We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Prvi Slovenec, ki zajema iz švedske blagajne

Mnogi izmed vas veste za koga gre. Veliko od nas je ob priložnosti že vplačalo supporter paket in nakazalo sredstva na Švedsko za izmenjavo za bogatejšo Hattrick izkušnjo. LA-artod (11112383) pa je prvi Slovenec, ki prodaja svoje storitve na Švedsko.

Kako je uporabnik, ki se ga oprijema naziv "največja slovenska enciklopedija v Hattricku" znal tržiti svoje profesionalne statistične storitve, kakšne spremembe se po njegovem posegu obetajo v igri in še mnogo drugega si preberite v članku, ki prikladno izhaja za 1. maja oz. za praznik dela. Torej o delu, za praznik dela.

Intervju, ki je prevod angleške različice katera bo v kratkem objavljena na Globalu, je nastal ob sodelovanju sledečih urednikov: Bobovnick-a (7677683), Sgt_Fuexels-a (13327213), Mod-rupi-ja (13327213) in rik_daan079-a (13289066).



1. Dosegel si veliko stvari v Hattricku. Tu ne mislim samo rezultatov s svojim klubom in državnimi reprezentancami. Prav tako moramo upoštevati tvoj prispevek k skupnosti. Nam lahko poveš kateri so tvoji trije največji dosežki v Hattricku?

Ja, seveda. Za začetek. Dva osvojena pokala z Bregom sta zagotovo dosežek v Hattricku na katerega sem najbolj ponosen. Lahko bi rekel tudi državne reprezentance, kljub temu da sem bil takrat, ko je Slovenija osvojila naslov svetovnega podprvaka, le v vlogi prvega pomočnika selektorja. Po drugi strani pa je moj največji dosežek prav gotovo ta, da še vedno uživam v igranju Hattricka, katerega igram s strastjo že 15 let. Ko sem leta 2004 odprl svojo prvo ekipo v Italiji, si česa takega zagotovo nisem nikoli mogel predstavljati.

2. Imaš še vedno namen v prihodnosti pomagati slovenskima reprezentancama?

V veliko veselje mi je, da pomagam kot lastnik reprezentantov in potencialov, tako mladinskih kot tudi članskih. Večja vključenost pa bi se komu zdela nepoštena - čeprav menim, da ne posedujem informacij, ki bi komu lahko prinesle zaznavno prednost.

3. Kakšni so tvoji načrti z drugo in tretjo ekipo?

Moja HTI ekipa je trenutno U-20 farma, s tretjo ekipo pa lovim zastavice. Na dolgi rok mislim, da bom eno izmed teh dveh ekip zaprl in odprl novo ekipo v Sloveniji.

4. Kakšni so tvoji načrti, projekti in cilji v Hattricku za prihodnost?

Glavni cilj ostaja: odigrati čim večje število strateško in taktično zanimivih tekem. Hattrick je odprta igra, ki se nikoli ne zaključi. Tudi v primeru, ko zmagaš, ne zmagaš prav zares. Ob priložnosti sem se spomnil ekipe beltxis (bivši dvakratni zmagovalec mastersa, 28-kratni ligaški zmagovalec in 24-kratni pokalni zmagovalec Venezuele). Igra gre naprej in ne moreš zmagovati v nedogled. Bolj gre torej za potovanje, kot pa za končni cilj.

5. Veliko uporabnikov je supporterjev ali pa je katerega izmed Hattrick paketov kupilo v preteklosti. Kaj lahko vsem tem in ostalim poveš o svojem poslovnem dogovoru s Hattrickom?

Naj za začetek poudarim, da sem bil prostovoljec v Hattricku vrsto let, v različnih vlogah. Prav tako želim nadaljevati s svojo vlogo prostovoljca tudi v prihodnje. Uživam v prevajanju besedil, torej v vlogi LA-ja.

Po drugi strani sem magister statistike in delam kot profesionalni statistik ter poučujem statistiko že več kot 10 let. Torej z gotovostjo lahko rečem, da sem kvalificiran strokovnjak, ki svetuje Hattricku. Bilo bi neprofesionalno z moje strani, če bi razpredal o kakršni koli podrobnosti svoje pogodbe. Naj povem drugače, kolikor vem je Hattrick zadovoljen z mojim delom in prispevkom, jaz pa sem zadovoljen s tem, da sem Hattrickov svetovalec.

6. Kako se je tvoj projekt začel? Kje si dobil idejo in kako tvoj projekt vključuje razvijalce?

HT-ji ne delajo ločeni od vsega, ampak se dejansko pogovarjajo z uporabniki, vprašajo jih za mnenje, sprejemajo predloge. Če pogledamo stvari, ki so se razvile v zadnjih 5-6 letih so vse, ali pa vsaj velika večina le teh razvite iz predlogov in izboljšane na osnovi odzivov uporabnikov. Torej ni nobeno presenečenje, da obstaja majhna skupina uporabnikov, ki delujejo kot svetovalni odbor HT-jem pri razvojnih spremembah. To res ni skrivnost, še HT-ji so to na Globalnem forumu nekajkrat omenili.

Zakaj majhna skupina? Zato, ker je raziskovanje mnenja širše množice (z anketami in podobnimi metodami) težavno, če se tega lotiš pravilno. Zamudno, povratna informacija pa nujno poenostavljena. Včasih potrebuješ kompleksne povratne informacije in za to je bolje imeti manjše število zavzetih uporabnikov. Prav tako pa se je potrebno zavedati, da ima tudi ta metoda svoje omejitve.

Ni vsak projekt obravnavan v tej skupini in ni vse kar ta skupina obravnava tudi uresničeno. Nekaj let nazaj smo debatiral o sistemu navijačev. Ne vem kdo je načel temo, mislim, da ni bil kateri od HT-jev - na koncu razprava ni pripeljala do konkretnih rezultatov. Spomnim se, da smo govorili o pričakovanjih, o pričakovanih vrednostih, ker je to osrčje sistema navijačev. Prav tako se spomnim, da sem pravil, da če bi imeli sistem, da izmerimo moč ekip brez vpliva randoma, bi bil problem navijačev bistveno bolj enostaven. Torej tukaj sem dobil idejo, kakšnih 3 do 4 leta nazaj. Morda pa je bila v moji glavi že dalj časa. Ko se je HTEV zaprl se spomnim, ko je uporabnik furr_ napisal, da bi bilo dajanje HTEV-a v upravljanje komu drugemu nesmiselno, saj če je nekdo dovolj bister, da vzdržuje HTEV, je dovolj bister tudi, da ustvari svojo verzijo HTEV-a.

Seveda sedaj, ko pogledam nazaj, ne mislim več, da je natančno merjenje moči ekipe strog predpogoj za boljši sistem navijačev. Meriti moč ekipe in moč uporabnika ima zelo široko področje uporabe. Ampak kakorkoli, iz tega konteksta se je ideja rodila. Spomnim se, da ko sem bral komentar furr_-a, si nisem mogel predstavljati, da bom kdaj dovolj bister. Potem sem na začetku prejšnjega leta začel razmišljati o tem in si rekel poskusimo, potrudimo se, pa vidimo kaj se iz tega izcimi.

Kako je moje delo koordinirano z delom ostalih razvijalcev igre? V osnovi pišem zelo natančne načrte kode, ki mora biti napisana, oziroma detajlno psevdokodo, razvijalci pa pripravijo dejansko kodo. Programske ukaze bi lahko napisal sam in v bistvu sem jih, da bi razvil modele na osnovi katerih deluje rangiranje. Vendar potreba po povezavah z obstoječimi sistemi in obstoječo bazo kode pomeni, da je sistem bolj učinkovit, če pripravim načrt, po možnosti zelo natančnega, uresničitev pa je potem izvedena z strani Hattrickovih razvijalcev.

7. Nekaj let od tega smo uporabljali HTEV, da bi izračunali moč svoje ekipe in svojih nasprotnikov. Ali so tvoji projekti kaj podobni HTEV-u? Je tvoj projekt nov HTEV znotraj Hattricka?

HTEV je bil marsikaj, torej ni tako enostavno primerjati moj projekt z njim. V osnovi je bil HTEV sistem ocenjevanja, z ELO ratingom, in ta ocena moči je omogočala sistem razvrščanja. Iz vseh sistemov ocenjevanja se namreč lahko razvije sistem razvrščanja, tudi iz enostavnih sistemov, kot je npr. Hatstats, torej če želiš ustvariti sistem razvrščanja, je smiselno ustvariti sistem ocenjevanja. HTEVov sistem ocenjevanja je imel zanimive lastnosti, recimo, razlika v ELO ratingih med dvema ekipama je bila pokazatelj medsebojne relativne verjetnosti uspeha.

Ampak nesmiselno bi bilo, da bi le oživili HTEV. Pravo vprašanje je, kaj sistemi ocenjevanja kot je ELO v šahu dejansko merijo in kaj pomeni meriti moč uporabnika v Hattricku?

V šahu ni sreče in oba igralca začneta v enakem položaju. Beli ima prednost, ker igra prvi. Ampak igralca ponavadi izmenično igrata kot beli ali črni, torej se prednost belega v teku večjega števila iger izniči. Če hočeš izmeriti sposobnost igralca, lahko neposredno uporabljaš njegove rezultate proti drugim igralcem in ELO rating deluje na ta način. Po drugi strani je v Hattricku rezultat odvisen od treh dejavnikov: ti so moč ekipe, sposobnost uporabnika in sreča. Razvrščanja, ki slonijo samo na rezultatih, že obstajajo v Hattricku in imajo pomembno vlogo. Recimo, tipični primer je pokalna razvrstitev, ki je določena na osnovi ligaškega uspeha v prejšnji sezoni. Po drugi strani pa bi možnost izločitve sreče iz razvrščanja omogočala bolj realistično statistiko in bolj zanimivo določanje nasprotnikov. Da pa bi odstranili vpliv sreče, potrebujemo način, da ocenimo verjetnost uspeha ekipe, ki jo ocenjujemo na vseh tekmah, ki se uporabljajo za izračun ocene. HTEV je uporabljal furminator, simulator tekmozavra, da bi ocenil to verjetnost. Hattrick bi v teoriji lahko uporabljal Super ponovitve [op. ur.: 100 ponovitev tekme, funkcija, na voljo Diamantnim Supporterjem], ampak to bi bil precejšen strošek, kar se tiče računske moči in obremenitve strežnika, da bi se lahko uporabljal v praksi, zato so se razvile druge metode.

8. Kako bo tvoj projekt vplival na igro v prihodnje?

Ocena moči ekipe ali uporabnika je bolj podobna orodju, ki se uporablja za gradnjo drugih funkcij, kot pa dejanska funkcija, ki jo uporablja vsak menedžer. Lahko si torej zamislimo več funkcij in novosti, ki slonijo na tem sistemu ocenjevanja, seveda pa bo le nekaj teh idej tudi dejansko razvitih. Samo zato, ker je nekaj izvedljivo, ne pomeni še nujno, da je to najboljši možen ukrep za igro.

Najbolj samoumevna funkcija je vključevanje ocen (ratingov), pridobljenih na osnovi mojega projekta, v novo statistiko. Lahko bi tudi imeli lestvice, preko katerih bi lahko svojo ekipo primerjali z drugimi ekipami. Na splošno gledano, tak sistem merjenja ekip pride prav, ko moraš izbrati ali razporediti ekipe, ki se med seboj še niso pomerile. Če se še bolj poglobim, kadarkoli želiš ustvariti inteligenten sistem, ki sprejema odločitve, priporoča možnosti ali pa razvršča preference, je lahko način merjenja ekipne moči zelo uporaben. Ne želim preveč špekulirati, ker bi lahko ustvaril nerealna pričakovanja. V končni fazi je moje delo ustvariti orodje, ne pa odločati, kako se bo uporabljalo.

9. Je kdo že testiral tvoj dodatek k igri?

Do sedaj le jaz in Tasos. Zaenkrat sem zelo zadovoljen z rezultati, v kolikor se upošteva, kako je sistem zgrajen in kaj meri.

10. Koliko Save bo preteklo, preden se bo začel tvoj projekt uresničevati?

Projekt je sestavljen iz raznih delov, ki se lahko izvedejo eden za drugim. Kar pomeni, da je razvoj zelo osnovne verzije prvega dela vprašanje nekaj dni, nekaj možnih razvojev naknadnih delov pa so že večji projekti.

11. Z izvoljenko imata tudi naraščaj. Kako uravnotežiš svoj čas, ki ga nameniš Hattricku, službi, družini in vsemu ostalemu?

Nedavno tega nazaj sem dobil še drugega otroka, tako, da imam sedaj doma dva predšolska otroka. Včasih je kar težko vse skupaj uskladiti. Ugotovil sem, da je najbolje zame, da grem spat skupaj z otroci, okoli 21:00. Potem pa vstanem okoli 4:00 zjutraj. Nekaj prostih uric zjutraj je najbolj mirnih in produktivnih v celem dnevu. Za tako vrsto dela res potrebuješ nekaj miru, da vse dobro premisliš. Moja žena me pri tem podpira tako, da včasih odide na obisk z obema otroka k svojim staršem, da si vzamem kak “prost” dan in se v miru posvetim svojemu delu. Ko delaš na zanimivem problemu si temu predan vsak trenutek. Ko se izgubim v mislih in me žena vpraša kaj se mi mota po glavi, dobi odgovor tipa "razdalja", "pričakovane vrednosti"… Seveda me ob tem premeri na zanimiv način, ti zagotavljam.

12. Kaj si pričakoval, ko si začel poslovno sodelovati s Hattrickom in kaj te je najbolj presenetilo?

Zaupanje. Zaupanje me je od vsega najbolj presenetilo, v pozitivnem smislu, da se razumemo. Pričakoval sem zelo podrobno razpravo o tem, ali so rezultati mojega dela dobri, ali pa vsaj dovolj dobri. Vendar sem hitro ugotovil, da sem se preveč ukvarjal s tem, ali sem bil uspešen kot statistik in ne s tem kaj v bistvu pomeni udejanjiti projekt z vidika razpoložljivih virov. V bistvu so pogovori bolj izgledali v smislu: “Rekel si, da je produkt dober, kar si obrazložil z velikim številom dokazov, ki prikazuje, da imaš prav. Zaupamo ti, si profesionalec, ne dvomimo v tvojo strokovnost”. Ostale stvari so bolj pomembne. Kot denimo ali je projekt enako uporaben v primeru večje količine podatkov, ali pa so v tem primeru izračuni preveč zahtevni za strežnike. Lahko deluje hitro brez prevelikih obremenitev strežnika? Kaj se bo zgodilo, če se bo igra spremenila? Bo projekt z lahkoto prilagodljiv? Ali lahko projekt na preprost način razložimo tistim, ki ga bodo uporabljali? Tistim, ki ga bodo udejanjili? In tistim, ki ga bodo morali vzdrževati? To so tri različne razlage, v bistvu med seboj zelo različne razlage.


Ob priložnosti še uradna čestitka slovenskega urednika LA-artodu za poslovno sodelovanje. Kapo dol! :)

2019-05-01 11:25:01, 288 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=21087]

 
Server 071