We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Kako sem postal državni prvak

Učenjaki slovenskega hattricka so v preteklosti predstavili nekaj načinov in nasvetov kako narediti kvalitetno ekipo, s katero nekega dne posežete po dobrem rezultatu. Nasveti so kakopak priročni in dobrodošli. Prav omenjena priporočila so me motivirala, da sem se odločil predstaviti svojo pot do uspeha. Morda sledeči zapisi ne bodo tako učeni, vam pa jih zato predaja nekdo, ki ima dobre izkušnje s prakso. Kar pomeni, da niso odveč. Z vami bom torej delil svojo izkušnjo in predstavil še malce drugačen pogled dojemanja te igre.

Tudi moja pot se je začela tako, da sem na začetku povpraševal dva uporabnika z dobro podlago (free_agent, artod), kako naj igram in kakšen tip igralcev naj iščem. Z namenom, da sestavim močno ekipo. Veliko sem se naučil ko sem redno spremljal pripravo na reprezentančne tekme. V bistvu je minilo kar precej časa, da sem stvar razumel, znanje pa sem pridobival postopoma.

Sestava ekipe & finance

Veliko časa sem treniral obrambo. S treningom obrambe sem si na začetku nabral kupček denarja, katerega sem kasneje uporabil za izgradnjo ekipe. Prej sem preveril, največja denarna zaloga, ki sem si jo ustvaril, je znašala 39 milijonov €. Takrat sem stagniral v 4. ligi in se naposled (na pobudo free_agenta) odločil, da odprem mošnjiček in se lotim plezanja navzgor. Za začetek sem nabavil 4 veziste in 2 napadalca, obdržal pa sem vratarja in komplet branilcev, ki sem jih treniral že nekaj sezon. Sklepal sem, da je to dovolj, da preskočim prvo oviro, ki se je glasila četrta liga. Prav sem imel, naslednjo sezono sem preskočil še 3. ligo in se uvrstil v 2. ligo. Tam pa je zadeva naenkrat postala težavna. Prvo sezono med drugo ligaško druščino sem si komajda zagotovil obstanek, takrat pa sem že opazil nekatere napake pri izgradnji ekipe. Za potrebe drugo ligaškega nastopanja sem nabavil novega (konkurenčnega) vratarja, a to je bilo premalo. Imel sem premalo krilnih igralcev, preveč vezistov, igral pa sem le na en krilni napad. Tudi večji del branilcev iz prvotne strukture "trening programa" ni bil dovolj kakovosten. Nakar sem nabavil Milčinskega, ki je bil vroč reprezentančni potencial. Vse to je zadoščalo, da sem se rešil pred izpadom. Drugo sezono sem nato izpadel v 3. ligo, nakar sem se ekspresno uvrstil v 2. ligo in z enako hitrostjo ponovno izpadel v 3. ligo. Takrat sem ekipo okrepil še z drugim reprezentančnim potencialom. zapotocan je ravno zaključil z trening programom mojega igralca iz MA (Košmerlja) in ga dal na trg. Z ekipo sem zmagal 3. ligo in se ponovno uvrstil v 2. ligo. Opazil sem, da je moja paleta treniranih igralcev prišla že v zrela leta in se odločil, da podredim osebje v rezultatske namene. Takrat sem si prvič denimo omislil psihologa, namesto dodatnega pomočnika trenerja. Še vedno sem z enim očesom pogledoval na trening. Tako da sem imel zaposleno naslednje osebje: 2x pomočnik trenerja, 1x trener pripravljenosti, 1x zdravnik in 1x športni psiholog. Vsi seveda stopnje 5, katera je obvezna za optimiranje rezultatskega potenciala v višjih ligah. V 2. ligi sem nato zasluženo slavil in se preko dodatnih kvalifikacij z nekaj sreče prebil v prvo ligo. Za potrebe nastopanja v 1. ligi sem se okrepil še z reprezentantom Podgornikom, kateri se je ravno pravi čas znašel na trgu. Za konec pa še sprememba osebja, ko smo vsi brezplačno dobili govornika. To mi je prišlo prav, saj moji igralci niso toliko izgubili na hitrosti treninga v primerjavi s konkurenco. Osebje sem takrat nastavil na: 1x trener za pripravljenost, 1x zdravnik, 1x psiholog in 1x pomočnik trenerja. Zadnjega bi bilo morda smotrneje zamenjati za taktičnega analitika, vendar se za ta korak nisem odločil. Morda pa pred srečanjem z nejkotom:).

Trening & formacije

Skozi nižje lige sem se vedno trudil zagotoviti optimalne trening pogoje, ob tem, da sem skušal obdržati tudi konkurenčne rezultate v ligah, kjer sem nastopal. V nižjih ligah sem tako pretežno igral z petimi branilci, s postavama 5-3-2 in 5-4-1. Kmalu po prvem prihodu v 2. ligo sem ugotovil, da potrebujem več fleksibilnosti, zato sem se odločil uporabljati še postavitev 4-4-2. Vse to je bilo seveda premalo. Tako, da sem še pred začetkom sezone v kateri sem slavil uvrstitev v 1. ligo uigral še 3-5-2. Omenjeno sezono sem tudi spremenil trening iz obrambe na grajenje igre (vezisti). Za potrebe v prvi ligi pa sem naknadno uigral še postavitev 2-5-3, ker je to praktično edina opcija, da se zoperstaviš ekipi Shadow Wolfs, ki igra 5-5-0. Pa tudi v pokalu mi pride ta postavitev včasih prav, če nasprotnik postavi bunker. Odstotek vzdržljivosti sem zviševal ves čas. Starejša kot je ekipa, višji procent vzdržljivosti potrebuje. Trening z višino nivoja tekmovalnosti izgublja na vrednosti, saj si ga žal zaradi različnih razlogov (procent vzdržljivosti in intenzivnosti, osebje, dajanje priložnosti mladim igralcem na zahtevnih tekmah, počasnejše napredovanje starejših igralcev) ne moreš privoščiti.

Prvoligaška sezona & dvig trofeje



Krog in tipID Tekme
Nasprotnik
TaktikaOdnosRezultat
1, pokal (555940151) BOT/PIC0-10 (Z)
1, liga (558219635) TamaliCANormal2-4 (Z)
2, pokal (567998364) Zero_Tituli/PIC0-6 (Z)
2, liga (558219639) random/Normal5-2 (Z)
3, pokal (568216919) FC Cresnjevec/PIC0-6 (Z)
3, liga (558219644) NK KrkaCANormal4-2 (P)
4, pokal (568424013) _Knights_/PIC0-5 (Z)
4, liga (558219645) Semič/Normal4-0 (Z)
5, pokal (568583852) NK JureMTS/PIC1-4 (Z)
5, liga (558219652) NK GlistaCANormal2-3 (Z)
6, pokal (568705154) FC Blues 1905/PIC1-5 (Z)
6, liga (558219655) nk grizli/PIC1-5 (P)
7, pokal (568813087) FC GR/Normal2-7 (Z)
7, liga (558219660) ShadoW WolfsAOWNormal2-2
8, pokal (568913815) GrampasCAPIC5-4 (P)
8, liga (558219662) ShadoW WolfsCANormal2-3 (Z)
9, liga (558219666) nk grizliCAPIC2-2
10, liga (558219669) NK Glista/Normal2-2
11, liga (558219677) SemičCAPIC2-2
12, liga (558219675) NK Krka/MOTS2-0 (Z)
13, liga (558219680) randomCAPIC0-5 (Z)
14, liga (558219686) Tamali/MOTS6-1 (Z)


To je bil pregled uradnih tekem minule sezone. Bolj izkušenim uporabnikom se bodo zagotovo zdeli nenavadni normali pri taktiki protinapadov. Manj izkušene uporabnike pa bi predvsem opozoril na majhno število MOTSev v sezoni. In seveda na obdobje v katerem se pojavljajo. Zanimiv je gotovo tudi podatek o dvojnem PIC dogovoru z bombo. Bencak mi je tudi dal dva ali tri koristne nasvete. Zdravje igralcev mi je dobro služilo (malo poškodb). Pri osvojitvi naslova me je seveda spremljala tudi sreča. Vendar je potrebno dodati, da je brez konkurenčne ekipe kakršenkoli pogovor o sreči v naprej izključen. V pregledu povzetka sezona sem ugotovil, da sem imel tretjo ekipo po moči v ligi (hatstatsi, specialke, nivo taktike). Torej bil sem zraven. Nisem bil prvi favorit, vendar se je mašina odločila zame.
Possible spoiler. Click here to show


Pogled iz škatle

Sam imam glede določenih stvari drugačno mnenje, kot pa bi lahko rekli so določene nekakšne splošne smernice. Za začetek, sam raje prisegam na NF-je, kot TDF-je. Glavni razlog je ta, ker je kakovosten NF bil svoj čas tudi do 3-krat cenejši kot kakovosten TDF! Torej, če seštejemo vsoto glavnih treh skillov, plačaš skupek krila, podaj in napada precej ceneje, kot skupek sposobnosti podaj, veze in napad. Res je, doprinos TDF-ja je večji, vendar lahko dobimo NF-ja bistveno ceneje in mi več denarja tako ostane za krepitev ostalih položajev. Druga stvar so protinapadi, prepričan sem, da je veliko bolj enostavno odigrati protinapade z NF-ji. V sezoni, ko sem osvojil prvenstvo, sem veliko igral na protinapade. Z štirimi branilci sem lahko sestavil zadovoljiv nivo taktike CA, ki pa ga letos zaradi preskromne pripravljenosti defenzivnih igralcev še nisem zmogel sestaviti...ampak to je že druga zgodba...
Primer NF-ja je tudi zgled, kako lahko najdemo tržno nišo. Morda kdo drug od vas najde tržno nišo na drugem položaju...

Odnos na tekmi (PIC, Normal, MOTS). Morda se bo slišalo nenavadno, ampak sam verjamem, da odnos ekipe na tekmi doprinese še nekaj več kot samo stopnjo sredine za level navzdol ali navzgor. Naj se sliši še tako smešno, sam verjamem tudi v psihološki doprinos, ki ga prinese izbira odnosa na tekmi.

Izkušnje in specialke. Tukaj ni potrebno veliko dodati. Free_agent me je poučil kako zelo so pomembne izkušnje. Mislim, da se tega večina uporabnikov preprosto ne zaveda. V primeru, ko določen igralec doseže neko za moje pojme ne-previsoko starost se ga lastniki po hitrem postopku znebijo. Sam menim, da je kar nekaj uporabnikov mahnjenih na mejo 33 let. Sam bi to stopnjo dvignil na 35 let. Odvisno tudi od tipa igralcev, vratarji so pravi mladeniči pri tej starosti. Igralci z veliko izkušenj na drugi strani, pa lahko veliko bolj koristijo ekipi za npr. mašenje lukenj, kot tistih nekaj tisočakov, ki jih iztržimo od njihove prodaje. Zaradi dolgoletnega spremljanja reprezentančnega dogajanja pa se zelo zavedam tudi pomembnosti specialk. Če me kdo vpraša, takoj vzamem za stopnjo slabšega igralca z ustrezno specialko, kot pa njegovega konkurenta, ki specialke nima.

Obvezno moram imeti tri veziste stopnje 18? Odgovor je ne. Finančna obremenitev pri vzdrževanju plač takih igralcev je lahko prevelika. Pa tudi, če se ti eden izmed treh čarobnjakov poškoduje, je potem potrebno nabaviti novega? (nevšečnosti več kot dovolj)... Sam imam denimo samo enega vezista, ki presega stopnjo 18 in to je seveda vezist nad vezisti, prvi vezist v državi-Podgornik...Imajo pa seveda zato krila dovolj visoko stopnjo grajenja igre, kot tudi nekateri branilci. Resda ne dosegaš najvišjih ratingov sredine. Moraš pa imeti zaradi tega na voljo še kakšno drugo taktično različico, denimo CA. Pa smo prispeli na zadnjo točko

Način igranja. Za konkurenčno borbo za naslov v Prvi ligi, je po mojih osebnih izkušnjah zaželeno, da imaš uigranih več taktičnih različic. Vsaj eno postavitev za protinapade in eno postavitev za dobljeno posest. Seveda klub ni reprezentanca in ne moreš imeti uigranega tako velikega števila postavitev. Vendar si velja zapomniti, da nam taktična raznolikost lahko pride zelo prav. Na ta način lažje upravljaš z TS-jem in TC-jem. Pa tudi bolj nepredvidljiv si lahko.

Za konec bi omenil tudi to, da bi projekt lahko izpeljal tudi z manj porabljenimi sredstvi. Nekaj denarja sem pač porabil, ko sem se učil na napakah. Še rek pravi, da nas napake nečesa stanejo.

Hvala vsem, ki ste prebrali članek do konca. Upam, da je bil zanimiv in poučen. Hvala tudi vsem, ki so mi na kakršenkoli način pomagali, pa niso bili omenjeni. Če morda kdo želi še dodatne informacije me lahko klikne na PM. Pa bom videl, če bom lahko kako pomagal.

2016-07-29 14:54:03, 1306 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=19658]

 
Server 070