We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Bronzová cesta dvadsiatky na MS v Pakistane

Česká dvadsiatka priniesla z majstrovstiev sveta v Pakistane sladké bronzové medaily. Bola to dlhá a náročná cesta a v tomto článku sa pokúsim zhrnúť jej najdôležitejšie body. Príjemné čítanie!

Začnime s kvalifikáciou. Los nám velil jediné – postúpiť na záverečný turnaj MS, všetko ostatné by sa rovnalo absolútnemu neúspechu. Do skupiny sme vstupovali ako nasadená jednotka a mali mať iba jedného výraznejšieho súpera – Ukrajinu. Šesť zvyšných mužstiev bolo z malých krajín. Surinam, Island, Jamajka, Kirgizsko, Albánsko a Keňa mali podľa papierových predpokladov bojovať iba o tretie miesto. Mal som k dispozícii absolútne fantastický tím, generácia na kvalifikáciu bola skillovo to najlepšie, s čím som kedy v U20 hral a v pohode porazila aj tím na MS.

Mala však dva drobné problémy – väčšina záložníkov nemohla kvôli veku kvalifikáciu dohrať a hoci ten team bol vynikajúci, predsa len nebol optimalizovaný na zápasy proti malým krajinám, ktoré proti nám často nasadzovali rôzne varianty betónu s CA. Bola to trochu paradoxná situácia – boli sme objektívne lepší ako ukrajinci, ktorí trénovali natvrdo mainskilly, ale do tejto skupiny sa skrátka viac hodilo to ich mužstvo.

Ukrajina to aj potvrdzovala, už od úvodu kvalifikácie hrala nekompromisné silové setupy s brutálnymi útokmi, ktoré skrátka na tie drobné krajinky platia. Ukrajina sa suverénne držala na čele tabuľky a o prvé miesto prišla až v závere, keď o postupujúcich bolo už rozhodnuté. Mne naopak začiatok kvalifikácie nevyšiel podľa predstáv. Síce sme neprehrávali, ale v úvodných piatich zápasoch sme až trikrát remizovali. Z toho pohľadu začal byť kľúčový zápas 7. kola, v ktorom nás Ukrajina navštívila. Nutne sme potrebovali vyhrať, aby nám ukrajinci ešte viac neodskočili. V takom prípade by totiž v druhej polovici kvalifikácie po nás išli ostatní ako po údenom. Veril som, že ak sa na Ukrajinu bodovo dotiahneme, banánovky nebudú vedieť proti komu z nás vlastne majú hrať naplno a začnú sa oberať o body navzájom. To sa nakoniec aj udialo a aj preto sme mohli oslavovať pohodlný postup už 3 kolá pred koncom. To bolo dôležité aj vzhľadom k tomu, že do posledných 2 kôl nám už neostávali takmer žiadne IMká.

Team na MS

V generácii na MS sme sa prioritne zamerali na kvalitnú a variabilnú obranu. Výborne sme mali pokrytý post CD, ale s ostatnými pozíciami to vyzeralo pomerne biedne. Nakoniec sme však dokázali hlavne vďaka ježkovi11 vybaviť tréning pre niekoľko kvalitných WB, do toho sa nám podarilo zabezpečiť hneď troch potenciálnych SP obrancov a ako čerešnička na torte sa ukázalo vytrénovanie CA špecialistu Culeka. Mali sme tiež až troch brankárov, čo sa nakoniec ukázalo ako kľúčové a dobre sme na tom boli aj v zálohe. Naopak, na útočných postoch to nevyzeralo ružovo. Mali sme síce v tréningu možno najlepšie krídlo na svete – Lipenského, ten si však nevedel nájsť domov a niekoľkokrát prestupoval za astronomické sumy. Sekundoval mu iba Vála. Tretie krídlo skrátka nebolo, preto sme museli siahnuť po o rok mladšom Vejrovi a prispôsobiť mu tréning tak, aby bol čo najviac použiteľný na MS, aj za cenu toho, že nebol trénovaný optimálne pre jeho kvalifikáciu. Dopadlo to však dobre, Lipenského si našiel oddaný manažér zo Švajčiarska a navyše si počas celých MS udržal parádnu formu. Čo sa týka útoku, mali sme skvelých útočníkov na krídlo a slušný výber aj medzi tými defenzívnymi, ale obrovskú dieru na poste klasického útočníka, ktorú musel látať o rok mladší Hořánek. Na MS sme tak hrali s dvoma hráčmi, ktorí by mali byť lídrami v nasledujúcej kvalifikácii.

Plán na MS

Kvalifikácia má 14 zápasov a aj keď niekedy engine vystrája, väčšinou je možné úspešne hrať na štatistiku. To bol aj môj plán. Mali sme kvalitný team a nemalo zmysel sa za každú cenu „triafať“ do setupov súpera. Stačilo hrať trochu konzervatívne a nepúšťať sa do nezmyselných naháňačiek. Snažil som sa o to, aby sa súperi prispôsobovali nám, nie my im. MS sú ale úplne iná súťaž, hrajú sa iba 3 duely a jeden nepodarený zápas môže znamenať koniec. Preto bolo nutné hrať to inak. Vo všetkých skupinách som sa snažil hrať nasledovne:

1) Urobiť všetko preto, aby sa vyhral prvý zápas s PICom.
2) Nechať si v druhom zápase rezervu na prípadný tretí zápas o všetko
3) Nehrať v treťom zápase MOTS, aj keby to malo znamenať vypadnutie, okrem top 8

Top 32

Los MS nebol úplne najšťastnejší, dostali sme sa do skupiny smrti s Ruskom, Švédskom a Tureckom. V prvom zápase sme hrali proti Rusku (597973318). Rus hrával celú kvalifikáciu až priveľmi otvorene a bol som si istý, že v tom bude pokračovať aj na MS. Pôvodne som mal v pláne hrať 451 na 2 kraje, ale v poslednom tréningu pred MS nám statočne odišla forma na takmer všetkých záložníkoch a bolo po pláne. Našťastie sme však na tom boli dobre na ostatných postoch a preto sme to zobrali od podlahy s 532 CA. Rus zahral to, čo sa od neho čakalo a naše CA na to skrátka platili. O 3 dni neskôr sme hrali proti Švédom (597973321). Oba teamy mali 3 body a tak bolo jasné, že si vzájomne PICneme. Do úvahy prichádzal prizdisráč 451 alebo rovnaké CA ako proti Rusku. Tá 451 bola o trochu istejší variant na remízu, ale vzhľadom na formu IM by to bolo také nijaké. Povedal som si, že tam nastavím CA, možno sa švéd vyhecuje k nejakému útočnému nezmyslu ako rus... to sa ale nestalo, švéd nastavil 451, nakoniec sme však aj so šťastím zvíťazili. Po dvoch kolách sme tak mali 6 bodov, ale postup sme teda vôbec istý nemali. Proti Turecku (597973322) nám však stačila aj prehra o gól. Mohli sme to istiť MOTSom, ale to som hrať nechcel. Tie MS sa už hrajú inak ako kedysi, ide sa natvrdo po medailách a v priebehu MS sa už MOTSuje veľmi málo. Dosiahnuť na medailu po MOTSe v Top 32 je už extrémne zložité. Hrali sme preto normal na obrany, zálohu a jeden kraj. Bohužiaľ sa však Turecku podarilo o tie 2 góly vyhrať a tak sme mali trochu na mále, k postupu nám však pomohla remíza Ruska so Švédskom.

Top 16

Čakala nás ďalšia pomerne komplikovaná skupina, v ktorej sme si to mali o postup rozdať s Poľskom a Dánskom, štvrtým do partie bolo Írsko. Po 3 PICoch v Top 32 vstupovali do tejto fázy z najlepšej pozície poliaci, ale bolo dobré, že sme s nimi hrali hneď prvý zápas (603174404). Bolo totiž úplne isté, že poliak si to bude chcieť opäť PICnúť a veril som aj v to, že sa bude až príliš pozerať na nás, namiesto toho, aby sa pozeral na seba. On totiž videl 3 zápasy na MS, ktoré sme dovtedy odohrali a v nich dvakrát 532 CA. Bol som takmer presvedčený, že sa na tie CAčka bude sústrediť tak veľmi, že zabudne na to, že máme aj iné možnosti. Preto som síce nastavil zálohu, ale nepreháňal som to s ňou. Boli tam kvalitné obrany a aj dvaja útočníci. Samozrejme PIC. Poliak na to krásne skočil, nastavil proti CA a nám sa ho podarilo poraziť. Potom sme hrali proti Dánsku, ktoré v prvom kole porušilo PIC-PIC dohodu s Írskom, zahralo normal a engine im to karmicky vrátil haluznou prehrou. Dánsko tak nemalo ani TS ani body a pred sebou zápasy s nami a Poľskom. Bolo takmer isté, že proti nám to skúsia cez CAčka. Otázka bola, ako na to zareagujeme my. Setup proti Dánsku (603174407) (253 PIC) bol možno to najkontroverznejšie, čo som na MS nastavil, v U20 fedke to nebolo prijaté s bohvieakým nadšením. Hlavne preto, že to bolo skrátka riskantné. Ale ja som to práve riskatne hrať chcel. A to hlavne kvôli tomu, že v treťom zápase nás čakalo Írsko, ktoré už malo 3 body a navyše aj lepšie skóre ako my a tak bolo jasné, že nech už dopadnú druhé zápasy akokoľvek, Írsko bude mať príležitosť nás vďaka tretiemu zápasu v tabuľke preskočiť. Chcel som tak proti Dánsku mať možnosť trochu roztvoriť nožnice čo sa týka skóre. Inými slovami, radšej som hral zápas, v ktorom bola možnosť súperovi „naložiť“ ako hrať na relatívne istú remízu či výhru o gól, kvôli ktorej by sme sa museli v treťom zápase aj tak triasť, rovnako ako o pár týždňov predtým proti Turecku. To 253 by som hral znovu, hoci asi s trochu inými pokynmi. Našťastie sa podarilo vyhrať výrazne a navyše Írsko vyhaluzilo 3 body aj proti Poľsku a tak bolo o osude skupiny rozhodnuté už po dvoch kolách. V zápase proti Írsku (603174408) to tak bol kľudný PIC, podaril sa aj dobrý setup. Engine bol však proti, prehrali sme, ale to vtedy asi nikoho netrápilo.

Top 8

Do štvrťfinále sa nám podarilo postúpiť po 3 PICoch a navyše sme vychytali najslabšiu skupinu z celého nášho MS, čakalo nás opäť Írsko a následne Chile a Irán. Celý čas som si bol istý, že sa mi pred prvým zápasom (603622757) ozve tréner Írska a ponúkne PIC-PIC dohodu. Vedel som totiž o tom, že tieto dohody robí a že ich aj dodržiava (mal ju v Top 16 s Dánskom aj Poľskom). Pár hodín pred zápasom ponuka skutočne dorazila. Ja som sa rozhodol na dohody kašlať, počas celých MS som so súpermi vôbec nekomunikoval, ale keď už bola ponuka na stole, bolo potrebné sa k nej nejak postaviť. Prelúskal som všetky volebné vlákna nemeckého trénera Írska, vrátane tých, ktoré mal v Nemecku a usúdil som, že ten chlapík je fakt férový. Preto som ponuku prijal a bol som si istý, že ju dodrží. Dodržal. Otázkou ostávalo, čo nastaví. Tri dni predtým od nás dostal doslova debakel (na opakované zápasy) a tak bolo jasné, že musí niečo zmeniť. PIC-PIC dohoda mu však dosť zväzovala ruky, do úvahy vlastne prichádzal iba prizdisráč alebo CA. Predpokladal som, že si vyberie 451, čo sa aj potvrdilo a nám sa podarilo nastaviť protisetup, ktorým sme ho zložili ešte viac ako v Top 16. Engine však opäť nebol až taký nadšený, našťastie sme premenili poslednú šancu v zápase a vďaka tomu zvíťazili. Ostávali pred nami 2 zápasy a ja som sa musel rozhodnúť, či to ideme hrať na medailu, alebo sa pokúsime o zlato. Vybral som si prvú možnosť. Usúdil som, že na zlato skrátka nemáme zdroje, z 5 záložníkov mohli hrať kvôli veku finále iba dvaja a jeden z nich navyše ešte padol s formou (a ten posledný sa ako bonbónik neskôr zranil). Takže útok na bronz. Ako na to? Predpokladal som, že najschodnejšia cesta k bronzu bude normal proti Chile a podľa potreby MOTS proti Iránu. Veril som totiž, že normal proti Chile otvorí cestu k trom bodom. Tým pádom by sme ich mali už 6 a v rukáve hneď 3 náboje na medailu – stačilo by nám totiž, aby „dobre“ dopadol jediný z troch zvyšných zápasov v skupine. Normal proti Chile (603622760) naozaj priniesol 3 body, ale prvý náboj odstrelil Irán gólom v poslednej minúte zápasu proti Írsku. Po dvoch zápasoch sme tak boli v zvláštnej pozícii. Mali sme síce 6 bodov ale k vypadnutiu nám stačila prehra o gól s Iránom. Mohlo nám síce stále pomôcť Írsko v zápase proti Chile, ale tomu som veľmi neveril. Muselo tak dôjsť na MOTS proti Iránu (603622762). Cieľom bolo mať čo najsilnejšiu zálohu aj obrany, tak aby sme nedostali gól. Nastavil som aj stredný útok. Irán totiž musel zvíťaziť a tak sa dalo čakať, že skôr či neskôr aj za nerozhodného stavu prejde do 253 a vzadu nám to otvorí. Našťastie sme rovnako ako proti Chile dali gól z rohu a tak sme už žiaden ďalší ani nepotrebovali. Bronz bol doma! Všetky 3 zápasy v Top 8 boli veľmi tesné, vyhrali sme ich o gól. Vo všetkých som mal za nepriaznivého stavu pripravené šialené prechody do 253 a som vlastne aj rád, že na nich nedošlo.

Semifinále

Cieľ bol už splnený a tak sme v semifinále proti megasilnému Belgicku (603844383) už vôbec nemali čo stratiť. Do zápasu sme šli s dosť brutálnou nevýhodou v TS a navyše sme mali k dispozícii iba 2 IMka, vo formách 6 a 5. Mohli sme síce niečo nabrať a skúsiť to zahrať na 451 MOTS bez útokov, ale ani v tom prípade by sme belgickú zálohu nedorovnali. Predsa len som sa však rozhodol trochu šaškovať a sporadicky klikať na stránky teamov, v ktorých hrajú naše rezervné IMka. Viem totiž, že belgičania v minulosti dosť sledovali takéto kroky trénera a tak to mohli robiť aj tentokrát. Neviem či naozaj zabralo to, alebo niečo iné, ale je fakt, že Belgicko naozaj tú zálohu tlačilo viac ako bolo potrebné a tak naše 532 CA nakoniec mali nejakú šancu na úspech. Zápas sa nám podarilo dotlačiť do predĺženia, ale tam sme už nápor súpera nevydržali. Každopádne, Belgicko postúpilo do finále určite zaslúžene.

Príbeh je na konci

Máme medailu a všetko je na chvíľu fajn. Bolo to niekedy naozaj ťažké, v mojom časovom pásme začínali zápasy repre o 4 ráno a tak som počas MS v podstate 2 noci do týždňa od toho stresu ani nemohol spať. Ale odmena je sladká. Chcel by som poďakovať v prvom rade všetkým U20 skautom, ktorí pripravili tieto 2 skvelé generácie, majiteľom hráčov za oddaný tréning, ďalším členom U20 fedky, ktorí pomáhali so setupmi a tiež všetkým fanúšikom na konferencii. Som rád, že sme si mohli užiť na Hattricku trochu radosti :)

kikso

2017-05-08 14:26:15, 1490 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=20094]

 
Server 071