We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

S streli od daleč do lovorik

Pozdravljeni! Že kar nekaj časa je minilo od članka uporabnika nejko91 in dosežkov njegove ekipe strelov od daleč. Hattrick je od tedaj doživel spremembe glede specialk (SE), na novo je bil dodan močan napadalec (PNF), uvedlo se je pokrivanje mož na moža (MM) ter posodobile taktike napada po krilih (AOW), po sredini (AOM) in tesnega pokrivanja. Ker sem se v 52. sezoni na podlagi omenjenega članka v želji po nečem novem odločil za sestavo long shot (LS) ekipe, bom na koncu mojega cikla tudi sam podelil izkušnjo oz. mnenje igranja te taktike, s katero sem osvojil Prvo ligo, dva Pokala Slovenije, Cankarjev pokal ter dosegel četrtfinale Mastersa. V čast si štejem tudi, da sem bil kar nekaj časa prvouvrščeni po oceni moči na svetu.

Na kratko o LS ekipah:

V Sloveniji te niso popularne, tekom gradnje moje generacije se spomnim le izjemnega dosežka FC Vanča vas, ki je z igralci iz lastne akademije prišla do Prve lige, nk maribor b in FC Kompolje pa sta se ustavila stopničko nižje.

LS ekipe največkrat igrajo s postavitvijo 5-5-0 ter 4-5-1, napadalneje le proti drugim LS ekipam ali res slabim nasprotnikom. Nabijejo torej ratinge obrambe in veze (centralni branilci usmerjeni napadalno, vezisti na krilu proti vezi), ratingov napada pa ni, tako da jih samozavest ne zanima. Obrambo se na račun napada okrepi še z obrambno naravnanim trenerjem (+12%). Gole se dosega s streli od daleč, kar omogoči sama izbira taktike (ki tudi zbije rating sredine za polovico stopnje!), direktnimi in indirektnimi prostimi streli ter posebnimi dogodki. Za uspeh je potrebno nekonvencionalno treniranje igralcev - prav vsi razen vratarja potrebujejo sposobnost vezist (PM), obramba (DEF), napad (SC) in prosti streli (SP). SC mora biti na igralcih v vezni liniji višji od igralcev v obrambi, saj imajo ti več možnosti za strel. Pozitivna stvar je, da se jih večino lahko trenira v lastnem klubu, negativna pa, da je pri dokupovanju primernih igralcev na trgu malo in so zato posledično tudi dragi. Za zanimivost navajam stroške sestave moje ekipe (nisem racionalen kupec, ko sem kaj želel sem tudi konkretno preplačal): začel sem s 44 milijoni. Začetna deseterica 17-letnikov me je stala 16 milijonov, po vseh menjavah (obdržal sem jih pet) pa je bil znesek nakupa vseh 15. igralcev, ki sem jih imel v Prvi ligi, 87 milijonov evrov.

Sposobnosti LS igralcev:

V grobem navajam povprečne sposobnosti mojih igralcev na višku moči (malo so sicer se razlikovali), pri čemer so kasneje dosegli SP 20, je pa kakšna sposobnost padla za stopnjo ali dve drugje. V svetovnem merilu ekipa ni presežek (sem pa z njo osvojil močan LS turnir), a je bila očitno dovolj konkurenčna v borbi za lovorike pri nas.

Vratar: GK18, DEF13, SP20 & GK20, DEF16, SP20

Prvi je bil začuda naš občasni reprezentant, ki sem ga zaradi navezanosti nanj imel vse do uvrstitve v Prvo ligo. Kupite najboljše kar dopuščajo finance, da se okrepi obramba, morda se ga splača kupiti s slabšo obrambo, ki se jo potem lahko še trenira.

Bočni branilec (WB): DEF17, SC10, PM7, SP18

WB rabi več DEF kot srednji branilec, saj je centralni sektor lažje zvišati preko vseh pozicij na igrišču. Morda bo dovolj tudi 16, če se na drugih pozicijah pripomore k ratingom. PM je luksuz, ki se ga težko dobi (in trenira), velik problem pa predstavlja tudi napad. Za minimum bi sicer dal SC8 (pri minimumih pazi na višino taktike, proti koncu cikla sposobnosti tudi padajo!).

Srednji branilec (CD): DEF14, PM16, SC10, SP18

V LS federaciji sem večkrat prebral, da naj bi bila primarna sposobnost obrambe v rangu 14-16. Osebno sem izbral nižji skill in centralnim vezistom dal več od njihovega minimuma, tako da sta bili obe poziciji podobni po sposobnostih (podnivojev ne navajam) in sem s tem pridobil opcijo rotiranja v primeru poškodb, kartonov, slabe forme ali strahu pred MM. Zaradi teh rotacij sem se odločil za SC10, minimum naj bo vsaj 9.

Vezist (IM): DEF13, PM17, SC12, SP18

Kot rečeno so dokaj podobni CD-jem. Res dobra ekipa bo seveda hotela PM18. DEF se ponavadi priporoča v rangu od 10-13. SC naj bo minimum 11.

Krilo (WTM): DEF12, PM16, SC12, SP18

Naj bi bili praktično enaki IM-jem, torej ne gre za prava krila. Moja dva sta imela v vezi zelo visok podnivo, za preskok pa je zmanjkalo zaradi eksperimenta s predčasnim treningom podaj, saj sta bila nepredvidljiva. Ker prispevata k bočni obrambi je sicer fino, če imata sposobnost obrambe višjo od ostalih vezistov.

Napadalec (FW): PM16, SC16, SP14

Pri LS ekipah praktično v poštev pride le močan običajno usmerjen napadalec (PNF). Logika je, da z visoko sredino prideš do veliko priložnosti, ki jih zaradi mizernih ratingov napada ne boš izkoristil. V kolikor se te priložnosti ne pretvorijo v LS, je kot rezerva možnost zadetka preko močnega napadalca (pri enem je ta verjetnost 10%). Pred strelom se PM PNF-ja primerja z seštevkom DEF CD-jev nasprotnika. Dobra novica je, da nasprotne ekipe proti LS rade igrajo 2-5-3, celo z dvema ofenzivnima WB-jema, kar izboljša možnost, da pride do 1 na 1 z vratarjem, kjer se nato SC primerja z višino GK. Navkljub temu pa ne gre varčevati pri višini PM, saj ne smemo pozabiti, da PNF nadomesti tretjega OCD-ja (malus zaradi prezasedenosti pomeni, da je doprinos ratinga veze primerljiv). Pri LS ekipah PNF ne rabi podaj. SP mora seveda biti dovolj visok (tu je zaradi višjega napada % za gol od daleč podoben kot pri vezistih). Če je kriza lahko igra na IM (če kot WTM nastrada bočna obramba).

Druga napadalna opcija je mogoče lahko še IM s pravo specialko, ki bo igral obrambno, če se že hočemo igrati z verjetnostmi posebnih dogodkov, na visok rating napada s 'pravim' napadalcem pa ne gre resno računati brez doprinosa iz ostalih pozicij.

Posebne sposobnosti (specialke):

Specialke so za LS ekipo zelo pomembne. Če ekipa ni sestavljena hibridno (tj. s podajami na račun drugih sposobnosti oz. z dodatnimi 'normalnimi' igralci v rotaciji), so napadalni ratingi neobstoječi, na tekmi pa izvršenih dolgih strelov pogosto ne bo veliko, zato so občasni goli preko posebnih dogodkov (SE) zelo dobrodošli. Poleg tega so izrednega pomena tudi za obrambo pred zadetki. Pred spremembami je veljalo, da je dovolj imeti hitra krila, ostalo pa se zapolni z glavaši. Na tak način je bila npr. sestavljena ekipa nk maribor b. Sedaj je opcij več.

Osebno se mi zdi, da so za LS uporabne specialke igra z glavo (H), hiter (Q), močan (P) ter tudi nepredvidljiv (U). Tehničen (T) je na IM prevelik draž za MM-janje, v obrambi pa SE za LS ekipo nima učinka. Ostale specialke so na trgu preredke, da jih vzamemo v obzir.

Moja ekipa je imela sledeče specialke:

GK: U (prvi brez)
WB: Q, Q, P
CD: Q, U, U, H
WTM: U, U
IM: H, H, H, P
FW: P

Sam sem sestavo ekipe začel z željo po eksperimentu z nepredvidljivimi igralci, saj so po novem lahko z dovolj napada zadeli gol, poleg tega pa se bolje obnesejo, če so MM-jani. Negativna stran je možnost avtogola, ki se ga mora LS ekipa bati kot hudič križa, pa tudi možnost napake, ki lahko privede do zadetka. Zato sem najprej kupil le 3 trenirance (2x WTM, 1x WB) in jim dvignil podaje do 10. WTM-ja imata zato malo pomanjkanja na drugih sposobnostih, WB-ja pa sem kmalu zamenjal. Kasneje sem dokupil še 2x U na CD za možnost dolge podaje, na koncu pa še GK-ja. Glede na izkušnje so avtogoli in napake zelo redki, pozitivni SE-ji so sicer manj pogosti kot sem prvotno predvideval, vendar so še vedno uporabni. Pametni managerji se ne ustrašijo in znajo MM-jati tudi te igralce.

Na bočni obrambi sem se odločil za 2x Q. Hitra krila in napadalci so popularni v HT, saj je SE pogost. Ker sem se odločil za U krila nisem želel veze dopolniti z Q igralci, ki igrajo slabše tako v soncu kot na dežju, zraven pa bi se tepli za priložnosti z nasprotniki (z 2-5-3 imajo ti več napadalnih SE opcij kot naša obrambna postavitev). Za moje pojme je Q najboljša specialka na WB poziciji, ubranil sem ogromno SE-jev. Rezervni Q CD je za primer, ko ima nasprotnik opcijo SE zadetka po sredini. Obrambo je lažje nabiti kot ostale sektorje, zato vremenski vplivi tu ne bolijo kot bi v vezi.

Seveda sem želel preizkusiti tudi vse opcije z močnimi igralci. Rezervni WB je tako opcija za MM (zaradi padca ratingov obrambe ter nivoja taktike velja previdnost), močan obrambni vezist (PDIM) je po mojih izkušnjah kar uporaben z ustavljanjem napadov, poleg tega pa lahko igra kot PNF proti slabšim nasprotnikom. Primarni PNF je proti res dobri konkurenci tveganje, saj izgubiš na obrambi a je vseeno zaželena opcija, da nasprotniku daš misliti glede postavitev v obrambi oz. ga pri tem presenetiš.

Zadetki z glavo so ostali pogost SE, 3-4 specialk je potrebnih tako za ofenzivo kot defenzivo, zato se jih nisem upal ignorirati.

Kako igrati proti LS ekipi:

LS ekipe so predvidljive. Kaj več od rotiranja igralcev ali vključitvijo PNF-ja ne bo, saj se s sestavo takšne ekipe izbor opcij igranja zelo zmanjša. Osebno sem s tesnim pokrivanjem in upanjem na remi redko osvojil kakšno točko, s 45% posesti pa imaš z igranjem LS taktike še vedno možnost za zmago. Nasprotna ekipa bo potrebovala močno sredino in napad, torej 2-5-3 ali vsaj 3-5-2. Obramba se lahko zanemari, dobre ekipe je imajo navkljub manjku obrambnih igralcev še vedno dovolj, da z LS ekipa s PNF-jem ne ogroža gola z navadnimi priložnostmi. Je pa zelo pomembno imeti vrhunskega vratarja, čeprav so LS goli tudi proti njim pogosti. V poštev lahko prideta AOW in AIM, če so napadalni ratingi tam dovolj visoki, z branilci usmerjeni napadalno, da zvečajo napad in vezo. OCD-je lahko zamenjajo rezervni vezisti, OWB pa krila. S taktiko igraj kreativno nimam dovolj izkušenj za komentar.

Daleč najbolj uspešna taktika je zagotovo tesno pokrivanje, ki je s spremembami v veljavi od 64. sezone dalje. Mnenje veliko ljubiteljev LS taktike je, da se zaradi tesnega pokrivanja sestavljanje LS ekip ne izplača več. Streli od daleč, ki so glavni vir zadetkov, se na tekmi namreč povprečno prepolovijo, pri čemer se ne rabi visoka stopnja taktike pokrivanja. Če dodamo še MM-janje LS vezista, ki ukrade boleč % sredine, je možnost zmage že kar višja. Kot zanimivost lahko glede tega navedem nekaj skromne statistike moje ekipe iz zadnjih sezon. Če je bilo MM-janje še dokaj pogosto, pa so me tesno pokrivali manj od pričakovanega:

Sezona 64 (druga liga): 1x tesno pokrivan v ligi, nasprotnikovi branilci so odbili 1 od 2 poskusov od daleč.
Sezona 65 (druga liga): 3x v ligi, blokiranih 5 od 7.
Sezona 66 (druga liga): 2x v pokalu, blokirana 2 od 4.
Sezona 67 (prva liga): 3x v ligi, blokirana 2 od 5.
Sezona 68 (prva liga): 2x v Masters (2 od 2), 2x v pokalu (2 od 4), 6x liga (9 od 12)

(ni vključenih tekem, ko sem tesno pokrivanje vrnil v upanju na remi)

Zaključek:

Mnogi menijo, da je taktika strelov od daleč dolgočasna, še več jo sovraži in bi jo najraje izbrisala. Jaz sem se z njo kar zabaval, osvojil precej več kot sem upal, vendar je zaradi vseh sprememb po petih letih čas, da se vrnem na klasičnih 3-5-2. Za morebitna vprašanja glede moje izkušnje sem na voljo, medtem pa prosim za všečkanje tega članka, saj je zbiranje dosežkov tudi del Hattricka. :)

2023-06-16 08:03:06, 487 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=23219]

 
Server 070