We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

GG az U20-nál: "a küzdelem rosszabb és még inkább szerencsén alapuló lesz"

Az aranygenerációk megléte durva vitákat váltott ki a válogatottak körül tevékenykedők között a Hattricken. Sokak szerint az aranygenerációk tapasztalatbéli előnye igazságtalan, illetve káros az U20-as válogatottak küzdelmére nézve. Ebben az interjúban megkérdeztem goomikkot (8865918), hogy mi a gond az aranygenerációkkal, és hogyan lehetne megoldani a problémát.

A cikk Kasselhoff Global HP-n megjelent írásának fordítása: (20519)

Mi az az aranygeneráció?
Az aranygeneráció (golden generation, röviden GG) kifejezés egy olyan kiemelt korosztályra utal, amely más korosztályok kárára XP tápolást kap. A definíció változik, de leginkább azt jelenti, hogy egy U20-as generáció egyáltalán nem játszik, hanem 17-18 évesek játszanak helyettük kezdettől fogva, hogy a lehető legtöbb tapasztalatot gyűjtsék be, így növelve teljesítményüket a későbbiekben.

Időről időre a játékosok tápolására a felnőtt válogatottat (NT) is felhasználják. Esetenként a kifejezést akkor is használják, ha a selejtezők során elszálló esélyek miatt egy korai keretcserére kerül sor, és egy fiatalabb korosztály játékosai kerülnek behívásra.

Az aranygenerációk leginkább az U20-as válogatottaknál fordulnak elő. Milyen hatással vannak a játékra?
Kétféleképpen befolyásolják a játékot.

Egyrészt a selejtezőben, ahol a GG játszik. Ez a csapat erősebb mint általában, jobban lettek edzve a játékosok. Ezen felül a tapasztalatuk is magasabb, ami egyrészt növeli a teljesítményüket, másrészt a mérkőzés végén előforduló zavarodottság eseménynél erősen nekik állhat a zászló az ellenfelek alacsonyabb átlagtapasztalata miatt.

Másrészt abban a selejtezősorozatban, ahol az XP tápolás történik. Az U20-as csapatok elleni mérkőzéseknek megvan a maga valósága.
Nem gondolom, hogy a játék ezen a téren jól működne. Például az önbizalom kiemelt szerepet kap, ugyanis sokkal könnyebb ezen a szinten erős védelmet összerakni, mint támadást. Ezenkívül a meccsmotor működése is közbeszól. A tapasztalatot gyűjtő fiatal csapatok nagy arányú vereségeket szenvednek, így tovább erősítik a motor szerepét ajándék önbizalmat adva az ellenfeleknek különböző időpontokban. Ez azt jelenti, hogy az egymással viaskodó csapatok igencsak különböző körülmények között csapnak össze ahelyett, hogy egyenlő feltételek lennének mindenki számára. Ez egy kvalifikáció során több pont különbséget is jelenthet.

Az U20-nál a szerencsefaktor nagyobb mint máshol, mégpedig az önbizalom-hatás miatt. Ezek a csapatok, akik nem állnak ki rendesen (nemcsak a GG-k, hanem a menet közben keretet cserélt csapatok is) tovább növelik a szerencsefaktort a játékban.
Továbbá, a GG mindig csalódást jelent azok számára, akik az U20 számára edzettek ígéretes játékosokat, de végül az ő teljes korosztályuk kimarad.

A GG-k növelik a kis országok esélyeit, vagy ez igazságtalan? Miért?
Szerintem az aranygenerációk hatása el van túlozva. Gyakran jobban vannak ezek a korosztályok edzve, ezért tűnik a különbség nagyobbnak. A tapasztalatnak is van előnye, de a kis országok enélkül is megoldhatják a kijutást a vb-re. Ráadásul sok ilyen kis ország csak a selejtezőkre gyűjt tapasztalatot, az érmeket már nem célozzák be. Szerintem a GG-nek a tápolási szakasza hatással van a selejtezőre: unalmasabbá, rosszabbá, és még inkább szerencsére alapulóvá válik.

Hogyan oldhatná meg a Hattrick a GG-k problémáját? Szükség van-e erre?
A HT könnyedén leszűkíthetné a válogatottságra jogosult korosztályt, és nem is kéne közvetlenül korlátozni a játékosok beválogatását. A korlátozás alapulhat azon, hogy kik kapnak tapasztalatot a válogatott mérkőzéseken.
A felnőtt válogatottnak lehetne adni egy legalább 21 éves alsó korhatárt. Ott az XP tápolás nem akkora probléma. Azt is mondhatnám, hogy az alsó korhatár 24-25 évre emelése se lenne baj.

Az utánpótlás válogatottaknál a határ meghúzása már egy nehezebb feladat. Egy egyszerűnek tűnő megoldás lenne a 19 éves korhatár. Az annál fiatalabbak nem gyűjthetnének tapasztalatot, viszont a selejtező végére így is lecserélné a csapatok egy része a játékosait a következő generáció túlkorosaira.

Az én javaslatom egy fix időpont lenne, az alapján, hogy a játékos mikor tölti be a 21-et. Úgy gondolom, hogy a megfelelő időpont az lenne, hogy a következő selejtezőben legalább 7 mérkőzésen pályára küldhető játékosok nem kaphatnának tapasztalatot. Ezt be lehetne jelenteni az U20-as válogatottak oldalán, ahol egy közleményben meg lenne adva, hogy a ma X évesnél és Y naposnál fiatalabb játékosok nem kapják meg a mérkőzésért járó tapasztalatot.

Hiszem, hogy ezek a változtatások megnövelnék a selejtező végéig kitartó és egy jobb helyezésért harcoló csapatok számát. Ez általánosságban javítana a küzdelmen. Bizonyára ez enyhén rontana a kis országok lehetőségein. Talán lehetne egy új torna a selejtezőcsoportban 3. és 4. helyen végzők számára, ez is felvetődött már.

2018-08-23 23:10:44, 359 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=20704]

 
Server 070