We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

A nyerő csapat III.: felállások, csapatrészek

A sorozat első részében (19596) végignéztük az egyes posztokon milyen irányítással szoktak szerepelni a játékosok. De hogyan érdemes kombinálni az egyes posztokat, hogy ütőképes felállást alkossanak? Egyáltalán milyen formációkat érdemes begyakorolni? A cikk végére remélhetőleg már nem fognak gondot okozni ezek a kérdések.

A sorozat korábbi részei:
• A nyerő csapat I.: posztok és szkillek: (19596)
• A nyerő csapat II.: pontrúgás és speciális események: (19648)

A cikksorozatban elég sok szakmai dolog lesz, így helytakarékosságból a közismert rövidítéseket használom: (https://goo.gl/3v1T8e)



Az adott meccsre a felállást úgy kell megválasztani, hogy az egyes csapatrészek a lehető legjobban összhangban legyenek, és az így kapott értékelések jól passzoljanak az ellenfél felállásához (azaz maximalizáljuk az esélyeinket). A mostani cikkben az első feléről lesz szó, azaz csapatrészenként átnézzük, hogyan érdemes az egyes játékosokat kombinálni, hogy abból értelmes felállás összeálljon. Például biztos van olyan helyzet, amikor a defW hasznos lehet, de szinte biztos lehet ehelyett olyan felállást rakni, amelyben nincs defW, és legalább olyan hatékony. A cikkben lévő "ökölszabályokat" megfogadva a lehetséges több ezer felállást le lehet redukálni pár tucatra. Ezeket akár már egyesével is végig lehet próbálni az ellenfél várható értékelései ellen, és ki lehet közülük választani a nyerőt, ami az adott helyzetben az adott ellenfél ellen a legjobb (de erről majd egy későbbi cikkben).

KÖZÉPPÁLYA (KP)

Hallhattuk már a HT-któl a hozzájárulások változásánáll, hogy a KP jelentőségét visszavették, de ettől még továbbra is messze a legfontosabb csapatrész. Ennek nagyon egyszerű oka van:
• ha a támadásod erősíted, akkor a saját góljaid várható számát növeled,
• ha a védelmed erősíted, akkor az ellenfél góljainak a várható számát csökkented,
• ha a KP-d erősíted, akkor egyszerre elérheted mind a kettőt.

A középpályások PM hozzájárulása a legmagasabb (max 100%) a KP-hoz, majd jönnek a szélsők (max 55%), majd a belső védők (max 40%), csatárok (max 35%), végül a szélsőhátvédek (max 20%). Az egyes játékosok PM szintje ennek megfelelően fontos (meg lehet nézni például az NT-nél az optimális arányokat: (19597)). A maximumokat úgy lehet elérni, hogy a KP felé irányítjuk a játékosokat. Alapvetően ez nem olyan rossz stratégia, ha az embernek kellően multiszkilles játékosai vannak, de azért túltolni sem érdemes. Olyan felállás a célravezető, ami még elég sokat ad a KPhoz, de cserébe a védelem/támadás is magas marad.

Ez azt jelenti, hogy alapvetően nem rossz mutató a Hatstats (https://wiki.hattrick.org/wiki/Hu/HatStats) maximalizálása, de azért vegyük figyelembe, hogy a KP fontosabb mint a támadás/védelem. Az arány valahol 1 és 2 között van, azaz, ha 1 szintnyit növelni tudjuk a KP-t 1 szintnyi védelmek árán, akkor az általában jó bolt, de ha már átlagosan 2 szintet csökkennek a védelmek, akkor már nem annyira.

Vigyázat! A cikkben leírtak csak alapvető irányelvek! Azaz legtöbb esetben jól használhatóak, de nem mindig optimálisak. Gondoljuk át az ellenfél felállásának függvényében, hogy biztosan ez-e a követendő példa. Például ha az ellenfélnek nincs semmilyen támadása, akkor akár jobban is csökkenthetőek a védelmek a KP javára.

VÉDELEM

A védelmet a csatárokon kívül minden játékos erősíti, de ettől még taktikai szempontból nem annyira bonyolult eset:

• GK: A kapust nem kell irányítani és mindig 1 van belőle. Legyen minél erősebb. Pont.
• IM: Középpályások esetén a védelem defIM-nél nő, offIM-nél csökken valamennyit (támadás meg fordítva). Azonban közben a KP-nk is csökken kicsit, szóval tipikusan nem éri meg ezeket választani. Egy IM vagy IMtw hozzájárulása a védelemhez elég hasonló, így ebből a szempontból lényegében mindegy melyik mellett döntünk.
• W: Szélsőknél elég hasonló a helyzet csak kicsit drasztikusabb: defW és offW elég sokat ad a szélső védelemhez/támadáshoz, de cserébe elég sokat veszít a KP. Így ha számít a KP inkább használjuk a WTM és W irányításokat, azok meg védelem szempontjából nem nagyon különböznek.
• WB: Ha van szélsőjátéka, akkor egyértelműen irányítás nélkül a legjobb hagyni. Ha nincs szélsőjátéka, akkor dWB a preferált (de ha ki tudnánk rakni értelmes szélső támadást, akkor lehetőleg ezt az opciót kerüljük).
• CD: Védelem szempontjából a legbonyolultabb poszt ugyanis mindhárom utasítással használható, és a választás jelentős különbséget eredményez: CDtw-ként a szélső védelmet erősítjük első sorban (+szélső támadást), CD-vel a középső védelmet, offCD-vel pedig a KP-t.

Középhátvédek:

Az hogy CD-ből melyiket használjuk elsősorban a védők számától függ, és persze attól is, hogy milyen szkilljei vannak a középső védőnknek a védekezés mellett (általánosságban azért elmondható, hogy az offCD a legerősebb):

• 2 védőnél tipikusan két gyakori megoldás van. Lehet használni két WB-et, azzal kvázi egyenletesen lesznek gyengék a védelmeink. Míg lehet a WB mellé közvetlenül egy CD/CDtw/offCD-t rakni. Ekkor az egyik szélünk és közepünk is erősebb lesz (és KP-nk kicsivel), cserébe viszont a másik szélen nem lesz semmi védelmünk. Ha a lyukas szélünkre kap helyzetet az ellenfelünk, akkor szinte biztos gólt kapunk, viszont ezek száma nagyon változó: lehet, hogy egyet se kap, lehet 3-at is. Várható értékben tipikusan hasonlóan erős a két felállás.
• 3 védőnél tipikusan: “WB - offCD - WB” sor a leggyakoribb, mivel offCD-nek elég magas a kp hozzájárulása. Ha a CD-nknek nem magas a játékszervezése, akkor CD is jó lehet, illetve ha magas a szélsőjátéka, akkor CDtw-t is meg lehet fontolni.
• 4 védőnél ha nem várunk ellenféltől nagy középső támadást, akkor: “WB CDtw - CDtw WB” sor ami az alap. Ennek változata lehet, hogy középső támadás ellen egy (vagy akár mindkettő) CDtw-t CD-re, birtoklás megnyerésére offCD-re cseréljük.
• 5 védőnél általában CA-zunk, ekkor “WB CDtw CD CDtw WB” a szokásos. Ellenben, ha jobban számít a KP, akkor a középső védők offCD-re is cserélhetőek.

TÁMADÁS

A támadást a középső védőkön és kapuson kívül mindenki támogatja:

• WB: A szélső támadáshoz ad, irányítás nélkül érdemes használni (offWB kicsit többet ad a támadáshoz, de sokat veszít védelemből).
• IM: Kiegyensúlyozott DEF-PS-sel rendelkező középpályást nem érdemes irányítgatni. Ha nem igazán foglalkozunk védelemmel, és PS+SC mellékszkilljei vannak, akkor offIM-ként megerősíthetjük a középső támadást (kb. 1 szinttel), és akkor megérheti kicsit áldozni a KP-ból. Hasonlóképp ha W mellékszkillje van, akkor IMtw-ként sokat adhat szélső támadáshoz (akár 3 szintet).
• W: WTM és W közül érdemes választani, attól függően, hogy kicsit nagyobb KP vagy szélső támadás, ami kell. Általában előbbi ami fontosabb, ezért is van, hogy a meggyengített offW pozició csak akkor hasznos, ha nem igazán számít a KP-nk (csak keveset ad pluszban a szélhez, KP-ból pedig sokat veszít).
• F: Ha TDF-ünk van, akkor őt mindig védekezőbe érdemes irányítani a bónusz miatt. Neki nem feltétlenül szükséges a nagyon magas SC, de ha van, akkor az SE-ket is nagyobb eséllyel értékesíti, és középső támadásba is segít. QDF-nél hasonló nagyságrendű PM/SC/PS ajánlott, QF-nél kicsit nagyobb SC a többi rovására. De mivel a kettő között nincs nagy különbség, így alapvetően mindkét irányítással bevethetőek. DF-ként elsősorban a két szélső támadást erősítjük, F-ként mind a 3 támadást (alacsonyabb KP-val). FTW nagyon keveset ad KP-hoz, így használata elsősorban akkor értelmes, ha kp nem igazán számít, és nem akarunk középső támadást hozni (azaz elsősorban extrém CA-nál, vagy extrém CA ellen).

Szélső támadás:

Érdemes-e mindkét szélre kirakni támadást? Monoszkilles játékosoknál előfordulhat, hogy megéri egy szélt beáldozni, és helyette mondjuk DEF-es defWB-t, illetve PM-es WTM-t berakni. Magas szinten az embernek kellően multiszkilles játékosai vannak, és önmagában már egy magas PM+W-es szélső és DEF+W-es szélsőhátvéd is egy használható szélső támadást elő tud állítani. Persze így a védelmünk és KP-nk kicsit alacsonyabb lesz, de a +1 támadó szél ezt bőven kompenzálja. Pont ezért a két szélső támadás nagyon gyakori a jobb csapatoknál.

W és WB mellett a csatárok, akik a szélső támadást erősítik, de ezzel nincs sok dolgunk, hiszen DF és F is elég hasonló hozzájárulást ad a szélső támadáshoz. Szintén hasznos lehet a CDTW, de mivel a KP-hoz lényegesen kevesebbet ad mint egy offCD, így elsősorban CA-s felállásoknál használandó. Végül, ami még opció, az az IMTW bevetése. Lényegében 3 fokozat van, az egyre erősebb KP-tól, az egyre erősebb szélső támadásig:
1. IM+WTM
2. IMTW+WTM (IM+W)
3. IMTW+W
A 2. pontban szereplő két opció hasonló KP-t hoz, de az IM+W kombó a szélső támadáshoz lényegesen kevesebbet ad, azaz lehetőleg inkább IMTW+WTM-et használjunk helyette (persze ehhez megfelelő mennyiségű IMTW/WTM szükséges).

Középső támadás:

Rakjunk-e középső támadást? A válasz nem egyértelmű, főleg az ellenfél KP-tól és középső védelmétől függ. Alapvetően még most is magas szélső támadást könnyebb kirakni, de mellette akár értelmes középső támadást is lehet hozni, és mindezt magas KP-val.

• 1 csatárnál tuti nem tudunk értelmes középső támadást kirakni, így az legyen inkább DF (esetleg CA-nál lehet FTW)
• 2 csatárnál lehet rámenni nagyobb KP-ra és középső támadásra is, így a 2DF és 2F is hasznos kombináció lehet (a TDF-ek nagy elterjedtsége miatt általában az első a jellemzőbb).
• 3 csatárnál a DF+2F és 2DF+F a leggyakoribb kombinációk, ezek adják a kiegyensúlyozott támadásokat magas KP-val. Emellett 3DF is viszonylag népszerű is, de ennek inkább praktikus oka van: olyan csapatok játsszák, ahol nincs csatár csak sok TDF.

FELÁLLÁSOK

Az eddigiekben átnéztük, hogy épülnek fel az egyes csapatrészek. Ezeket ügyesen kell kombinálni, hiszen összesen csak 10 mezőnyjátékosunk van, így nem lehet minden csapatrész egyszerre kimagaslóan erős. Nézzük meg, hogy mik a leggyakoribb felállások a TOP csapatoknál* (a felállás melletti szám azt jelöli hányan választották a 96 csapatból, majd zárójelben, hogy ebből hány volt győzelem-döntetlen-vereség).

*A cikksorozatban valós csapatok adatait is bemutatjuk. Ezekhez az előző világbajnokság TOP16-os körének meccseit, illetve a HTEV szerinti 6 legerősebb bajnokság előző szezonjának 8. fordulójának meccseit használtam.



352: 42db (23-5-14)


A 352 messze a legnépszerűbb felállás, elsősorban azért mert a magas KP mellé, erős védelmek és támadások társulnak.

253: 19db (11-2-6)


A 352 támadóbb változata: gyengébb védelem, magasabb támadás, hasonlóan magas KP.

442: 11db (3-3-5)


Legnépszerűbb CA-zó felállás, 352-höz képest magasabb védelmek, gyengébb KP (de ugye cserében megkontrázott helyzeteket is kapunk).

541: 7db (1-0-6)
532: 6db (1-2-3)


5 védős CA-zó felállások. 442-höz képest az 5. védő erősíti főleg a középső védelmet és a CA szintet, cserébe viszont egy emberrel kevesebb jut KP-ra és támadásra.

451: 5db (0-3-2)


A 352 védekezőbb változata: magasabb védelem, alacsonyabb támadás, kicsit alacsonyabb KP.

523: 3db (0-0-3)


Extrém (KP nélküli) CA, magas szinten nem igazán népszerű, mert lehet úgyis kirakni magas támadásokat és védelmeket, hogy közben értelmesebb KP-nk is legyen.

550: 1db (0-0-1)
433: 1db (0-1-0)
343: 1db (1-0-0)


Kuriózumok. Biztos van olyan eset, amikor hasznos lehet, de mivel véges sok felállást tudunk szinten tartani, így jól fontoljuk meg, hogy 1-2 alkalmas meccsért megéri-e.

Összességében persze a minta kicsi ahhoz, hogy pontos következtetéseket vonjunk le az egy felállások hasznosságól. Mindenesetre az már ennyiből is jól látszik, hogy melyek azok a felállások, amiket gyakran használnak a top csapatok, és melyeket hanyagolják (valószínűleg okkal). A 352 és 253 erőssége látszik a győzelmi arányokon is, a CA-s és védekező felállások ezzel szemben negatívak összességében. Ez mondjuk nem meglepő, mivel általában a gyengébb vagy idegenben lévő csapat szokott az utóbbiakhoz folyamodni, a domináns illetve egyenlő felek pedig az előbbiekhez.

Ennyi fért a cikkbe, remélem hasznos olvasmány volt! A következő részben folytatjuk a taktikázást a taktikákkal.

2016-09-15 17:48:41, 1889 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=19716]

 
Server 070