We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

A nyerő csapat II.: pontrúgás és speciális események

Folytatódik a nyerő csapat sorozat, melynek első részében (19596) megnéztük, hogy mit kell tudniuk és hogyan kell irányítani a játékosokat egyes posztokon, hogy a lehető legjobb értékeléseket érjük el. Azonban az értékelések nem mindenhatóak, ezeken kívül is lehet gólt szerezni. És ha valaki azt hinné ez nem annyira fontos, azt remélhetőleg sikerül a cikk végére meggyőzni az ellenkezőjéről.

“A nyerő csapat” cikkeiben lépésenként mutatjuk be a játék egyes elemein, hogy csinálják a top csapatok*, és miért pont úgy. A cikksorozat alapvetően kezdőknek készül, de remélhetőleg a tapasztalabb menedzserek is találnak benne hasznos dolgokat.

A cikksorozatban elég sok szakmai dolog lesz, így helytakarékosságból a közismert rövidítéseket használom (amik az angol megfelelőjükből adódnak), ezeket kigyűjtöttem ide: (https://goo.gl/3v1T8e)


PONTRÚGÁS:

Várhatóan a normál helyzetek 85%-a függ a támadó-védekező értékelésektől, míg a maradék 15% pontrúgás (mostantól SP). Ebből arra lehet következtetni, hogy az SP kevésbé fontos mint a jó értékelés. Ez igaz, de ugyanakkor sokkal kisebb energiával lehet maximalizálni a saját, minimalizálni az ellenfél esélyét gólszerzésre SP-ből.

Az SP-knek 3 típusa van, mind ugyanakkora (5-5-5%) eséllyel következik be egy adott helyzetnél. Ebből 2 ami hasonlóan működik: a büntetőnél és közvetlen szabadrúgásnál is a pontrúgód képességei állnak szemben az ellenfél kapusának a képességeivel. 50%-os birtoklásnál ez átlagosan 0.5-0.5 helyzetet jelent a két csapatnak. Azaz ha nincs a kapusodnak SP-je, akkor az rögtön majdnem 0.5 gól előny az ellenfelednek, amit szimplán nem szabad megengedni. Szintén fontos, hogy a pontrúgódnak legyen magas SP képessége, hiszen ha az ellenfeled kapusának nincs SP-je, akkor ugyanennyit tudsz nyerni (emellett egy jó pontrúgó a jól fejelő SE-hez is szükséges).

Az hogy milyen SP szint szükséges, hogyan függ az érintett játékosok tulajdonságaitól a kihasználás az a mai napig a játék egyik rejtélye. Mivel nem láthatóak a játékosok szkilljei, így nem készült erről nagy mintás statisztika, így csak találgatni lehet. A nem hivatalos trend, hogy kapus és pontrúgónak is hasonló szokott lenni topcsapatoknál az SP-je, mondjuk 15-19-es szinten. Valószínűleg folytonos az átmenet, és nincs olyan nagy különbség a két említett határ között. Azaz egyéni ízlés kérdése, hogy mennyire tartjuk fontosnak a minél magasabb szintet. Ha készen vesszük ezeket a játékosokat, akkor persze érdemes minél magasabb SP-vel venni. Ha részben mi eddzük ki a szintjét akkor jön be a szubjektív faktor, hiszen a hiányos infók miatt nem egyértelmű, hogy mennyit érdemes feláldozni a normál képességek edzéséből az SP rovására.

Ez utóbbi még jobban visszaköszön a közvetett (indirekt) pontrúgásoknál (IFK). Ezeknek a támadó és védekező értékelései láthatóak a mérkőzés adatlapján is, melyek hasonlóképpen kerülnek szembeállításra, mint a normál helyzetek. Ahhoz, hogy magas szintet érjünk el az egész csapat értékelései számítanak. Ezen belül leginkább az átlagos SP-szint ami az esetleges eltéréseket adja, hiszen az átlagos DEF és SC viszonylag hasonló az összes csapatnál, illetve jó kapus és pontrúgó is tipikusan van jobb csapatoknál. Szóval a kérdés, hogy érdemes-e IFK miatt felvinni az egész csapat pontrúgását?

Tegyük fel, hogy egy szezonig csak SP edzés menne a csapatnál, ezzel kb 3-4 szintet emelkednének a IFK szintek. Ezzel a mi gólszerzési esélyünk nő, ellenfélé csökken, a különbség nagyságrendileg olyan 0,15 gól előny lesz. Ha összehasonlítjuk ezt azzal, hogy ha helyette PM edzés menne, akkor ott az 1 szezonnyi edzés legalább 0,3 gól előnyt jelentene (ha gyengébb a csapatunk, akkor akár jóval többet is). Ez azt jelenti, hogy ha csak az IFK miatt edzenénk SP-t, akkor tipikusan messze nem a legjobb választás. Ha a keretünk öreg és magas normál szkilljeik vannak (így már csak lassan fejlődnének), vagy ha a kupázás miatt a normál edzésünk csak alacsony kihasználtsággal menne, akkor már inkább megérheti. Viszont ha a kapusunknak és/vagy pontrúgónknak kellene még SP edzés, akkor a közvetlen pontrúgások javulásával együtt már egy jó opció is lehet.

SPECIÁLIS ESEMÉNYEK:

FIGYELEM!!!

A speciális események a cikk megjelenése után jelentősen módosultak, így az itt leírtak már nem feltétlenül tükrözik az aktuális erősorrendjét a specialitásoknak, és a magyarázatok is hibásak lehetnek.



A normál helyzetek mellett a mérkőzéseken előfordulhatnak speciális események is. Ezek típusairól és előfordulási gyakoriságáról egy összefoglaló olvasható itt:
(https://wiki.hattrick.org/wiki/Hu/K%C3%BCl%C3%B6nleges_esem%C3%A9nyek)
A különböző specialitású (mostantól specű) játékosok nagyon eltérőképp viselkednek, ráadásul egyes posztokon nem is ugyanolyan hasznosak, így a következőkben végignézzük, hogy egyes posztokon a topcsapatok* milyen specű játékosokból hányat használtak.

*A cikksorozatban valós csapatok adatait is bemutatjuk. Ezekhez az előző világbajnokság TOP16-os körének meccseit, illetve a HTEV szerinti 6 legerősebb bajnokság 8. fordulájának meccseit használtam.


Kapus

- 93, U 3


A kapusnak az U spec egyedül ami hasznos. Azonban az U passz SE olyan ritka, hogy nem sokan vesződnek azzal, hogy U kapust összevadásszanak.

Szélsőhátvéd

H 84, - 42, Q 22, P 14, T 5, U 4


Egyértelműen a H spec ami a leginkább hasznos (viszont érdekesség, hogy a csapatok leginkább ezen a poszton adják fel a jó specet: csak kb 50% választja a H-et). A H SE a második leggyakoribb SE ami elérhető egy játékosra a Q SE után, de mivel utóbbiból csak szélsők és csatárok profitálhatnak, így tipikusan a meccseken a H SE bekövetkezésének van a legnagyobb esélye. Mivel csak egy sikeres H SE lehet a meccsen, érdemes jó sok (5+) H játékost berakni, hogy ezt te kapjad. Népszerű még a Q, ami megállíthatja ellenfél támadását (de a magas DEF is megállíthatja, és cserében a napos és esős időt sem szereti) és a P, ami esőben segít és tördelés szintjét növeli (mondjuk ezek egyike sem nagy előny).

Középhátvéd

H 88, - 26, P 16, Q 11, U 5, T 3


Lényegében ugyanaz mondható el mint a szélsőhátvédről: H a nyerő.

Középpályás

H 181, - 32, P 14, T 9, U 9, Q 7


Itt is egyértelműen a H a legjobb spec. Ezen kívül hasznos lehet még P és T (ha jó az időjárás), de ettől függetlenül itt jól láthatóan meggyőzőbb a H spec fölénye, mint védőknél.

Szélső

Q 112, H 51, - 11, U 10, T 1, P 1


Itt a Q legjobb, de szorosan mögötte ott a H spec is. Habár a Q SE-nek majdnem kétszer annyi az előfordulási esélye, de a direkt Q SE értékesítéséhez magas SC is kell, ami tipikusan szélsőnek nem annyira nagy (mivel az értékelésekben nem számít). Így ha az előfordulás helyett a gólszerzési esélyeket nézzük, akkor már rögtön egész közel van egymáshoz a két spec. A többség a Q spec mellett döntött, aminek valőszínűleg az van a hátterében, hogy úgy gondolják a középpályások és védők már elég H játékost biztosítanak a H SE elnyeréséhez. Van még pár U szélső is, ami hasonlóan működik mint Q, de kevesebb belőle az esély gólszerzésre.

Védekező csatár

T 98, Q 11, H 10, - 5, U 1, P 1


Egyértelműen a T spec a legnépszerűbb, ami valőszínűleg annak köszönhető, hogy a technikás védekező csatárok az értékeléseit is növelik a játékosoknak az átadásukkal. Ez egy jó TDF-nél nagyságrendileg 0,5 szint pluszt jelent a szélső támadásoknál, ami nem jön rosszul, de azért erős csapatoknál nem is olyan hatalmas előny (emellett van Tech vs Head SE is, de ez nem olyan gyakori, az értékelés növekedésnek egyértelműen nagyobb a hozadéka). Vannak még Q és H DF-ek is, ebből gólszerzésre egyértelműen a Q a jobb, főleg ha van társa is, akinek tud Q passz SE-t adni. Ami érdekes, hogy gólszerzési esélyekhez egy QDF és TDF nagyságrendileg hasonló pluszt ad, utóbbi mégis mennyivel népszerűbb. Ennek okát nem igazán tudom, talán az hogy a menedzserek az értékeléseket fontosabbnak tartják SE-nél, mert az jobban szem előtt van.

Csatár (F+FTW)

Q 41, H 25, T 5, U 3, - 2


Hasonló mint a védekező csatárok, csak itt nincs a T specnek előnye. A Q hasznosabb spec csatárnál mint H, ezt tükrözik a számok is.

ÖSSZEGZÉS

Az értékelések nagyon fontosak egy meccsen, hiszen a helyzetek többségéből az alapján dől el, hogy gól lesz-e belőle. De ugyanakkor az SP+SE-k is igencsak számít. Egy jól összeállított speces csapat meccsenként SE-kből akár várhatóan 0,7 gólt is képes összehozni. Ha ehhez hozzáadjuk a magas SP-s pontrúgót és kapust, akkor látható, hogy ezek együtt már akár 1 gól előnyt is jelenthetnek. Nézzük meg, hogy előző bajnokságban mennyit változott volna a pontjaink száma, ha minden meccsen 1 góllal többet lőttünk volna! (A valóságban persze nem minden meccsen lesz meg a +1 gól, van amikor egy sem, van amikor több gól is jön SP+SE-ből). Ha valamennyire kihasználod ezeket, de nem teljesen, akkor is érdemes lehet megfontolni, hogy jobban ráfeküdjél-e erre.

Persze mondhatjátok, hogy egy jó specű játékos drága. Amiben persze van igazság, hiszen egy jó speces játékos tipikusan többe kerül mint egy ugyanolyan spectelen. De többet is ér! Hasonlítsuk össze például, hogy egy középpályás H spece mennyit is ér PM-ben: a H SE várhatóan +0.08 gólt jelent, ami nem hangzik olyan soknak, de ugyanezt kb +1 szintnyi PM-mel lehet elérni. Nézzük meg mennyibe kerül az eggyel nagyobb PMű középpályás, és mennyivel több a fizetése! Ezek után már talán nem is tűnik olyan drágának az a jó spec…

Ezzel végig is értünk azon, hogyan is kell kinéznie az optimális játékosoknak. A következő részekben megnézzük, hogy érdemes ezeket a játékosokat felrakni a pályára, azaz elkezdünk taktikázni!

2016-07-04 22:06:09, 2128 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=19648]

 
Server 071