We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Dorastenecká akadémia, základ dobrej reprezentácie - časť 1.

Pre malé a stredné krajiny na Hattricku ako sme my je veľmi dôležité, aby sa hráči správnym spôsobom podchytili už na samotnom začiatku, a to už v dorasteneckých akadémiách. My skauti sa často stretávame s nesprávnym tréningom, zanedbanými hráčmi a dostávame množstvo opakujúcich sa otázok. Z času na čas sa tak stáva, že prichádzame o kvalitných hráčov, ktorých majitelia netrénujú alebo trénujú nesprávne. Náčrt postupov a odpovedí na tieto otázky som sa snažil zhrnúť v tomto článku. Tak sa na to spoločne pozrime!

V článku budeme riešiť prácu s dorastencami v akadémiách. Cielene spomínam akadémie, nakoľko si nepamätám, že by sa do reprezentácie kedykoľvek dostal hráč zo starého systému dorastu. Jednak, starý systém dorastu nepoužíva vysoké percento manažérov a po druhé, kvalita vytiahnutého hráča sa nedá cielene ovplyvniť. Systém dorasteneckej akadémie podľa mňa tiež prináša viac zábavy vďaka možnosti hrať zápasy navyše, plánovať tréning svojim najväčším hviezdam a v prípade, že tie hviezdy nemáte, tak prináša aj napätie, či konečne zakopnete o niekoho v dorasteneckom "poole", kto sa vám bude najbližších X sezón starať o radosť z hry. Na úplný začiatok dostanete od HT-manov totálne slabých hráčov a považoval by som za zázrak ak by medzi nimi bol nejaký 15-ročný hráč s aspoň jedným schopným potenciálom. Ja som teda také šťastie nemal, a to som si otváral akadémie v troch rôznych kluboch. Všetkých týchto hráčov odporúčam postupne vymeniť za tých, ktorých vám ponúknu skauti. Na začiatku vám bude stačiť jeden skaut. Postupne ako sa klubová pokladnica bude zapĺňať, budete si môcť dovoliť najať skautov viac. Nie každý hráč, ktorého vám skaut ponúkne, bude hneď veľkou posilou v A tíme alebo dokonca reprezentant. Na to treba splniť niektoré podmienky, a to:
• hráč musí mať dobrý základ v podobe vhodných vlastností a slušného potenciálu
• majiteľ sa hráčovi venuje od začiatku naplno, čiže trénuje správne vlastnosti správnym spôsobom
• špeciality sú veľkou výhodou, dokonca až nutnosťou (hráč bez alebo s nesprávnou špecialitou musí byť výrazne lepší od správne ošpeckovaných hráčov a na niektoré posty sa takýto hráči ani nedostanú).


Správny spôsob tréningu a riadenia akadémie

Zameranie sa na správne vlastnosti pre kombináciu primárny + sekundárny tréning. Primárny tréning má väčší efekt ako sekundárny. Primárnym tréningom môžeš odokryť informáciu o aktuálnom stave vlastnosti jedného z hráčov hrajúcich aspoň 44 minút na trénovanej pozícii, ktorý ešte nemal túto informáciu odkrytú. Sekundárnym tréningom zisťuješ rovnakým spôsobom potenciál. Okrem toho bude tréner väčšinou informovať o jednom z troch hráčov s najvyšším potenciálom (najvyššou možnou úrovňou) netrénovanej schopnosti. Môžeš síce trénovať tie isté typy tréningu v primárnom aj sekundárnom, ale efektivita tréningu bude nižšia. Pamätaj si aj, že informáciu o sekundárnom tréningu nedostaneš, ak je zhodný s primárnym tréningom. Rovnaký tréning treba využiť len v krajnom prípade u chytania a tvorby hry, ak sa potrebuje dotrénovať jedna jediná pre hráča dôležitá vlastnosť a neexistuje žiadna iná alternatíva ako je to u iných vlastnostiach. Pri ostatných vlastnostiach sú lepšie kombinácie bránenie + obranná súhra, centrované lopty + krídelné útoky, zakončovanie + streľba, krátke prihrávky + dlhé prihrávky.

Ešte tu máme individuálny tréning. K tomu sa rozpíšem o čosi viac nakoľko sa s ním ako skauti stretávame pomerne často, ale vidíme ho neradi. Dôležitá informácia je pravdepodobnosť priradenia trénovanej vlastnosti pri individuálnom tréningu:
Brankár: 40% chytanie, 40% bránenie, 20% štandardky;
Stredný obranca: 35% bránenie, 30% tvorba hry, 25% prihrávky,10% štandardky;
Krajný obranca: 30% bránenie, 22% centrované lopty, 20% tvorba hry, 15% prihrávky, 10% štandardky;
Krajný záložník: 32% centrované lopty, 22% tvorba hry, 19% prihrávky, 16% bránenie, 11% štandardky;
Záložník: 36% tvorba hry, 28% bránenie, 24% prihrávky, 12% štandardky;
Útočník: 38% zakončovanie, 29% centrované lopty, 22% prihrávky, 11% štandardky.

Individuálny typ tréningu má síce aj pozitíva: môžeš trénovať všetkých hráčov vo všetkých použiteľných vlastnostiach avšak z pohľadu repre potenciálu prevažujú negatíva: nevieš ovplyvniť, ktorú konkrétnu vlastnosť budeš trénovať, môžu tak byť trénované už úplne dotrénované vlastnosti, čím stratíš tréning. Individuálny tréning je pomalší ako normálny typ tréningu s príspevkom cca 50-90% podľa počtu hráčov nachádzajúcich sa na trénovanej pozícii (takže napríklad 5 obrancov dostane jednotlivo menší podiel tréningu,
cca 50%, zatiaľčo jediný hráč na pozícii brankára cca 90%). Tento typ tréningu má preto väčší zmysel na začiatok fungovania dorasteneckej akadémie, keď ešte nepoznáme žiadne aktuálne vlastnosti alebo potenciály svojich hráčov. Taktiež aby sme lepšie spoznali svojich hráčov, trénovali viacerých naraz a ak by sme sa chceli sústrediť viac na vytváranie tzv. multiskillov (hráčov s viacerými slušne, ale nie príliš vysoko vytrénovanými schopnosťami). Neodporúčame ho používať ak chcete vytrénovať kvalitného hráča na úkor kvantity priemerných hráčov, ak máte málo hráčov so slušným tréningovým potenciálom alebo vtedy, ak máte síce veľký počet hráčov na tréning, ale sú to hráči z jednej pozície napr. obrancovia. Výhodou teda môže byť v situácii keď máme v tíme viac hráčov so slušným tréningovým potenciálom, ktorých kvalita je rozložená rovnomerne na viacero pozícií alebo ak si chcete vytrénovať viac priemerných hráčov namiesto jedného TOP hráča. My však toho TOP hráča pre reprezentáciu vychovať chceme, a preto sa treba sústrediť na konkrétne už odkryté vlastnosti a od individuálneho tréningu upustiť.

Nevyhnutné je tiež úplne odstrániť kompromisy kvôli iným hráčom a miešanie tréningu s inými, slabšími hráčmi. Nutnosť preradiť dorastenca do A tímu ihneď ako je to možné, pretože v A tíme je tréning rýchlejší. Avšak!!! Ak máte možnosť dať hráčovi tréning ešte v dorasteneckej akadémii a stihnete aj tréning v A tíme, treba túto možnosť využiť. Tréning dorastu prebieha už pred samotným zápasom podľa tréningových nastavení. Každopádne, tréningový efekt a zhodnotenie trénera vidíte hneď po zápase. Takže ak hráč dosiahne vek na vytiahnutie z dorastu v sobotu, dorastenecký zápas sa koná napríklad v nedeľu alebo pondelok, nechajte si ho v doraste odohrajte s ním zápas, hneď po zápase ho vytiahnite do A tímu, kde ho postavíte na priateľský/pohárový zápas a vo štvrtok dostane ešte aj tréning v A tíme. Pozor!!! Ak hráč odohrá u Vás zápas A tímu a chcete mu dať tréning, nesmiete hráča predať pred štvrtkom cca 17:35, kedy tréning prebieha, inak tréningovú dávku nedostane a k novému majiteľovi pôjde bez tréningu. To znamená umiestniť hráča na TL až v pondelok po 17:35 (čím neskôr tým lepšie ak by sa HT zasekol a tréning by prebehol v neskoršom termíne).

K správnemu riadeniu akadémie patrí aj čistenie „poolu“ od slabých a starších hráčov t.j. posledného hráča aj keď je to úplne slabý či nepotrebný hráč vytiahnuť a trebárs aj neskôr vyhodiť. Pomáhaš tak sebe aj druhým. Nehľadať špecifické typy hráčov a radšej vyhľadávať akýkoľvek typ hráča. Zvyšuješ si tým šancu nájdenia väčšej hviezdy. Pri prvej možnosti nájdeš viac dobrých hráčov, ale nie špičkovej kvality, o ktorú nám v repre ide. Dôležité je časté striedanie dorasteneckej ligy - vstup do štvorčlennej ligy zabezpečí každých šesť týždňov jeden tréning navyše t.j. 2-3 tréningy viac za sezónu.


Špeciality

Čoskoro začne fungovať nový systém špecialít, avšak nepredpokladám hlavne zo začiatku výrazné zmeny v obľúbenosti jednotlivých špecialít. Pre starý systém špecialít by sa dalo na základe dlhodobých sledovaní prideľovania špecialít všeobecne určiť poradie výhodnosti, resp. obľúbenosti špecialít takto: 1. Hlavičkár, 2. Rýchly, 3.-5. Nepredvídateľný, Technický, Silový, 6. Nezmar (čoskoro bude nahradený prerobenou špecialitou húževnatý) a pribudne nová špecialita tzv. tímový hráč. Sám som zvedavý ako sa nový systém špecialít prejaví v ich obľúbenosti. Platí a predpokladám, že aj ďalej platiť bude, že na pozícii útočníkov a krídiel budú mať stále prevahu rýchly hráči veľmi tesne nasledovaní hlavičkármi. Nie na zahodenie sú aj nepredvídateľní a technickí hráči. Teda ak vám skaut alebo tréner prezradí špecialitu hráča vhodnú na ofenzívne pozície, skúste odkryť jeho potenciál v zakončovaní, prípadne krídelnej hre, pokiaľ túto informáciu ešte nemáte. Ak máte informáciu o špecialite a hlavnej vlastnosti, hor sa na sekundárky. Na ostatných postoch bude určite stále najobľúbenejšia špecialita hlavičkár, ale z dlhodobého hľadiska môže zamiešať kartami nový systém špecialít. Všeobecne platí, že ak vám skaut alebo tréner prezradí špecialitu hlavičkár, treba urobiť všetko preto, aby bol hráč vytrénovaný na maximum. Je to a predpokladám, že aj bude aj naďalej najdôležitejšia špecialita. Ostatné špeciality majú svoje výhody aj nevýhody podľa toho, o aký konkrétny post sa jedná - viď HT manuál. Čo nás čaká v novom systéme špecialít si môžete prečítať v článku Nový systém špecialít a zvláštnych udalostí (/MyHattrick/Editorials/default.aspx?EditorialID=7436).

pokračovanie v časti 2.

2017-11-14 09:37:43, 1419 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=20367]

 
Server 071