nevídaná (a jak se ukázalo, značně neefektivní). Chile opět potvrdilo svou tendenci nespoléhat se jen na suomisetup, tentokrát zahráli tzv. zikytaktiku (jinak také přizdisráč). Tahle varianta se dnes na nejvyšší úrovni prakticky už nevidí, ale tady zafungovala dobře, Chile vyhrálo zálohu a postavilo silné obrany, takže zápas dotáhlo až do penalt, kde to je už opravdu loterie.



MS XXIII v Indonézii
(/World/WorldCup/?cupId=137&season=58&matchround=1)
fázaZVRPSGOG+/-B
kvalifikácia14102232112132
2. kolo32016426
3. kolo31206515
4. kolo3300111109

semifinále: Srbsko 1-2 pp Čile (541837137)

Třetí cyklus, třetí trenér, ale některé věci se opakují. V semifinále Chilané opět potkávají Srby a je z toho velmi podobný zápas se stejným výsledkem jako minule. Zajímavý je tu hlavně způsob, jakým Chile brání srbské útoky aneb další způsob, jak eliminovat CA.


finále: Čile 2-3 Kanada (542106340)

Doposud tedy Chile vyhrálo 5 veledůležitých zápasů. Ne vždy to byly přesvědčivé zápasy, ale jejich setupům se nedá upřít nějaká myšlenka a jasný záměr. Jejich protiútoky nebyly nějakou revoluční ideou, v podstatě spíše potvrdily to, co se o CA už vědělo. A zatím poslední finále potvrdilo pravidlo "nehraj CA z pozice favorita". Chile mělo držení míče 40%, kdyby tedy zahráli stejný setup jako soupeř, o kus by vyhráli zálohu (případně mohli část těch zdrojů přesunout do útoků/obran) a měli by zlatý hattrick "jistý". Takhle z toho udělali vyrovnaný zápas a dali tak Kanadě šanci. A ta se jí chopila beze zbytku.



Bude táto zaujímavá formácia sedieť aj novému zápasovému generátoru, keď vývojári zmenili hodnotu niektorých príspevkov hráčov? Ja si myslím, že áno, ale až čas ukáže, či je to naozaj pravda.


Článok som pripravil aj s prispením a prečítaním článkov zverejnených na globálnom HT Press: Interview about the Chilean 442CA (18175) a 442CA is the new 352 (18236). Preto sa chcem poďakovať ich autorovi, ktorým je španielsky editor HPE-Frank_ (11074935) a tiež Honzovi, ktorý ochotne súhlasil a spracoval analytickú časť zápasov.

2015-11-16 21:17:24, 1959 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=19297]

 
Server 071