We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

A nyerő csapat IV.: taktikák, taktikázás

A sorozat előző részében (19716) lefektettük azokat a mintákat, hogyan lehet értelmesen felépíteni a középpályát, védelmet és támadást. A mostani cikkben ezt a vonalat folytatva, jobban belemegyünk, hogyan is érdemes kiválasztani az így megmaradt opciók közül azt, amelyik az adott meccsre a legmegfelelőbb. Taktikázásra fel!

A sorozat korábbi részei:
• A nyerő csapat I.: posztok és szkillek: (19596)
• A nyerő csapat II.: pontrúgás és speciális események: (19648)
• A nyerő csapat III.: felállások, csapatrészek (19716)

A cikksorozatban elég sok szakmai dolog lesz, így helytakarékosságból a közismert rövidítéseket használom: (https://goo.gl/3v1T8e)



TAKTIKÁK

Ha már taktikázunk, akkor nem mehetünk el szó nélkül a taktikák mellett. Ez a felállás ablakban azon kevés funkciók egyike, amivel még variálhatjuk a felállásunkat. Szóval nézzük meg, hogy a TOP csapatok* milyen gyakorisággal és sikerességgel alkalmazzák ezeket (a taktika melletti szám azt jelöli hányan választották a 96 csapatból, majd zárójelben, hogy ebből hány volt győzelem-döntetlen-vereség).

*A cikksorozatban valós csapatok adatait is bemutatjuk. Ezekhez az előző világbajnokság TOP16-os körének meccseit, illetve a HTEV szerinti 6 legerősebb bajnokság előző szezonjának 8. fordulójának meccseit használtam.



Alap: 51db (28-6-17)


Egyeseknek snassznak tűnhet az alap taktika, de messze ez a leggyakrabban használt taktika TOP csapatoknál. Ennek oka, hogy a legtöbb esetben, a taktikából megszerezhető előny kicsi, így már azzal is nagy kedvencé vált, hogy nincs hátránya. Ha nem vagyunk biztosak mit válasszunk, akkor ez egy jó opció lehet.

Ellentámadás (CA): 26db (4-6-16)


A második legnépszerűbb taktika, a meccsre várhatóan rosszabb esélyekkel kifutó csapatok kedvenc fegyvere (a győzelmi arányokon azért látszik, hogy nem csodaszer). Lényegében ezzel kicsit áldozunk a birtoklásból: kb. 1,5-2%-ot, ami azt jelenti, hogy várhatóan nekünk fél helyzettel kevesebb, ellenfélnek fél helyzettel több lesz, mintha ugyanarra a felállásra nem nyomnánk be a CA-t. És ha a taktika szintje kellően magas, akkor ezért cserébe simán kaphatunk 2-3 CA helyzetet.

Széleken támadás (AOW): 10db (5-2-3)


Lényegében megegyezik az alap taktikával, azzal a különbséggel, hogy kicsit több helyzetet kapunk a szélekre. Ez hasznos lehet pl az IMTW csapatoknál (19771), akiknek magas szélső, de alacsony középső támadásuk van. Viszont az átirányított helyzetek száma alacsony, magas taktikai szintnél is csak a helyzeteid várhatóan kb. 15%-a kerül átirányításra, szóval egál közeli birtoklásnál 1 átirányítás már kicsit átlagon felüli is. Hátránya, hogy a középső védelmed gyengül, ami ha másik AOW-s csapat ellen játszol, akkor nem olyan nagy gond, de ha van az ellenfélnek középső támadása, akkor tipikusan nem éri meg a védelmedet gyengíteni (különösen, ha a birtoklás sem a tiéd).

Játéktördelés (PR): 4db (0-1-3)


A CA mellett az “esélytelen” csapatok másik fegyvere. Mivel a te helyzeteidet is eltördeli, így csak akkor éri meg bevetni, ha nem vársz sokat a támadásaidtól, vagy a birtoklást annyira bukod, hogy jóval nagyobb eséllyel gátlod meg az ellenfél támadását. Leginkább csak vereség minimalizálásra használják, esetleg döntetlen kiharcolására, ha győzni szeretnél, akkor egy CA-val általában nagyobb erre az esélyed (legalábbis a gyakorisága alapján a TOP csapatok így gondolják).

Középen támadás (AIM): 2db (2-0-0)


Szintén alig használt változat, mivel középső támadást alapvetően nehezebb kirakni mint szélsőt. Most már egyre több csapatnak van középső támadása is a PM-es csatároknak köszönhetően. De ilyenkor is tipikusan szokott mellé társulni 1 vagy 2 szélső támadás, akkor meg már előny nem sok van, ellenben hátrány igen..

Távoli lövések (LS): 2db (0-1-1)


Ez a taktika kicsit kakukktojás, mivel ha nincs egy LS-re specializált csapatod, akkor szinte biztosan nem lesz túl magas a taktika szinted. Ami azt jelenti, hogy relatíve kevés LS helyzetet kapsz, és azokat is jó eséllyel kihagyod. Szóval a hátrányok miatt ez inkább maradjon a kifejezetten LS-csapatok területe (ezekről remélhetőleg lesz majd írás, addig is itt lehet csemegézni: (17005000.1)).

Kreatív játék (PC): 1db (1-0-0)


Alapvetően a TOP csapatok egymás ellen nem nagyon szokták ezt játszani, mert szinte mindenkinek sok a jó specialitású játékosa, így a PC taktikával, az ellenfél SE esélyeit is megnövelnénk, viszont a hátrányát csak mi szenvedjük el. Ha viszont az ellenfélnek nagyon kevés a jó specese és belefér a védelmek kis gyengítése, akkor teljesen jó taktika.

ELLENFÉL FELTÉRKÉPEZÉSE

Ahhoz, hogy a lehető legjobb esélyünk legyen a meccs megnyerésére, érdemes a felállásunkat, taktikánkat az ellenfélhez igazítani. Ehhez segítség lehet a “Csapatelemzés” funkció: (/Club/TacticsRoom/).

Ha szerencsénk van, akkor azt látjuk, hogy az ellenfél mindig ugyanazt a felállást hozta, és az értékelések is majdnem ugyanazok, leszámítva a középpálya különbséget hazai és vendég meccsek között (a csapatrészenkénti értékeléseket a jobb szélen lévő üres bogyóra kattintva lehet elővarázsolni). Ekkor készen is vagyunk, hiszen nagy eséllyel ellenünk is ugyanazt játssza mint eddig, így a közelmúlt egy reprezentatív meccsét kiválasztva, jól megtippelhető mit fog hozni az ellenfél.

Ha nincs szerencsénk, akkor az ellenfél rendszeresen váltogatja a felállásait, ekkor meg kell tippelnünk, hogy az eddigi meccsei alapján mire is számíthatunk. Ehhez megpróbálhatunk mintákat keresni a korábbi meccsekből, és keresni egy olyan meccset, ami hasonló paraméterekkel futott mint a miénk (pl. erős csapatok ellen idegenben izmozni szokott vagy inkább PIC+CA). Emellett a konkrét körülményeket is érdemes lehet figyelembe venni, például:
• milyen felállásai lehetnek begyakorolva,
• a TS menedzselését meg lehet saccolni az előző meccsei középpályája alapján: idegenbeli meccs kb -15% KP-t jelent hazaihoz képest (derbynél kb. fele a különbség), ahogy a PIC is kb -15% PIN-hez képest, a MOTS pedig +10%-ot. Szóval amiknél a idegen-hazai hatást kiküszöbölve is alacsony a KP, ott valszeg PIC volt, vagy ha egy kicsit magasabb KP utána pedig visszaesés, akkor egy MOTS, stb...
• jó viszonyítási pont lehet a privát liga/ranglista meccsek, hiszen ott a csapatnak fix 6-os a TS-e,
• ha előző meccsein vélhetően sokat PICelt, és magas a csapatszellem, akkor nagyobb esélye van, hogy ellenünk egy PIN is belefér neki,
• következő meccsét is érdemes lehet megnézni, hiszen ha ott belefér a PIC, akkor szintén nagyobb az esélye PIN-nek, ellenben ha a következő meccse kulcs fontosságú, akkor lehet inkább arra koncentrál.

Ezeket az infókat összegyűjtve megpróbáljuk megtippelni, hogy ellenünk kb mi várható tőle. Ha szerencsénk van, akkor csak 2-3 felállás között váltogat, és azokon belül relatíve kicsik a változtatások, amik olyan sokat nem számítanak. Szóval nagyjából meg tudjuk tippelni, hogy milyen felállást hoz, és akkor a kérdés csak a KP, amit a TS és a hozzáállás megsaccolásával becsélhetünk meg.

Ez így kicsit bonyolultan hangzik, de az esetek többségében azért egyszerű: pl látjuk hogy előző meccsén PIC+CA volt idegenben, akkor nagy esélye van, hogy ellenünk hazai pályán jön a PIN, így megnézzük, hogy kb mi volt a legjobb értékelés amit a közelmúltban kirakott.

Ha nem vagyunk biztosak, hogy mit fog hozni (pl PIN vagy PIC+CA között vacilálunk), akkor megnézhetjük a lehetséges felállások mindegyike ellen, hogy mit tudunk hozni, és az alapján döntünk (pl. egyik felállásunk 60% ill. 70% esélyt ad ellenfél két lehetséges felállása ellen, a másik pedig 50% ill. 75%-ot, akkor valószínűleg az első opciót választanám). Ilyenkor alapvetően szerintem érdemes a legrosszabb esetre készülni, de azért sosem szabad szem elől téveszteni, hogy lehet, hogy mégsem azt hozza.

ALAPELVEK

Középpálya

Ha az ellenfelünknek 10-es a KP, akkor így alakul a birtoklás és várható helyzetek száma, ha mi különböző KP-kat hozunk:


BirtoklásKPhelyzet
40%72,3
45%8,33,5
50%105
55%126,5
60%14,57,7
65%188,6

Jól látható, hogy minél nagyobb a birtoklásunk, annál többel kell növelni a KP-t +5%-nyi birtoklásért (40%-nál 1,3 szint, 60%-nál már 3,5 szint kell). Ráadásul a várható helyzetek száma sem lineáris: 50% birtoklásnál változik a leggyorsabban, és minél messzebb vagyunk ettől, annál lassabb a változás.

Azaz nagyon is érdemes elvinni a birtoklást, hiszen pl 55%-nál már majdnem kétszer annyi helyzetet kapunk, mint az ellenfél (megfordítva, mondjuk 45%-os birtoklásnál hiába jók a támadásaink, ha az ellenfél sokkal több helyzetet kap). Szóval bőven megérheti akár kicsit a támadás vagy a védekezés rovására erősíteni a középpályát, hogy a helyzetek arányán nagyot javítsunk.

Viszont túlzásba sem szabad esni, hiszen a magas birtoklásnál a középpálya kis erősítése már nem jelent nagy különbséget a birtoklásban, a helyzetek számában pedig még kevesebbet. Azaz ökölszabályként legyen az, hogy 50% birtoklásnál még nagy eséllyel megéri erősíteni a középpályát, 55%-nál vagy igen, vagy nem, 60%-nál meg valószínűleg már felesleges.

Támadás/védekezés

A támadás/védekezés arányokra nagyon hasonló dolgok mondhatóak el mint a birtoklásra, a különbség annyi, hogy a helyzetkihasználás kicsit a védekezés javára van eltolva (azaz 50%-os aránynál kicsit nagyobb az esélye, hogy kimarad a helyzet mint, hogy bemegy). A konklúzió viszont hasonló, 50%-os aránynál még nagyok a változások, szóval érdemes akörülre vagy kicsit nagyobbra felvinni az arányokat (ha tudjuk), sokkal nagyobbra meg nem érdemes, mert nem ad sok pluszt.
Ha messze vagyunk 50%-tól alulról, akkor figyeljünk arra, hogy hiába lehet könnyen növelni az arányt, attól még a helyzetkihasználás nem változik sokat. Azaz ha pl. van egy 20%-os támadásunk, akkor hiába könnyű azt felvinni 30%-ra, teljesen felesleges, mivel akkor is csak 5% az esélye, hogy bemegy onnan egy helyzet.

TAKTIKA MEGTERVEZÉSE:

Összefoglalva, az alábbi algoritmus segíthet az ideális taktika kitalálásában:
1.) Mérjük fel az ellenfél várhatóan mit tud.
2.) Ehhez mérten nagy vonalakban találjuk ki, mi lehet a legjobb felállás:
• Ha tudjuk vinni a birtoklást (anélkül, hogy óriási áldozatokat hoznánk támadás/védelemben), akkor egyértelműen menjünk rá a birtoklásra, (45)50-60%-ra. A középpálya nagyjából szinten tartása mellett, érdemes minél több* védelmet és támadást is feltolni (40)50-60%-ra. Végül elgondolkozhatunk, hogy az adott felálláshoz megéri-e benyomni valami taktikát (AOW, AIM, PC).
• Ha nem tudjuk megközelíteni sem az 50%-ot birtoklásban, akkor két lehetőség van: CA vagy PR. CA-nál nem árt ha mindenhol legalább 55-60%-os védelmet tudunk rakni, és van legalább 2 értékelhető támadásunk (alacsonyabb birtoklásnál nagyobb védelem ajánlott, egál közelinél kisebb védelem is belefér). PR-nél a támadás helyett inkább az SE-kben bízunk.
3.) Szimulátorral végezzük el a felállás finomhangolását (erről részleteket lásd itt: (http://goo.gl/rq4lWX)).

*Itt eltérő elméletek vannak: van aki inkább több támadást rak és bevállal lyukas védelmet, mások inkább mindenhol hoznak hoznak legalább 50%-os védelmet, cserébe kevesebb támadással. Alapvetően én inkább konzervatívan az utóbbi felé hajlok, mivel támadáson kívül egy nyerő csapatnál SP+SE-ből is lehet gólt szerezni. Viszont ha a vereség elkerülése helyett, inkább kockáztatni szeretnénk/kell a győzelemért, akkor a másik megközelítés is teljesen jó (ilyenkor a mi és ellenfelünk várható góljainak száma is nő, ami növeli a szórást), különösen ha miénk a birtoklás.

Zárszóként elmondanám, hogy a taktikázástól azért ne várjunk csodát. Persze be lehet nézni valamit nagyon, de ha csak az értelmes felállások között váltogatunk, akkor a különbség általában nem nagyobb 5-10%-nál. Azaz egy adott meccsen valószínűleg nem sokat számít, de ez a szezon során azért összeadódik, és várhatóan pár ponttal többel zárhatjuk a szezont, ha minden meccsre optimális felállást hozunk. Viszont ami talán még ennél is fontosabb, az a jó TS menedzsment, ami ugyan ebből a részből kimaradt, de ennek a rejtelmeiről fog szólni a sorozat következő száma.

2016-12-26 21:49:11, 2141 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=19904]

 
Server 070