We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Hattrick evoliucija Lietuvoje ir pasaulyje

„Hattrick yra originalus ir nemokamas interneto futbolo vadybos žaidimas. Čia Jūs kuriate savo svajonių futbolo komandą ir rungiatės su šimtais tūkstančių varžovų iš viso pasaulio.“ Taip skelbia pagrindinis šio žaidimo puslapis. Tačiau jis tai skelbė ne visada, jis tikrai ne visada atrodė taip, kaip atrodo dabar, ir jau tikrai ne nuo pat gimimo kalbėjo žmonėms lietuviškai. Galbūt nedaugelis tai žino. Būtent todėl ir nusprendžiau parašyti šią straipsnių seriją. Bandysiu papasakoti, kaip šis žaidimas keitėsi nuo jo atsiradimo, kaip jis atrodė, kokie svarbiausi įvykiai nutiko per tuos 17 metų ir koks jis yra dabar. Kalbėjausi su keletu šio žaidimo mohikanų, kurie turėtų būti gerai pažįstami Lietuvoje, na o vienas jų yra mohikanas tikrąja to žodžio prasme – žaidžia žaidimą beveik nuo jo įkūrimo. Jie atsakė į krūvą įdomių klausimų ir taip dar labiau nuspalvino šiuos straipsnelius. Skaitydami taip pat tikėkitės rasti išorių ir vidinių nuorodų, kurios nukreips šen bei ten ir iliustruos tai, apie ką pasakoju.

Žaidimo istorija trumpai
Pirmojoje dalyje noriu papasakoti apie žaidimo pasikeitimus nuo pat jo įkūrimo iki to, ką turime šiandien. Daug informacijos rasite šiame puslapyje: (/Help/History.aspx), tad kviečiu paskaitinėti ir ten.

Hattrick buvo įkurtas 1997 metų vasaros pabaigoje, kai idėja gimė vieno švedo programuotojo galvoje. Tuomet žaidimas buvo tarsi eksperimentas – jame žaidė vos 16 komandų, naudotojai neturėjo galimybės prisijungti prie savo paskyrų, nurodymai rungtynėms buvo nustatomi tiesiog pildant paprastas HTML formas, o pačių rungtynių generavimas vyko rankiniu būdu, dėl ko kiekvieną naktį žaidimas turėjo būti išjungiamas. Štai kaip atrodė pats pirmasis Hattrick žaidimo dizainas: (http://goo.gl/Rny0En). O štai šis naudotojas yra oficialiai ilgiausiai žaidžiantis Hattrick, ką puikiai išduoda ir jo ID: (77).

Kad ir kaip keistai pirmasis žaidimo puslapis atrodytų dabar, tokia žaidimo koncepcija pasirodė gana patraukli prieš 17 metų, o kūrėjui pavyko jį gana nemenkai išpopuliarinti, tad žaidimas plėtėsi ir augo gana greitai. Pradžioje prieinamas tik naudotojams Švedijoje, jis išsiplėtė į šalis, kuriose futbolas buvo labiausiai populiarus. Tiesa, prireikė net 3 metų, kol atsirado naujos lygos ir žaidimą buvo galima žaisti jau ir anglų kalba. Tai buvo ankstyvosios žaidimo stadijos; palyginimui - per pastaruosius 3 metus pakeitimų įvyko turbūt keliolika kartų daugiau.

Didėjant žaidžiančiųjų skaičiui, žaidimui reikėjo plėstis tiek techniškai, tiek vizualiai. Ilgainiui atsirado galimybė turėti savo individualias paskyras, kurias daugelis tiesiog vadina komandomis (nors šiandien tai jau ne visiškai tiesa, kai įmanoma legaliai turėti dvi komandas!), pats žaidimas tapo daug labiau automatizuotas, interaktyvus, jam reikėjo mažiau stabdymų.

Kartu su pačiu žaidimu plėtėsi ir jį kuriančiųjų komanda. Jiems tapo aišku, kad ilgainiui reikės kažko imtis, jog žaidimas gyvuotų ir toliau – techninė įranga ir žmonių darbas nebuvo gaunami už dyką, tad 2001-aisiais buvo pristatytas Hattrick Rėmėjo paketas, kuris ir šiandien yra pagrindinis žaidimo kūrėjų įplaukų šaltinis. Smagu, jog jų deklaruojamas moto taip pat išliko gyvas visus šiuos metus: žaidime negalima nusipirkti kokio nors pranašumo už pinigus.

Ko gero didžiausią įtaką žaidimo istorijoje padarė naujojo dizaino pasirodymas (turiu omenyje ne šį, kurį jūs matote dabar). Jis atsirado dar 2000-aisiais, o po 6 metų buvo kiek atnaujintas ir perdarytas. Jo pagrindinis puslapis atrodė jau štai taip: (http://goo.gl/yxr6WN) Tai buvo šlovingiausi Hattrick laikai, netgi tame paveikslėlyje matyti, kad žaidimas turėjo beveik milijoną aktyvių naudotojų ir vienu metu buvo bene populiariausias internete. Daugelio manymu taip buvo todėl, kad tuo metu internete tiesiog nebuvo pakankamai patrauklių panašaus žanro žaidimų, o tuo metu egzistavę žaidimai dar negalėjo pasižymėti savo įspūdingu interaktyvumu ir patraukti akį savybėmis, kurios atrodo jau įprastos šiandien – juk kalbame apie XXI-ojo amžiaus pradžią ir ne tokį jau greitą interneto ryšį, kokį turime šiandien. O Hattrick tam nebuvo labai reiklus. Tai tekstinis žaidimas, kuriame neišvysime itin daug spindinčių piešinėlių ar judančių grafikos elementų. Čia dažniau reikės pasitelkti savo loginį mąstymą ir gebėjimą analizuoti.

Taigi Hattrick išgyveno savo šlovinguosius laikus, dauguma žaidimą žaidė labai aktyviai ir stengėsi nuveikti kaip galima daugiau. Tačiau būdamas savo pakilime žaidimas ir toliau buvo tobulinamas. Štai rungtynių sudėties nustatymo įrankis yra tas, kuris bėgant laikui keitėsi turbūt daugiausiai. Palyginkite patys bent jau tris jo versijas:
1: (http://goo.gl/My4XCU)
2: (http://goo.gl/oGlBrS)
3: (http://goo.gl/Yp1W5b)

Taip pat atsirado tokie įrankiai kaip „Stadiono nuotrauka“ ar „Aprangos modeliavimas“, kas tekstiniam žaidimui suteikė šiek tiek prieskonio. Šie įrankiai, ypač pastarasis, surado savo entuziastus, dar ir šiandien įvairiuose forumuose egzistuoja temos, kuriose prašoma sukurti aprangą komandai. Tačiau pagrindinis žaidimo elementas visada buvo komandos rungtynės lygoje ir taurėje. Nesibaigiančios diskusijos apie taktikų įvairovę, žaidėjų pasirinkimą ir jų treniravimą, rungtynes ir jų rezultatus – tai žaidimo kasdienybė. Na ir žinoma, didžiausias visų draugas ir priešas vienu metu – „randomas“. Net nedrįstu jo versti lietuviškai, kadangi visi jį ir taip puikiai žino. Nepaisant visų pasikeitimų žaidimo varikliuke ir to, kokią įtaką jis daro rungtynių rezultatams, tai yra bene labiausiai apkalbamas žaidimo elementas. Ko gero nesuklysiu pasakęs, jog dėl jo daugelis žaidimą metė, bet taip pat dėl jo šis žaidimas ir išliko patrauklus.

2008-ieji buvo tie metai, kai dienos šviesą išvydo dabartinis žaidimo dizainas (ar bent jau tas, kuris yra gyvas 2014-ais. Jeigu kas nors skaitote šį straipsnelį vėliau ir dizainas yra dar pasikeitęs, štai kaip jis atrodė tada: (http://goo.gl/fASvVs)). Nuo šio momento daugelis pakeitimų žaidime buvo daugiau vidiniai ar netgi kosmetiniai, o atvirai matomos žaidimo dalys pasikeitė visai nedaug. Deja, bet taip jau sutapo, jog būtent pasirodžius naujajam dizainui Hattrick naudotojų skaičius ėmė mažėti ir niekada negrįžo į buvusias aukštumas. Nedideliais šuoliais naudotojų skaičių pavykdavo šiek tiek pakelti, tačiau tai būdavo trumpalaikiai pakilimai. Šiandien Hattrick žaidžia kiek daugiau nei 400 000 naudotojų. Paskutinis didelis smūgis žaidimui buvo jo pardavimas Zattika grupei bei jo perpirkimas atgal, kai ši grupė buvo priversta bankrutuoti. Tai privertė sumažinti Hattrick kūrėjų komandą ir juos pačius pripažinti, kad galbūt jau niekada ir nebepavyks sulaukti naudotojų skaičiaus augimo.

Sunku vienareikšmiškai atsakyti į klausimą, kodėl šis skaičius taip krenta, tačiau būtų nuodėmė nepaminėti pagrindinio aspekto, dėl ko žaidime vis dar liko pakankamai didelis skaičius žaidėjų – tai žaidimo naudotojų bendruomenės ir jų susirinkimo vieta – forumai, ar senasis jų pavadinimas – konferencijos (žvilgtelėkite, kaip jos atrodė senesniame dizaine ( http://goo.gl/ToDsXG). Čia tema, kurios diskusiją matote (12249578.1)). Būtent forumuose gimsta visos geriausios idėjos, įdomiausios diskusijos, užsimezga pažintys ir netgi draugystės, kurios persikelia ir į realų gyvenimą. Vien tokioms istorijoms surinkti ir papasakoti turbūt reikėtų keleto straipsnelių. Mintis kam nors drąsiam imtis šio darbo! Daugelis turbūt ir šį straipsnelį skaitote būtent paraginti forumuose (O jeigu ne, ankstesnė nuoroda padės ten patekti – ir pasilikite ten!). Ir tai puiku, nes norisi tikėti, kad bent jau dėl jų šis žaidimas gyvuos dar ilgai.


CHPP ir žaidimo prieinamumas
CHPP - tai trumpinys, kuris šifruojamas: sertifikuotas Hattrick programinis produktas (angl. Certified Hattrick Product Provider). Tai skambus pavadinimas, iš tikrųjų reiškiantis aplikacijų programavimo sąsają. Žaidime tai yra bene gyvybiškai svarbus akcentas, kurio dėka bet kuris Hattrick naudotojas gali kurti programas, padedančias pagerinti žaidimo pojūtį. O veikia jis puikiai dėl to, jog iš tokio didelio naudotojų skaičiaus atsirado daug išmanančių programavimą ir buvo sukurta tikrai nemažai puikių priedų, pradedant darbalaukinėmis (angl. desktop) programomis, tokiomis kaip Hattrick Organizer, kurios padeda analizuoti savo ir varžovų komandas, baigiant internetiniais paties žaidimo priedais, tokiais kaip Foxtrick. Šiandien daugelis turbūt jau neįsivaizduoja, kaip galėtų žaisti šį žaidimą be visų CHPP priedų.

Jų paskirtis taip pat įvairi. Be jau minėtų savo komandos ir varžovų analizės bei papildomų funkcijų pačiame žaidime, esama ir tokių, kurie tiesiog leidžia keisti žaidimo grafinę sąsają ar net mobiliesiems ir išmaniesiems telefonams skirtų programėlių, vienos kurių pavyzdys matomas šiame paveikslėlyje: (http://goo.gl/nx4t0P). Būtent išmaniųjų telefonų ir planšečių aplikacijos yra tos, kurios plečia žaidimo prieinamumą šiems įrenginiams vis labiau populiarėjant. Žinoma, žaidimas išlieka prieinamas naudojantis visomis standartinėmis naršyklės, bet nemaža dalis naudotojų ir CHPP programėlėse randa vertingų funkcijų.

Dar vienas svarbus, tačiau ne visiems žinomas šio žaidimo niuansas - galimybė šį žaidimą žaisti akliesiems arba silpną regą turintiems žmonėms. Kadangi tai daugiau tekstine informacija, o ne grafiniais vaizdais paremtas žaidimas, jis gali būti visiškai prieinamas regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms.

Pirmiausia, tai žaidimas, kurį gali žaisti spalvų neskiriantys žmonės. Būtent dėl šios priežasties žaidimo kūrėjai pasirinko esamas spalvas kurdami naująjį žaidimo dizainą. Jos leidžia lengvai atskirti tekstą nuo fone esančios spalvos praktiškai visuose žaidimo puslapiuose: dabar jie jau kuriami laikantis nusistovėjusių dizaino principų, tačiau naujojo dizaino pradžioje buvo pasirinktas kelias neturėti žaidime spalvingų paveikslėlių ar blyksinčių priedų, kuriuos neretai galima rasti kituose panašaus pobūdžio žaidimuose.
Žaidimo prieinamumas akliesiems – taip pat svarbus faktorius, išlaikantis naudotojų tarpe ir šiuos žmones. Tam, kad būtų galima žaisti, naudojamos pagalbinės programos: atliekančios didinamojo stiklo vaidmenį ir teksto skaityklės. Pastarosios skaito naudotojui tekstą, kuris matomas ekrane (įskaitant paprastą tekstą, mygtukus, nuorodas) ir leidžia juo naviguoti. Senajame žaidimo dizaine šiomis skaityklėmis naudotis buvo labai sunku, kadangi į atskirus rėmelius padalintas puslapis leisdavo kiekvienam iš jų atsinaujinti nepriklausomai nuo kitų, o tai versdavo ir teksto skaityklę iš naujo pradėti skaityti. Pristačius naująjį dizainą šios problemos nebeliko.
Išspręstos ir kitos kliūtys: skirtingo lygio antraščių (angl. headers) naudojimas palengvina navigavimą puslapyje, visi grafiniai žaidimo elementai yra „sužymėti“ (užvedus pele ant kokio nors paveikslėlio ar mygtuko, ar šiuo atveju, atkeliavus iki jo su „TAB“ klavišu, pateikiamas to elemento prasmę nusakantis pavadinimas (angl. label), o tai leidžia naudotojui suprasti, kas tai yra ir ką tai reiškia). Netgi sudėties nustatymo įrankis pritaikytas naudojimui akliesiems ((http://goo.gl/t5RLzN)): tiesiog palikta galimybė žaidėjus ir jų nurodymus pasirinkti iš išsiskleidžiančių sąrašų – tai yra būtent tai, ką lengviausia padaryti naudojantis teksto skaitykle. Nueikite į savo artimiausių rungtynių nurodymų puslapį ir puslapio apačioje pamatysite nuorodą į šią formą – galbūt tai, ko iki šiol nė nepastebėjote.

Visi šie patobulinimai nėra reikalingi įprastiems naudotojams ir dažnai apie tai netgi nėra susimąstoma, tačiau jie suteikia dideles galimybes naudotojams su negalia žaisti žaidimą. Visgi, dar yra ne vienas galimas patobulinimas: žaidimo puslapiuose dar atrandama nuorodų, kurios nėra susijusios su kontekstine informacija, „flash“ priedų naudojimas akliesiems taip pat neįmanomas, todėl ir sudėties nustatymo įrankis dar tobulintinas. Taip pat, išreikštas pageidavimas, jog būtų sukuriama daugiau CHPP priedų, skirtų naudoti akliesiems. Apie tai plačiau galite paskaityti susijusiuose HT-Press straipsniuose: (4011), (5907), (14073).


Kitose straipsnių serijos dalyse pasidalinsiu šį žaidimą ilgai žaidžiančių žmonių patirtimi ir mintimis, kuriomis jie pasidalino su manimi.

2014-03-29 17:47:10, 4730 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=17881]

 
Server 071