We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Младежката школа - как да бъде извор на таланти? Ново издание!

Това ръководство няма да ви занимава с проценти и линкове към "доказателства". Просто няколко основни неща, които да ви помогнат, когато започвате със своята младежка академия. Като скаут в България мога да кажа, че немалко от отборите у нас нямат школа или са я изоставили на произвола на съдбата. Надявам се това да се промени с помощта на тази въвеждаща статия, защото, ако България използва по-голяма част от кадровия си потенциал, можем да станем още по-силни и да достигаме високите етажи на У20 и НТ световни първенства на всяко участие. Всеки един от нас може да помогне за това. Доста често съм чувал и "няма смисъл от школата, защото не съм на плюс от нея". Тези 30 000 или 40 000 лева седмични разходи не са чак толкова много, дори и да сте нов отбор (тук го казвам с уговорката, че имате и правилно планиране, започвайки тима си). Не си заслужава да се смята колко излиза академията на сезон, защото дори и само с един играч понякога може да покриете "минуса", трупан от три сезона (примерно). Като цяло, с добро планиране и малко късмет, можете да постигнете много чрез академията, а и да помагате на България. Да не говорим и за тръпката, когато видите свой юноша да разкрие стабилен/отличен потенциал или правилен специалитет... ами когато играе за национала? ;)

През първия сезон само ще инвестирате пари без да получавате, тъй като всеки младеж трябва да е стоял поне един сезон в академията, преди да бъде изтеглен в мъжкия тим. Принципно е добре да ползвате собствените кадри за трейнита заради бонуса от ниво и половина на уменията им, който получават при участие в мач. Не би трябвало да е фикс идея обаче, тъй като трудно ще изградите отбор само от собствени играчи за нещо повече от III-та дивизия.

Момчетата от квартала

Когато отворите младежката академия, ще имате 16 момчета там и всичките са с "неизвестни" умения. Как можете да разберете дали са добри? Единственият начин е да ги пуснете на терена и да видите звездите, които вадят в отделен мач. На следващия ден след мача ще има и доклад от треньора в академията относно някои умения.

В повечето случаи, момчетата от квартала са безнадеждни. Един-двама може и да не са лоши, но всички останали ще са изключително слаби, така че не се притеснявайте да ги тренирате "правилно" - този първи сезон е нещо като бойно кръщене в дебрите на школата. Просто местете играчите на различни позиции и вижте какво ще откриете. Това е момент да се запознаете с школата и как да "разкривате" умения. По тази тема обаче по-късно...

Имайте предвид, че за да се обадите на Вашите скаути и да привлечете нов юноша, първо трябва да уволните един от досегашните си, ако вече са пълна бройка /16 младежа/. Общоприето е да се започва с най-стария и с най-ниски умения играч (може да се уволнява по един на ден). След време, другият вариант за освобождаване на слотове ще е "тегленето" на младежи в първия тим.

Представянето

В общи линии, 5 звезди е посредствено за защитници и вратари (с малко защита) или близко до това, докато 5.5 и 6 звезди е посредствено за полузащитници с ниски вторични, а 7-7.5 звезди е посредствено за нападатели, отново моноскилови. Разбира се, тук трябва да се уточни, че защитник със слабо умение, но с разиграване, може също да получи 5 звезди, така че това е ориентировъчно.

Атакуващите рейтинги (пас и голов гюх) получават повече звезди, отколкото останалите. За вратарите е важно да имат и защита, тъй като подобрява представянето им.

Разкриване на умения

В академията можем да "накараме" едно умение да бъде разкрито.

Сегашно умение

Можем да разкрием сегашното умение на играч, използвайки основната тренировка. Пример:

Искаме да видим сегашното умение на разиграване на Играч Х.

1. Слагаме разиграване като основна тренировка.
2. Трябва всички играчи, които пускаме на тренировъчните позиции полузащитници и крила), да бъдат с вече разкрито умение на разиграване...
3. ...или трябва да ограничим бройката на играчи като полузащитници и крила (примерно да играем 5-1-3).

Редим ето така:

Вратар
Бек Защитник Бек
Крило (4.0) Полузащитник (6.0) Играч Х (?) Полузащитник (7.0) Крило (3.0)
Нападател Нападател





(цифрите до позициите са примерно разкрито умение на разиграване)

или така:

Вратар
Бек Защитник Защитник Защитник Бек
Играч Х (?)
Нападател Нападател Нападател





Трябва да започнете мача с 9 играчи (вратар + 8 полеви) или ще загубите тренировка.

При тези обстоятелства, ако сте отбелязали разиграване като основна тренировка, играчът Х ще разкрие умението си на следващия ден.

Потенциал на умението

Можем да намерим потенциала на дадено умение, използвайки вторична тренировка. Ето и пример:

Искаме да разберем максималния потенциал на голов нюх на играч Y.

1. Трябва да изберем "Голов нюх" като вторична тренировка (Имайте предвид, че ако изберете една и съща тренировка за основна и вторична, разкриване няма да има).
2. Единият вариант е да сложим в предни позиции играчи, чиито максимален потенциал на голов нюх го знаем...
3. ...или да пуснем играч Y сам в нападение.

Схемата може да изглежда така:

Вратар
Бек Защитник Бек
Крило Халф Халф Халф Крило
Нападател (6.0) Играч Y (?)





или така:

Вратар
Бек ЦД ЦД ЦД Бек
Халф Халф Халф Крило
Играч Y (?)




По този начин със сигурност ще разкрием потенциала на голов нюх на играч Y.

Приятелски мачове

На всеки три седмици можете да уреждате приятелски мачове. Използвайте ги добре, тъй като те носят около 50-75% от тренировката в основните мачове на младежите. Тези приятелски са добра опция да опитате нещо различно или да акцентирате върху важното разиграване на отличния халф, когото развивате.

Избор на лига

След като отворите академията си, трябва да си намерите лига (пътувания в чужбина не се плащат, за разлика от мъжкия тим). Моят съвет е да си намерите възможно най-скоро група, в която има не повече от 1-2 свободни места, независимо от бройката на отборите.


Скаутите

След полунощ в петък можете да се обадите на Вашите скаути и да изтеглите играч. Има теории, че "базата с играчи се обновява (пълни наново) няколко пъти на ден". За съжаление, точно кога - никой не знае. Но тъй като много мениджъри теглят играчи точно след икономическия ъпдейт (споменатия петък в полунощ), може да пробвате в другите дни - да имате по-богат избор :)

Скаутите винаги отбелязват някакви неща за таланта, който предлагат, но най-важното е, че дават информация за 2 от 3-те най-добри умения на играча.

Скаутите, а и треньорите в школата, често пропускат да споменат за специалитет на играча. Затова се препоръчва в мачовете винаги да сте сложили стил на игра "Играй креативно", като по този начин се увеличават шансовете специалитетите да се разкрият по време на мач.


Привличане на играчи

Това е най-важната част от академията - и понякога най-трудната...

Правилата:
1. Теглете всеки 15-годишен играч, когото ви предложат скаутите, освен ако не е изключително слаб (за това малко по-нататък...)
2. Не теглете 16-годишни играчи освен ако не са "с общо задоволително умение" или поне стабилни в две умения, които тренирате. Като цяло тези са рискови, защото ако ви се падне 16,00 до 16,20 - имате късмет, но ако се падне 16,50 - 16,100 - очевидно играчът няма много голямо бъдеще.
3. Винаги теглете последния играч, който Ви е предложен, дори и да е само за да го уволните - това се нарича "пречистване на базата" и е важно за България.

Как да разберем дали един играч e силен или слаб?

Понякога играчът може да бъде докладван с ужасни и лоши умения и потенциали. В зависимост от комбинацията от показаните статистики обаче, може да означава, че този играч е вратар. Все пак, ако максималното му пазене е лошо или слабо, той пак ще бъде ненужен. Трябва да се спомене или добро умение на пазене, или някакво умение на защита, за да има шанс наистина да е вратар. Каже ли обаче скаутът, че "играчът е с лошо ниво на голов нюх и слаб потенциал на разиграване"...явно не е вратар, а доста посредствен полеви играч.

Значението на "общо умение"

Общото умение означава сбора от 3-те най-добри умения на играч. Малко по-детайлно...

Слабо общо умение: Вероятно слаб, освен ако не е вратар (имайте предвид, че статичните НЕ се зачитат към тези топ 3 умения!)
Посредствено общо умение: може да е добър.
Задоволително общо умение: в комбинация с "той е на 15 години" току-що сте ударили джакпот... :)
Стабилно общо умение: тук или пресмятате торбите с пари и/или почти сигурното участие на играча в националните гарнитури на България!

А какво точно представлява сборът от умения? Гледа се на него като на сбор от точки. Пример:

Имаме интересен кандидат. Името му е Vladimir Gadzhev и е на 15 години.

Този играч има посредствено ниво на Подаване на този етап от развитието си. Общите му способности са на ниво задоволително, според мен. Ако се развива добре, бих казал, че това момче може да достигне задоволително ниво Защита, преди да влезе в мъжкия отбор.

Какво ще кажете? Да му дадем ли шанс?





Знаем, че играчът има 6 точки от максимума на защитата. От задоволителното общо умение съдим, че подаването (другото докладвано топ умение на играча) може да бъде с 6, 7 или дори 8 потенциал. Това можем да разберем, като разкрием потенциала на пас по споменатия по-горе начин.

Имам допълнителна информация за Vladimir Gadzhev. Той може да достигне стабилно ниво на Подаване.





Оттук сметките вече стават по-ясни (6 + 7 = 13), като на друго, трето умение, ще търсим потенциал между 5 и 7, заради споменатото общо задоволително умение. Тоест, независимо дали сборът е 6.0 или 6.9, играта го докладва като общ задоволителен потенциал.

Търсим къде се крие другият най-висок потенциал на играча и го пускаме като крило:

Следих внимателно Vladimir Gadzhev по време на мача и мога да кажа, че може да достигне ужасно ниво на Крило.




Явно няма да е тук :) Поетапно разкриваме и останалите умения и разбираме, че разиграването му е 6, а головият нюх - 5. Тук ще спомена нещо, което е хубаво да направите по подразбиране - всеки мач да е зададен с тактика "Играй креативно", тъй като това може да помогне да разберете по-бързо дали играчът има специалитет. В случаят с Gadzhev - той има "Игра с глава", което го прави перфектен балансиран халф.

Полезни благинки
(https://www.foxtrick.org/) - Фокстрик е добавка към браузъра, която прави играта доста по-удобна и наистина не мога да изброя всички вградени "екстри", които предлага!
(http://www.hattrick-youthclub.org/) - тук има полезни неща като калкулатор за тренировки (http://www.hattrick-youthclub.org/site/trainingsspeedcalculator), а и регистрирането тук прави играчите Ви по-лесни за забелязване от скаутите. Препоръчва се да го посещавате поне веднъж-два пъти в месеца :) В допълнение, ако се чудите какво значи някой коментар на асистент (примерно, "Gadzhev си призна за едно нарушение" - всичко това го има в Hattrick Youthclub, всеки коментар е детайлно описан - какво значи и за кое се отнася > (http://www.hattrick-youthclub.org/site/coachcomments_show)

Тренировка

И тренировката, и докладът на треньора при младежите са видими 5 минути след мача, така че можете с трепет да прочетете какво треньора има да ви каже за играчите след последния съдийски сигнал.

Тренирането на две различни умения е по-добър вариант от това да тренирате едно умение и като основна, и като вторична тренировка (защита/защитни формации е по-бърза от защита/защита).

Индивидуална тренировка

Индивидуалната тренировка не е особено ефективна. Поради вече доста събралата се информация дотук, нека кажем с едно изречение, че е по-добре да не се използва.


Доклад от тренировка

Ще Ви бъде казано, когато играч достигне максимума си на развитие, но и сами може да се ориентирате, когато умението на играча стане жълто.

Най-чести грешки правени в школата

Има едно общоприето правило, което обаче не всеки следва - всеки играч, навършил 17,00, задължително трябва да се изтегли в първия тим. Може да се допусне изключение само ако не е престоял един сезон в школата (което е вградено ограничение в играта), или ако е на една тренировка от вдигане на умение (но за това трябва да сте убедени!). Играчите губят стойност всеки ден в който не са промотирани след навършване на 17,00, а и потенциалът им значително намалява. Особено ако играчът ви има специалитет, дори да е двоен посредствен - на 17,00г ще има желаещи да го вземат. На 17,60 със задоволително и посредствено умение вече не бих казал, че ще има.

Поздравления за всички, изчели всичко до тук! Учтиво Ви каним да заповядате и във форума: (17015527.1) (независимо дали с цел да зададете въпрос, да се похвалите с младеж или за каквото и да е друго, свързано с академията :)

2017-05-19 12:02:03, 3102 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=20107]

 
Server 071