Ne përdorim cookies - ato na ndihmojnë ne për tju dhuruar juve një ekzperincë më të mirë online.
Duke përdorur faqen tonë ju pranoni që ne mund të ruajmë dhe të aksesojmë cookies në paisjen tuaj.

Alpways 3 - 5 Lions

The spectators didn't look too happy about the constant raining at the stadium today. The rain was pouring down, it was the kind of weather favoured by strong players who stick to simple football. For players possessing of speed or technical skills, the day really was as grim as for everyone else. Lojtarët në vijim dolën në fushë: Francese - Flores, Bras - Rönntorp, Tuqiri, Saywell, Becker, Inţa - Ruetz, Karancı, Bard.

Përzgjedhja: Jumabaev - Salgado, Chutkerashvili, Reinl - Magnin, Al-Khudory, Leurs, Plaza, Sher uulu - Dalen, Hons.

Do jetë një dyluftim midis dy interpretime të ndryshme të futbollit, meqë ekipi vendas e filloi ndeshjen me formacionin 2-5-3 kurse miqtë preferuan një 3-5-2. Alpways po vinte në përdorim disa taktika krijuese në fushë. Tifozët e Alpways po ndiqnin me vëmendje Lawrence Bard i cili vrapoi drejt zonës së rreptësisë nga e majta. Ai shmangu dyluftimet dhe shënoj golin e epërsisë 1-0! Osvald Dalen i mysafirëve, u tregua i vëmendshëm dhe shënoi 1 - 1 pas një sulmi nga e majta në minutën e 28:të. Një lojë e bukur në krahun e majtë të fushës rezultoi në një gol në minutën e 34:të nga Lawrence BardAlpways, duke u dhënë atyre epërsinë 2 - 1. Erkin Sher uulu tentoi të shënonte në minutën e 36 pas një depërtimi të bukur drejt zonës së rreptësisë, por mbrojtja e majtë e miqve arriti të shuajë iniciativën e tij dhe topi u largua jashtë rrezikut. 2 - 1 ishte rezultati i pjesës së parë. Kjo pjesë i takoi Alpways, e cila zotëroi topin 54 përqind të kohës.

Krahu i djathtë i Lions dukej i rrezikshëm sot dhe në minutën e 54 Héctor Ariel Magnin goditi mjaft bukur drejt trekëndëshit të portës, e cila mbrohej nga Massimiliano Francese. Portieri u hodh në kohë dhe largoi topin me majën e gishtave për një goditje nga këndi. Shumica në turmë mendonte se albitri ishte tepër i butë kur e dënoi lojtarin e Lions, Orlando Reinl, vetëm me karton e verdhë pas një ndërhyrjeje të vonuar nga prapa në minutën e 56:të. Barazimi për vizituesit dukej i sigurtë në minutën e 58 kur dyluftimi në të majtën e portës u fitua nga Waldemar Hons i cili goditi menjëherë sa iu hap zona. Por Massimiliano Francese ishte në pozicion pranë shtyllës dhe priti gjuajtjen pa problem. Massimiliano Francese i Alpways donte të vazhdonte ndeshjen por në minutën e 67:të erdhi vendimi që ai të zëvendësohet me Petri Nousiainen. Kur Chester Tuqiri u zëvendësua në minutën e 69:të, ai ngushëllonte veten me faktin se ekipi i tij ishte në epërsi. Bahadır Uçuk ishte zëvendësimi. Lions kishte nevoj për lojtarë të freskët në fushë dhe pas 70 minutave Erkin Sher uulu i lëshoi vëndin Akniet Fazilet Uulu. Albitri i dha lojtarit të Lions, Givi Chutkerashvili, kartonin e verdhë pas një faulli posaçërisht të keq. I dëmtuari po përplas dorën në tokë nga dhimbjet. David Becker duhet të kishte thelluar rezultatin e ekipit të tij në minutën e 71:të, por një pritje e shkëlqyer nga Mahmut Jumabaev mbajti miqtë në lojë. Tiberiu Inţa arriti të japë një pasim të shkëlqyer nga krahu por Thomas Rönntorp nuk kishte aftësinë e duhur për të shënuar. Në minutën e 74-të, miqtë barazuan rezultatin, pasi Osvald Dalen depërtoi në qendër dhe shënoi, 2 - 2. Kur erdhi minuta e 75, traineri i Alpways vendosi të bëj një zëvendësim. Hasan Kemal Karancı me dëshirën më të vogël lëshoi vendin në fushë për Alessandro Kuenheim. Disa lëvizje të shpejta nga e majta e fushës në minutën e 76, lanë Waldemar Hons e Lions plotësisht të lirë për të shënuar. 2 - 3 për miqtë. Në minutën e 76:të, Osvald Dalen i Lions mori kartonin e verdhë pasi ndërhyri me takat para. Një ndërhyrje mjaft e rrezikshme. Mungesa e përvojës solli që Lions të humbë tehun në fund të lojës. Mbrojtësit ishin vënë në majë të gishtave nga Alpways në minutën e 78:të. Një kombinim i disiplinuar i goditjes së lirë ka dërguar topin në njërin cep të zonës së rreptësisë dhe më pas e kanë kthyer në krahun tjetër. Edward Saywell është shfaqur i vetëm nga pasimi dhe dërgoi topin snajper në rrjetë 3 - 3. Arbitri vendosi të linte lojtarët të luanin edhe për 3 minuta shtesë nbas fundit të 90 minutave të kohës së rregullt. Pas 93 minutave të rregullta, ka mbërritur ankthi i kohës shtesë. Alpways zotëruan ndeshjen, duke mbajtur topin në masën prej 54 përqind.

Një rikapitullim i planit të lojës i ndihmoi Lions të kthehen në organizim me nivel mirë. Lions kaluan përpara në minutën e 96 të lojës, kur shënuan 3 - 4 pas një loje elegante në qendër. Golëshënues ishte Duarte Salgado. Lojtari i vizituesve, Alan Leurs, shfrytëzoi mosmarrëveshjen në mes portjerit vendas dhe qendërmbrojtësve në minutën e 97:të. 3 - 5 për Lions. Ndeshja përfundoi 3 - 5. Lojtari më dominues i Alpways ishte padyshim Lawrence Bard. Nga ana tjetër, Petri Nousiainen pati një ditë të keqe. Osvald Dalen pati një paraqitje të shkëlqyeshme për Lions. Por, Mahmut Jumabaev pati një paraqitje katastrofale.

Detajet e Vlerësimit

Mesfusha fenomenal (Sh. ulët) mirë (Lartë) 33 27 9/20 7/20
Mbrojtja Djathtas mirë (Sh. ulët) fenomenal (Sh. lartë) 25 36 7/20 9/20
Mbrojtja Qëndrore fenomenal (Lartë) shkëlqyer (Sh. lartë) 35 32 9/20 8/20
Mbrojtja Majtas fenomenal (Ulët) fenomenal (Sh. ulët) 34 33 9/20 9/20
Sulmi Djathtas pranueshëm (Sh. lartë) shkëlqyer (Ulët) 24 30 6/20 8/20
Sulmi Qëndror mahnitës (Sh. ulët) brilant (Lartë) 37 43 10/20 11/20
Sulmi Majtas fenomenal (Sh. ulët) mirë (Lartë) 33 27 9/20 7/20
 
Goditje standarte indirekte
Mbrojtja fenomenal (Lartë) mediokër (Sh. lartë) 35 20 9/20 5/20
Sulmi mirë (Lartë) mediokër (Lartë) 27 19 7/20 5/20
 
Qëndrimi i Ekipit
Taktika Luani me kreativitet Normal
Aftësia e taktikës hyjnor (ska taktik) 20 (ska taktik) 20/20
Stili i lojës neutral 40% sulmues
 

Të rëndësishmet

1 - 0  Lawrence Bard 15'
1 - 1  Osvald Dalen 28'
2 - 1  Lawrence Bard 34'
2 - 2  Osvald Dalen 74'
2 - 3  Waldemar Hons 76'
3 - 3  Edward Saywell 78'
3 - 4  Duarte Salgado 96'
3 - 5  Alan Leurs 97'
Orlando Reinl 56'
Givi Chutkerashvili 70'
Osvald Dalen 76'
Ndërrim Jashtë  Massimiliano Francese
Brenda  Petri Nousiainen
67'
Ndërrim Jashtë  Chester Tuqiri
Brenda  Bahadır Uçuk
69'
Ndërrim Jashtë  Erkin Sher uulu
Brenda  Akniet Fazilet Uulu
70'
Ndërrim Jashtë  Hasan Kemal Karancı
Brenda  Alessandro Kuenheim
I tërhequr Nga  Normal
75'

Mbajtja e topit

54%
46%
54%
46%

Shpërndarja e shanseve

Në shtëpi Jashtë
5 8

2 Sulmi Majtas 3
1 Sulmi Qëndror 3
0 Sulmi Djathtas 2
1 Tjetër 0
1 Rastet speciale 0
««
Mesatarja
0
5
10
15
1 - 0
20
25
1 - 1
30
2 - 1
35
40
45
45
50
55
Karton i verdhë
60
65
Ndërrim
Ndërrim
70
Ndërrim
Karton i verdhë
2 - 2
75
Ndërrim
2 - 3
Karton i verdhë
Nervat
3 - 3
80
85
90
90
95
3 - 4
3 - 5
100
105
110
115
120
»»

Detajet e Vlerësimit

Tregojë të gjithë grafikët

Kini parasysh që përqindjet si më sipër janë për t'ju dhënë juve një ide mbi lojën, por jo se ato janë probabilitetet ekzakte (për të shënuar gol për shembull) që përdoren në ndeshje nga motorri lojës.

Goditje standarte indirekte

Mbrojtja fenomenal (Lartë) mediokër (Sh. lartë) 35 20 9/20 5/20
Sulmi mirë (Lartë) mediokër (Lartë) 27 19 7/20 5/20

Shumllojshmëri

Qëndrimi i Ekipit
Taktika Luani me kreativitet Normal
Aftësia e taktikës hyjnor (ska taktik) 20 (ska taktik) 20/20
Stili i lojës neutral 40% sulmues

Mesatarja e vlerësimeve

Eksperienca totale e lojtarëve fenomenal (Lartë) mirë (Sh. ulët) 35 25 9/20 7/20
Mesfusha mesatare fenomenal (Sh. ulët) mirë (Lartë) 33 27 9/20 7/20
Mbrojtja mesatare shkëlqyer (Lartë) fenomenal (Sh. ulët) 31 33 8/20 9/20
Sulmi mesatar shkëlqyer (Sh. lartë) fenomenal (Sh. ulët) 32 33 8/20 9/20
Mesatarja totale shkëlqyer (Sh. lartë) shkëlqyer (Lartë) 32 31 8/20 8/20

Rreshtimi
 
 
Server 095