We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Hattrick - a játék kezdete

Üdvözlet a Hattrick világában! A regisztrálás után most kaptad meg a csapatod,
és valószínűleg azt kérdezed magadtól: “Mi a következő lépés? Hogyan kell ezt
a játékot játszani? Mikor lesz a következő meccs? Bővítsem a stadionom?
Ki legyen a kapus? Ezek a játékosok névtelenek, hol vannak a Maradonák,
Van Bastenek, Gera Zoltánok? Hogyan készüljek fel egy meccsre?”

Mindenesetre, mielőtt azonnal fejest ugranánk a medencébe, előbb higgadjunk le és rendszerezzük az információkat! Nem kell sietni, ez az első napod Hattrick-ben, miközben vannak menedzserek, akik akár már 15 éve játszanak, és a legtöbbjük hibák tucatjait követte el az első napokban/hetekben – most itt az esély, hogy tanulj a tapasztalataikból és hibáikból, és ahogy telik az idő, lehet, hogy még jobb eredményeket érsz el majd, mint ők.

A Szabályzat és a Kezdők Kézikönyvének elolvasása után, esetleg egy-két
CHPP segédprogram (pl. FoxTrick) kiválasztása és a Hattrick webes felületével
történő megismerkedés után már nagyon bele szeretnéd vetni magad a játék rejtelmeibe. Melyek azok a fő szempontok, amikre oda kell figyelni?

A cikk spanac777 angol nyelvű cikkének (19473) a fordítása, melynek eredeti verzióját Cipone írta a román HP-be (19381).

A pénzügyek nagyon fontos terület a Hattrick-ben, ugyanúgy, mint a valóságban. Mint kezdő Hattrick menedzser, tudomásul kell venni, hogy a csapat automatikusan a legalacsonyabb osztályban kezdi a küzdelmeket. A játékosállományod gyenge (finoman szólva), kevés a pénzed és nincs meg a szükséges tapasztalatod a csapat hatékony menedzseléséhez. Azonban kb. 1-2 szezon múlva már jártasabb leszel az előbb említett területeken, pl. lesz kidolgozott edzésterved. Azonban, addig, amíg nem teszel szert számottevő tudásra, a legjobb, ha nem követsz el alapvető hibákat, különösen a pénzügyek területén.

Milyen irányvonalakat érdemes követni az első két szezonban?

- Ismerjük meg a játékot, értsük meg a hatékony játék lényegét
Olvassuk el a Szabályzatot, böngésszük a fórumokat, használjuk a segítséget nyújtó honlapokat (pl. (http://www.ht-tools.eu) ) és olvasgassuk a Hattrick Press cikkeit. Próbáljunk ki néhány felállást a csapattal, és ami talán a legfontosabb, ne törjön le, ha az elején szinte csak vereséget szenvedünk.

- Törekedjünk a pozitív pénzügyi egyenlegre
A részletesebb leírás lejjebb található.

- Építsük fel a csapatot
A játék elején kapott csapat - nyugodtan kijelenthetjük - nagyon gyenge. Jó ha 2-3 játékost érdemes megtartani, és ehhez is szerencse kell. A csapathoz új játékosokat kell igazolni a nem edzett posztokra, amelyek szkilljei már elfogadhatóak. Az elején elég 10-15 ilyen játékos. A csapat szerkezete ilyesmi legyen (a játékosok fő képessége zárójelben):
1 kapus (védés), 4-5 védő (védekezés), 4-5 belső középpályás (játékszervezés), 1-2 szélső (szélsőjáték), 2-3 csatár (gólszerzés/átadás).
Erőnlétre minden játékosnak szüksége van, ennek értelmében a minimum megfelelő erőnlét tanácsos, de a fiatalok gyors edzése fontosabb, így az erőnlétedzés arányát 7-13%-ra állítsuk (100%-os edzésintenzitás mellett).
Az új játékosok megvétele után a régieket el kell bocsátani (vagy el kell adni, ha lehetséges).

- Kezdjünk el egy módszeres edzéstervet
Minél fiatalabbak az edzendő játékosok, az edzés annál gyorsabb, ezért a 17-18 évesek a legalkalmasabbak az edzésre. Általánosságban elmondható, hogy a 17 évesek drágábbak, de gyorsabban edzhetők az alacsonyabb szinteken, tehát a fő képességük edzését "középszerű"-"megfelelő" szinten is el lehet kezdeni. A piac tele van ilyen játékosokkal, és az áruk is alacsony. Lejjebb erre is külön kitérek.

- Indítsuk el az Ifiakadémiát, értsük meg a működését.
Ha dönteni szeretnénk a "Játékosmegfigyelői rendszer" és az "Ifiakadémia" között, akkor egyértelműen az utóbbi éri meg jobban. Azonban amellett, hogy jó móka két csapatot menedzselni, egyúttal elég költséges: az Ifiakadémia alapításának induló (de egyszeri) költsége 1 millió Ft, és hetente 2 millió Ft az első játékosmegfigyelő díja, a 2. ás 3. megfigyelő díjazása hetente 1-1 millió Ft (azaz maximálisan, ami az optimális eset is egyben, heti 4 millió Ft az akadémia költsége). A játék legelején nem biztos, hogy ki tudjuk ezt gazdálkodni, így érdemes lehet várni 1-2 szezont, amíg pénzügyileg stabil alapokra kerül a csapat, és eligazodunk már kellőképp a csapatunkkal.

- Ne cseréljük le az edzőt!
Nem is olyan régen az új csapatok "gyenge" edzőt kaptak és érdemes volt pénzt áldozni egy megfelelő-jó edzőre "pocsék" vezetői képességgel. De jelenleg már minden új csapat "megfelelő" edzőt kap. Ennek következtében nyugodtan el lehet kezdeni az edzést ezzel az edzővel, most már nem szükséges lecserélni.

- Ne bővítsük a stadiont!
A kezdő stadion kapacitása 12000 férőhely. Ne felejtsük el, hogy újoncok vagyunk a legutolsó osztályban, ezért egyelőre nem kell nagyobb stadion. Amikor a stadion mérete szóba kerül, az új menedzserek számára egyetlen tanács adható: Ne foglalkozzunk a stadionnal! Ne bővítsük, és ne távolítsunk el férőhelyeket!

Kezdeti pénzügyek

Alapérdek a pozitív készpénz egyenleg fenntartása, mivel csak így maradhat meg a csapatunk. Nos, milyen heti költségek lehetnek, és milyen heti bevételekre lehet számítani?

A bevételek származhatnak a szurkolói jegyvásárlásból, a szponzori pénzekből, a játékosok eladásából, korábbi játékosaink utáni jutalékokból, stb. Pénzt jelenthet még a szezon végén kiosztott, ún. helyezési díj (az első négy csapat részére). Mivel sok pénzt még nem kaptunk az eladott játékosok után, és még kevesebb a bevétel a jutalékokból, egyelőre csak a jegyeladásból származó- és a szponzori pénzek állnak rendelkezésünkre. És most a kiadásokról: van stadion fenntartás, a személyzet fizetése, a játékosmegfigyelő(k) díjazása és a legfontosabb, a játékosok fizetése. Továbbá - ha volt ilyen - az új játékosok ára és a kölcsönkért összeg kamata (azaz amikor az egyenleg negatív volt a pénteki pénzügyi frissítéskor).

Sokat segíthet, ha már a kezdeti időszakban vannak nyertes meccsek, még akkor is, ha csak az alsóbb osztályok botcsapatai ellen – így jobban megérthetjük a játékot, és egyre inkább tetszeni fog. Az első két szezonban a csapat kb. így néz majd ki: 17 éves, edzett fiatalok, minimum "középszerű" fő képességgel, és a többi posztra igazolt, számottevő képességű, alacsony fizetésű, idősebb játékosok. Ez utóbbiakra kb. 20 millió forintot költhetsz, akiknek magas a fő képességük és tapasztalatuk. Fizetésük összesen maximum pár millió Ft legyen hetente. Úgy tűnhet, hogy ez a befektetés nem térül meg, de semmi gond, a cél addig is nyerni néhány meccset, amíg folyik a 17 évesek edzése.

A személyzet szerződtetése

A 2014-ben életbe lépett új személyzeti rendszer óriási előnye, hogy pontosan látható az egyes szereplők hozzájárulása az általuk képviselt területeken. Ezért minden menedzser, még az újoncok is, gondosan eldönthetik a személyzet összetételét. Általában elmondható, hogy akinek csak az edzés számít, az nem alkalmaz taktikai szakembert és formaedzőt, sem pszichológust, hanem csak segédedzőket és orvost. Ami teljesen biztos, hogy pénzügyi tanácsadóra nincs szükséged, mivel kevesebb mint 3 milliárd Ft-od lesz sokáig. Továbbá, meg kell jegyezni, hogy a személyzet összesen 4 főből állhat, és minden típusból csak egy lehet. Az egyetlen kivétel a segédedző – belőle kettőt is lehet alkalmazni, és ebből következően két helyet is foglalnak a négyből.

2015-ben bevezették a személyzeti szerződések rendszerét. A szakembereket most már megadott időtartamra lehet szerződtetni 1-16 hétre, annál olcsóbban, minél hosszabb időre és fordítva. Például, egy 4-es szintű segédedző 1 hétre 3384 eFt-ba kerül, míg 16 hétre csak 1632 eFt-ba (megj.: a felesleges nullák lespórolása végett a Hattrick pénzegysége az "eFt", ami az 1000 Ft rövidítése).

A következő (minimális) kezdeti beállítást ajánlom a kezdőknek:
• 2 fő 4-es szintű segédedző, 16 hetes szerződéssel, költségük 2 x 1632 eFt hetente
• 1 fő 3-as szintű orvos, 16 hetes szerződéssel, költsége 816 eFt hetente

Azaz a személyzetre hetente összesen 4080 eFt-ot kell költeni.

Hogy nézzen ki az edzésterv?

Ami mindenhol elmondható, hogy max. 17 év és 40 napos játékosokat vegyünk, maximum 5 millió Ft értékben.

Védés edzés: 2 fiatalt kell venni legalább "középszerű" védés és "gyenge" védekezés képességgel (minél jobbak a kezdőszkillek, annál több lesz a profit). Majd 19 évesen (14-es védéssel) kb. 1,6-2 milliárd Ft-ért lehet eladni őket (összesen).
Védekezés edzés: 10 fiatal védőt kell venni "megfelelő" védekezés képességgel (vagy inkább "középszerű" védekezéssel, és legalább egy "középszerű"-"megfelelő" kiegészítő szkillel, ami lehet játékszervezés, átadás, szélsőjáték), lehetőleg jól fejelő specialitással. 19 évesen (12-es védekezéssel) kb. 2-2,5 milliárd Ft-ért lehet rajtuk túladni (összesen).
Játékszervezés edzés: 6 fiatal középpályást kell venni "megfelelő" játékszervezéssel (vagy inkább "középszerű" játékszervezéssel, és legalább egy "középszerű"-"megfelelő" kiegészítő szkillel, ami lehet átadás, védekezés), lehetőleg jól fejelő specialitással. Továbbá szükség még 4 játékosra az 50%-os szélső posztokra, mondjuk "megfelelő" szélsőjáték és "középszerű" játékszervezés tudással. Az elérhető nyereség 2,5-3 milliárd Ft-ot is elérheti 19 éves korukra (12-13-as ill. 9-10-es játékszervezéssel).
Keresztlabdák edzés: 8 fiatalt kell venni "megfelelő" szélsőjáték tudással (vagy inkább "középszerű" szélsőjátékkal, és legalább egy "középszerű"-"megfelelő" kiegészítő szkillel, ami elsősorban játékszervezés, de lehet átadás, védekezés), lehetőleg jól fejelő vagy gyors specialitással. Ebből 4 szélsőhátvédként csak 50%-os edzést fog kapni. 19 éves korukban (14-es ill. 11-es szélsőjátékkal) kb. 2-3 milliárd Ft bevételt hozhatnak.
Gólszerzés edzés: 6 fiatalt kell venni "megfelelő" gólszerzéssel (vagy inkább "középszerű" gólszerzéssel, és legalább egy "középszerű"-"megfelelő" kiegészítő szkillel, ami elsősorban átadás, de lehet játékszervezés, szélsőjáték), lehetőleg gyors specialitással. 19 éves korukban (12-es gólszerzéssel) a haszon kb. 2 milliárd Ft lehet.

Meg kell jegyezni, hogy az árak és a haszon a szezon aktuális időszakától függhetnek. Szezon elején általában magasabbak, szezon végén pedig alacsonyabbak az árak játékospiacon. Figyeljük meg a következő fejezetben, hogy az így nyert bevétel nagyobb, mint az összes többi együttvéve, így az edzés legyen mindig kiemelt fontosságú a csapatodnál.

Példa az első 2 szezon egyenlegére

Az új csapatok 60 millió Ft-tal (mFt) indulnak. Nézzük át, hogyan is alakulnak nagyságrendileg a pénzügyek:

Kezdeti költségek: 30-40 mFt
• A csapat (az edzett játékosok kivételével): max. 20 mFt
• Fiatal játékosok edzett posztokra igazolása: 10-30 mFt

Heti költségek: 10-20 mFt
• Játékosok fizetése: 5-10 mFt
• Stadionfenntartás: 1,4 mFt
• Személyzet: 4 mFt (2 fő 4-es szintű segédedző, 1 fő 3-as szintű orvos – mindegyik 16 hetes szerződéssel)
• Ifi játékosmegfigyelő: 0-4 mFt

Heti bevételek: kb. 20 mFt
• Szurkolók: hazai meccsnél 20 mFt (2 hetente), azaz átlagosan 10 mFt hetente
• Szponzorok: 9 mFt

A szezon során keletkező egyéb bevételek: kb. 3-5 mFt hetente
• 35-60 mFt pénzjutalom, feltéve, ha a csapat a szezonban 3.-4. helyen végez (hatodosztályban a sok bot miatt ez reális opció)
• 3 mFt a szurkolók éves tagdíja
• 10 mFt bevétel a kupameccsekből (1 kupaforduló, átlagban)

Fontos kiemelni, hogy a szurkolói klub az elején nagyon alacsony, így a meccsbevételek a játék elején alacsonyak, de folyamatosan nőni fog. Ezért érdemes a játék legelején kicsit óvatosabban kezdeni, és akkor költeni többet, ha már látjuk, hogy tudunk nyújtozkodni a csőd veszélye nélkül. Az első két szezon végén el lehet adni az edzett játékosokat és a hasznot egy új edzésfajta játékosaira lehet fordítani. Eddigre valamennyire megismerkedtünk már az alapokkal, így olyan edzéstervet is tervezhetünk, aminél már a csapat eredményessége is számít. Akár meg lehet célozni az első osztályt vagy a Hattrick Masters sorozatot is.

A menedzserek bármely fenti stratégia mellett dönthetnek, vagy módosíthatják azokat a piac igényeinek megfelelően. Például, ha a fent írt játékosoknál jobbat is sikerül venni hasonló korral és áron, természetes, hogy ezt a megoldást kell választani. Mindig azt mondom, nem a bölcsek kövét ígérem, inkább csak tanácsolok. A legjobb az, ha mindenki saját maga kalkulál és tervez, olvassa a dokumentációkat és végül levonja a végköveztetést az edzésterv kiválasztására.

Ami a legfontosabb: ne hozzunk döntést, amíg legalább egyszer át nem rágtuk magunkat a Szabályzaton! Rengeteg információt tartalmaz és időigényes átolvasni, de hamarosan kiderül, hogy a legtöbb kérdésre megadja a válaszokat.

Sok szerencsét és jó játékot!

Szerkesztő megjegyzése: A fordítást pár helyen "javítottuk", ahol az eredeti szöveg nem igazán aktuális.

2017-04-15 17:27:24, 1364 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=20052]

 
Server 071