Ne përdorim cookies - ato na ndihmojnë ne për tju dhuruar juve një ekzperincë më të mirë online.
Duke përdorur faqen tonë ju pranoni që ne mund të ruajmë dhe të aksesojmë cookies në paisjen tuaj.

Clear skies welcomed the spectators who had made their way to the stadium today. Në fushë ndodhen: Nikumaa - Ollila, Noronen, Hyytinen - Leppimäki, Nurmela, Nevalainen, Torkell, Dyster - Riekki, Klemetti.

Lojtarët në vijim dolën në fushë: Buśkiewicz - Baryga, Stancel, Parkita - Kolba, Gmiter, Kozdrowski, Bieliński - Pyszniak, Rożyński.

FC Dimu zbriti në fushë i rreshtuar me një formacion 3-5-2. Për sa i përket Akademia Utalentowanych Grabarzy, formacioni i zgjedhur ishte 3-4-2. Dimu po mundohej të përqëndronte sulmet e saj në qëndër. Krahët e kundërshtarit ishin fokusi i sulmeve të Utalentowanych kësaj dite. Dimu patën një mundësi të shkëlqyer për të shënuar në minutën e 17:të të lojës. Një krosim nga Tuomas Leppimäki krijoj rrëmujë në zonën përpara porjterit dhe mbrojtja mike pati vështirësi ta largonte topin me sulmuesit rreth e rrotull tyre. Pasi morren një goditje dënimi pranë vijës fundore, Utalentowanych zgjodhën një skemë e cila u njoh menjëherë nga tifozët fanatik që ndjekin ekipin gjatë stërvitjes. Një pasim tërthorazi, nxorri jashtë funksioni mbrojtjen dhe la të lirë Mariusz Bieliński. Pa u hezituar ai shënoi në 0 - 1, 18 minuta lojë. Pas një gabimi fatal nga mbrojtja e djathtë e vizituesve në minutën e 21,Elmeri Ollila i zgjuar, shënoi për Dimu, duke barazuar 1 - 1. Në minutën e 26-të, Utalentowanych duket se vuajti njëfarë çrregullimi në formacion dhe organizimi i saj ra në dobët. Utalentowanych ishte i bindur të sulmonte nga krahët dhe përpjekjet për të sulmuar në qëndër liheshin mënjanë duke favorizuar krahët. Kur morrën një goditje të lirë nga një pozicion i vështirë pas 28 minutash, Dimu nuk ka menduar për një goditje direkte, por ka preferuar të kalojë topin, pikërisht përballë portierit. Sulmuesit janë sinkronizuar mirë dhe ka qenë e vështirë për mbrojtësit që të mbronin portën e tyre. Pas disa përplasjeve të topit nëpër këmbët e lojtarëve, Kimmo Torkell më në fund goditi topin në rrjetë, duke e lënë portierin në vend. 2 - 1. 2 - 1 ishte rezultati pas pjesës së parë. Utalentowanych mbajtën topin në masën prej 55 përqind.

Lojtarët e Utalentowanych kaluan pushimin për të përsëritur edhe njëherë organizimin taktik të ekipit dhe fituan një organizim në nivel pranueshëm. Edhe pse i tërë ekipi mundohej të linte një përshtypje të mirë, Henryk Buśkiewicz u veçua si problematik dhe pas 46 minutave i duhej të braktiste fushën. Damian Polańczyk iu dha mundësia të ndihmojë ekipin. Utalentowanych kishte nevoj për lojtarë të freskët në fushë dhe pas 60 minutave Ferdynand Parkita i lëshoi vëndin Jan Madaj. Një lojë brilante nga krahu i djathtë i vizituesve solli barazimin e rezultatit në minutën e 64, kur Mariusz Bieliński i Utalentowanych tronditi rrjetën, 2 - 2. Tifozët e Dimu po ndiqnin me vëmendje Ville Dyster i cili vrapoi drejt zonës së rreptësisë nga e majta. Ai shmangu dyluftimet dhe shënoj golin e epërsisë 3-2! Lech Stancel barazoi lojën 3 - 3 në minutën e 75, kur shfrytëzoi një pasim të pabesueshëm nga e djathta. Nën presionin e minutave të fundit, ekipi i papjekur i Dimu nuk mbante dot nivelin e tij të lojës. Në minutën e 85, miqtë depërtuan nga e djathta si rezultat i një mbrojtjeje të dobët. Albert Rożyński dërgoi topin në rrjetë në 3 - 4. Lojtarët e Utalentowanych dukeshin të pasigurtë në atë sesi të luanin dhe organizimi i tyre ishte dobët. Në minutën e 87:të, Albert Rożyński i Utalentowanych çau përmes mbrojtjes qëndrore dhe dërgoi një silurë të vërtetë ne rrjetë, 3 - 5. Sami Nikumaa mbrojti me majet e gishtave gjuajtjen e Łucjan Kozdrowski nga e majta në minutën e 88:të dhe kështu ndaloi që vizituesit të rritnin epërsinë e tyre. Po afrohej fundi i ndeshjes, dhe arbitri vendosi të caktonte 3 minuta shtesë. Ndeshja përfundoi 3 - 5. Utalentowanych zotëruan ndeshjen, duke mbajtur topin në masën prej 59 përqind.

Lojtari më dominues i Dimu ishte padyshim Veli Riekki. Nga ana tjetër, Matias Nevalainen pati një ditë të keqe. Lojtari i Utalentowanych që luajti më së miri, ishte Albert Rożyński. Por, Damian Polańczyk pati një paraqitje katastrofale.

Detajet e Vlerësimit

Mesfusha pashpresë (Sh. lartë) varfër (Ulët) 8 10 2/20 3/20
Mbrojtja Djathtas dobët (Lartë) mediokër (Ulët) 15 18 4/20 5/20
Mbrojtja Qëndrore mediokër (Sh. ulët) dobët (Lartë) 17 15 5/20 4/20
Mbrojtja Majtas dobët (Ulët) dobët (Sh. ulët) 14 13 4/20 4/20
Sulmi Djathtas varfër (Sh. lartë) mediokër (Sh. lartë) 12 20 3/20 5/20
Sulmi Qëndror dobët (Ulët) mediokër (Lartë) 14 19 4/20 5/20
Sulmi Majtas dobët (Lartë) varfër (Ulët) 15 10 4/20 3/20
 
Goditje standarte indirekte
Mbrojtja mediokër (Lartë) mediokër (Lartë) 19 19 5/20 5/20
Sulmi dobët (Sh. lartë) dobët (Lartë) 16 15 4/20 4/20
 
Qëndrimi i Ekipit
Taktika Sulmoni në Qendër Sulmoni nga Krahët
Aftësia e taktikës shkëlqyer klas botëror 8 13 8/20 13/20
Stili i lojës neutral neutral
 

Të rëndësishmet

0 - 1  Mariusz Bieliński 18'
1 - 1  Elmeri Ollila 21'
2 - 1  Kimmo Torkell 28'
2 - 2  Mariusz Bieliński 64'
3 - 2  Ville Dyster 67'
3 - 3  Lech Stancel 75'
3 - 4  Albert Rożyński 85'
3 - 5  Albert Rożyński 87'
Ndërrim Jashtë  Henryk Buśkiewicz
Brenda  Damian Polańczyk
46'
Ndërrim Jashtë  Ferdynand Parkita
Brenda  Jan Madaj
60'

Mbajtja e topit

45%
55%
41%
59%

Shpërndarja e shanseve

Në shtëpi Jashtë
4 8

3 Sulmi Majtas 3
0 Sulmi Qëndror 1
0 Sulmi Djathtas 3
1 Tjetër 1
0 Rastet speciale 0
««
Mesatarja
0
5
10
15
0 - 1
20
1 - 1
25
Çoroditje
2 - 1
30
35
40
45
45
Ndërrim
50
55
60
Ndërrim
2 - 2
65
3 - 2
70
75
3 - 3
80
Nervat
85
3 - 4
Çoroditje
3 - 5
90
»»

Detajet e Vlerësimit

Tregojë të gjithë grafikët

Kini parasysh që përqindjet si më sipër janë për t'ju dhënë juve një ide mbi lojën, por jo se ato janë probabilitetet ekzakte (për të shënuar gol për shembull) që përdoren në ndeshje nga motorri lojës.

Goditje standarte indirekte

Mbrojtja mediokër (Lartë) mediokër (Lartë) 19 19 5/20 5/20
Sulmi dobët (Sh. lartë) dobët (Lartë) 16 15 4/20 4/20

Shumllojshmëri

Qëndrimi i Ekipit
Taktika Sulmoni në Qendër Sulmoni nga Krahët
Aftësia e taktikës shkëlqyer klas botëror 8 13 8/20 13/20
Stili i lojës neutral neutral

Mesatarja e vlerësimeve

Eksperienca totale e lojtarëve katastrofë (Ulët) dobët (Ulët) 2 14 1/20 4/20
Mesfusha mesatare pashpresë (Sh. lartë) varfër (Ulët) 8 10 2/20 3/20
Mbrojtja mesatare dobët (Lartë) dobët (Lartë) 15 15 4/20 4/20
Sulmi mesatar dobët (Ulët) mediokër (Sh. ulët) 14 17 4/20 5/20
Mesatarja totale varfër (Sh. lartë) dobët (Ulët) 12 14 4/20 4/20

Rreshtimi
 
 
Server 095