We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Koncept GG – část I.

Rozhodl jsem se sepsat článek o konceptu zlaté generace (nebo také golden generation či jen „GG“). Rád bych v budoucnu napsal ještě druhý článek pojednávající o modifikaci pro tzv. „long shot strategii“, kterou v současné době (jako druhou GG) praktikují mí Rozzuřený Lumíci (481352). Ale zda a kdy se se k tomu dostanu, vůbec netuším. Rád bych na tomto místě poděkoval Gambitovi (3499253) za revizi tohoto článku a za jeho cenné rady a připomínky, jakož i za všechno, co mě v průběhu posledních nejméně deseti let o Hattricku naučil. Bez něj by tento článek nepochybně nemohl nikdy vzniknout.

Principy GG

Jak už název napovídá, zlatá generace je týmem postaveným z přibližně stejně starých hráčů. V ideálním případě je věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším hráčem GG do jednoho roku.

Druhým základním rysem GG je to, že si její hráče do značné míry trénujete sami (a některé po celou dobu jejich kariéry). Důvody pro to jsou v zásadě dva. Předně, pro nákup týmu té nejvyšší úrovně je velmi obtížné dát dohromady potřebný obnos. Najednou můžete utratit maximálně 600M (s finančním ředitelem až 1 mld.), což však pro koupi byť jen základní jedenáctky patřičné výkonnosti zdaleka nestačí. Peníze lze sice mít uloženy ve velkém množství stávajících hráčů, ale to vás stojí průběžné hrazení jejich platů a za přestup dostanete max. 93 % zaplacené kupní ceny. Ale hlavně, ti hráči, které byste chtěli koupit, na trhu zpravidla vůbec nebudou (a pokud výjimečně ano, tak za astronomické ceny). Mluvíme zde o hráčích blízkých reprezentačnímu potenciálu.

Proč budovat GG

Tým postavený na principu GG má za jinak stejných podmínek některé výhody, které je třeba zmínit. První a podle mě nejdůležitější z nich je optimální nebo skoro-optimální poměr tréninku kondice pro všechny hráče GG, ať už budete chtít mít úroveň kondice jakoukoliv. Za normálních okolností se vám běžně stane, že máte některého hráče A-týmu ve věku 29 let, kdy jiný už se blíží 34 rokům. Ať zvolíte jakoukoliv úroveň tréninku kondice, pro 29letého hráče bude tato úroveň zbytečně moc vysoká, a pro 33letého nižší, než by bylo pro jeho výkon optimální. 29letý hráč bude ztrácet na tréninku, 33letý na výkonu (v době, kdy už trénink nepotřebuje). V GG se vám to nestane. Úroveň tréninku kondice lze nastavit na optimální pro tým jako celek.

Za druhé, u starších hráčů dochází k poklesu úrovně dovedností, a to čím dál rychleji s přibývajícím věkem. Nic zásadního, řekneme si. Podmínky jsou přece pro všechny stejné. Neplatí to ale tak docela. Hráči díky poklesu skillů (a zpomalování tréninku s přibývajícím věkem) obecně dosahují maximální výkonnosti cca mezi 31 a 33 roky. Promítnuto do důsledků to znamená, že tým složený pouze z hráčů mezi 31 a 32 roky bude za jinak stejných okolností silnější než tým, ve kterém je byť i jen několik hráčů do 30 let, nebo ve kterém už několik hráčů překročilo 34 let. Pokud máte celý tým v rozmezí jednoho roku věku, dokážete se s ním pohybovat v optimální zóně přibližně tři sezóny. A nebojte se, i před dosažením optima a po něm půjde o velmi silný tým bojující o ty nejvyšší příčky. Když mí Rozzuřený Lumíci nyní opětovně postoupili do První ligy, tak nejstaršímu hráči nebylo ani 29 let.

Konceptu GG svědčí i princip loajality hráčů. Pokud si hráče trénujete v zásadě sami, tak jsou v týmu dlouho a mají maximální loajalitu. Těch pár desetinek ke všem skillům nevypadá jako tak zásadních. Zkuste ale top hráči ve třiceti letech a s podílem tréninku kondice přes 20 % vytrénovat každý skill např. o dalších 0,25 bodu. Bez ohledu na trenéra a další faktory vám to bude trvat více než polovinu sezóny.

Konečně výhodou GG je i to, že po většinu období tréninku nemusíte u Hattricku trávit téměř žádný čas. V podstatě jenom trénujete, na výsledcích vám příliš nezáleží (takže s nastavováním sestav se nepředřete), a jen v krátkodobých úsecích zuřivě nakupujete nějaké hráče.

U GG ale nelze nezmínit i jednu vážnou nevýhodu. Tou jsou až příliš časté změny pravidel Hattricku, které vás mohou více či méně fatálně postihnout. Hodně si na to budu možná stěžovat v případném článku pojednávajícím o konceptu GG pro long shot strategii. Jedním příkladem za všechny budiž změna spočívající v zavedení permanentně nejvyšší nálady sponzorů, a zúžení maximálního počtu zaměstnanců z pěti na čtyři. Tyto změny nastartovaly na Hattricku nebývalou inflaci, a jak víme ze základů ekonomie, inflace likviduje ty, kdo mají úspory. Moje GG to málem nepřežila…

Pravidla budování GG

Začněme od konce. Řekli jsme si, že hráči dosahují maximální výkonnosti cca mezi 31 a 33 roky. Naším cílem tedy bude budovat tým tak, aby jeho hráči byli přibližně stejně staří, a aby v okolí 30 let věku dosáhli co nejvyšší úrovně dovedností a alespoň excelentní kondice. Abychom toho dosáhli, je potřeba dodržovat překvapivě málo základních pravidel.

Pravidlo 1 - každý hráč GG dostává po celou dobu budování týmu tréninky

To slůvko každý bych tady rád zdůraznil. Jenže jak to udělat, když v jeden okamžik můžeme trénovat jen jednu z dovedností, a všechny hráče pro trénink té dovednosti na hřiště nedostaneme? Vtip je v tom, že hráče pro GG nakupujeme v určitém specifickém pořadí tak, aby v každý okamžik opravdu všichni trénovali. To je alfou a omegou GG a správný plán je natolik zásadní, že se mu budu věnovat samostatně dále v textu.

Pravidlo 2 – maximální efektivita tréninku co možná nejdéle

Maximální efektivita tréninku znamená tři věci. První je excelentní trenér a intenzita tréninku na 100 %. Excelentní trenér je velmi drahý, a pokud vím, většinově se jeho koupě ani nedoporučuje. Jenže pokud chcete mít nejlepší tým, tak musíte mít i nejlepšího trenéra. S excelentním trenérem trénujete cca o 8 % rychleji, než se solidním, a to je opravdu hodně. Doporučuji vytvořit si excelentního trenéra z některého z vlastních hráčů, což je levnější varianta oproti pořízení trenéra externě. A jaké vůdčí schopnosti zvolit? Automaticky byste možná řekli solidní (7), když už platíme takový ranec za excelentního trenéra (a kdy za vůdčí schopnosti se nepřiplácí). Levnější variantou však může být koupě dvou hráčů jen s neadekvátními (5) či nedostačujícími (4) vůdčími schopnostmi, ale třeba s božími (20) či ještě vyššími zkušenostmi. S trochou štěstí je seženete za pár šupů. Budete tak sice dělat dvě přestavby na excelentního trenéra místo jedné, ale trochu paradoxně je to u hráčů s takto vysokými zkušenostmi skutečně levnější, než dělat jen jednoho excelentního trenéra např. z hráče s excelentními (8) zkušenostmi. Hrubým odhadem tak můžete ušetřit okolo 50M.

Druhým prvkem jsou zaměstnanci. Asi vás nepřekvapí, že budou potřeba dva asistenti trenéra na maximálních úrovních. Ještě důležitější je však lékař, rovněž na maximální úrovni. Díky lékaři se vám bude jen výjimečně stávat, že by některý z hráčů přišel o trénink kvůli zranění, což se v dlouhém období nasčítá.

Za třetí je třeba držet podíl tréninku kondice na minimálních 5 %, a to nejméně do doby, kdy bude vašim hráčům cca 25 let, kdy začnete stoupat vzhůru ligami. Alespoň do čtvrté ligy byste ale měli postoupit i bez kondice – nezapomeňte přitom využít možnost přeřazení do jiné (co nejslabší) ligy mezi sezónami. Připravte se, že tohle bude velmi bolestivé. Než jsem si to zkusil, nedovedl jsem si představit, jak mizernou kondici budou mí hráči mít a jak mizerný výkon budou podávat. K tomu si přimyslete neustále klesající vůdčí schopnosti u trenéra a skoro permanentně chladnou náladu v týmu. Výkony budou hluboko pod potenciálem.

Pravidlo 3 – specková optimalizace

Do zlaté generace chcete zahrnout jenom ty nejlepší hráče, a nejlepší jsou ti hráči, kteří mají pro svou pozici vhodnou specku. Pro mě je už nemyslitelným kupovat hráče bez specky. Pokud má každý hráč v poli vhodnou specku, představuje to podle odhadů o něco více než 0,5 gólu na zápas (při držení míče 50 na 50). A to je hodně.

Specky v době psaní tohoto článku prochází fundamentální revolucí, a bohužel vám tak nedokážu říct, které specky jsou pro různé pozice ty nejlepší. Rozhodně však bude i nadále platit, že hráč se speckou je mnohem lepší, než hráč bez specky. Specka nezvyšuje plat hráče. Specku nedotrénujete, i kdybyste se na hlavu postavili. Specky jsou prostě super.

Ve zkratce si myslím, že pro obránce a střední záložníky bude i nadále nejlepší specka hlavičkář, pro křídla a útočníky (a možná i některé střední záložníky) bych vybíral mezi speckami rychlý, nepředvídatelný či opět hlavičkář. Vedle toho bude samozřejmě i nadále výborný technický defenzivní útočník. Specky odvíjející se od počasí (technický a silový) mě ani po zvýšení četnosti a účinku příliš neoslovily.

Změny ve speckách jsou v době psaní tohoto článku každopádně hrozně čerstvé a na dělání jakýchkoliv závěrů je příliš brzo. Pokud se ale pustíte do budování GG, určitě si ještě předtím zjistěte maximální množství informací o speckách, kde budete moci. Zjištění, že jste po letech tréninku na začátku zvolili špatné specky, bude dodatečně téměř nemožné zhojit.

Pravidlo 4 – výsledky jsou vždy až na druhém místě, aneb přísná disciplína

V období prvních nejméně deseti sezón musíte všechno absolutně podřídit tréninku. Jinými slovy neexistuje, aby hráč zlaté generace některý týden netrénoval, pokud může. Teoreticky jde pouze o konkretizaci pravidla 1, uvádím to ale radši zvlášť, protože přísná disciplína je naprosto zásadní.

I zde se připravte, že to bude velmi bolestivé. V poháru neuhrajete nikdy nic, a zvlášť peklo to bude v období tréninku bránění, kdy budete nuceni každý ze zápasů hrát na pět obránců, bez ohledu na soupeře. Při dodržování disciplíny doporučuji mít stále na paměti, že vaším cílem je minimálně postup do První ligy. V prizmatu toho se bude jevit jako směšné zahodit trénink pro některého z hráčů jen proto, abyste se např. dostali do čtvrtého kola poháru namísto do třetího. Mizerné výsledky by se vám při vědomí toho měly vydýchávat o něco lépe.

Součástí disciplíny je i disciplína finanční, čímž mám na mysli dvě věci. Předně bych si stanovil zákaz kupovat jakékoliv hráče, kteří se nemají stát členy budoucí GG (s výjimkou náhradníků se solidními vůdčími schopnostmi, viz dále). Tedy žádní hráči za účelem dočasného zlepšení výsledků, i kdyby to nemělo narušit trénink hráčů GG. Opravdu se na to vykašlete, ty peníze vám pak budou chybět jinde. Za druhé je třeba si hlídat, abyste nekupovali zbytečně předražené hráče. Asi si říkáte, že to je přece samozřejmost. Pokud ale můžu mluvit z vlastní zkušenosti, zas až tak samozřejmé to u mě nebylo. Na začátku totiž budete v pozici, kdy budete mít na účtu několik miliard, a kdy si budete moci koupit úplně kohokoliv, na koho si ukážete. Až takového skvostného hráče uvidíte, bude těžké šroubování ceny odolat, zvláště když jste několik týdnů čekali na to, až se hráč vhodných parametrů na přestupové listině vůbec objeví. Ale pokud budete moci, vydržte.

I finanční disciplína vás dokáže postavit před tvrdé volby. Například mým Rozzuřeným Lumíkům se pár sezón zpátky již nedostávalo peněz na gólmana, posledního hráče do celé skládanky. Do značné míry to bylo dáno již zmíněnou inflací cen. Nedalo se nic dělat, musel jsem postoupit až do druhé ligy s gólmanem, který měl jen solidní (7) chytání. Do té šlamastyky jsem se každopádně dostal jenom proto, že jsem předtím koupil několik předražených hráčů. Jiným příkladem může být můj nedávný postup do První ligy, a to z baráže (615819362) proti týmu Muhammad Ali (1687443). Kdy jindy si snížit intenzitu tréninku a zvýšit si náladu v týmu než v baráži o postup do První ligy?! Já jsem to každopádně vyhodnotil tak, že trénink je pro mě důležitější, s intenzitou tréninku jsem nehnul ani o procento, a v záloze dostával od první minuty pojezd 19,25 ku 14,75. Štěstí však stálo při mně a postoupil jsem i přesto.

Pravidlo 5 – peníze do začátku

Tohle zkraťme. Pro vybudování kompetitivní zlaté generace podle mě potřebujete okolo 3,5 mld. Jak ty peníze vyděláte? Nejlépe tréninkem a prodejem hráčů. Rychlý výdělek se zdá být u tréninku křídel, ale možná je ještě lepší něco úplně jiného. Toto nechávám zcela na vás. Rozhodně však nelze počítat s tím, že během let tréninku GG budete finančně nějak závratně v plusu. Zaměstnanci jsou drazí a v šesté lize je tak tak uživíte.

Délka příspěvků je bohužel omezena, a tak jsem článek musel rozdělit na části. V dalších částech se podíváme na plán nákupu hráčů a tréninkový plán, čímž mi vpravdě uvidíte až do kuchyně.

2018-01-22 07:39:40, 4841 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=20472]

 
Server 071