We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Afera Javnik - 1. del

Tudi slepa kura zrno najde oziroma kako je igralec, ki je bil talent, ampak nič kaj strašen, bil za najmočnejšo pozicijo v HT-ju treniran prav in obenem narobe, kako je do relativno poznih let zapravil vse reprezentančne šanse, ki jih je imel, od mladinske do članske, in kako je ravno tedaj, ko je veljal že za odpisanega, zaradi trme svojega lastnika - ki je bil mimogrede selektor - s kontroverzno potezo postal svetovni podprvak in zasluženo igral v finalu svetovnega prvenstva.
Trije (bivši) selektorji. Dva prvoligaša. Ena reprezentanca.

Berite dalje.

Đoni Javnik (227909026) je verjetno najbolj kontroverzni igralec slovenskega HT-ja. Kot zvezda ekipe Debelih Prascev (1112797) je sodeloval pri vseh uspehih njihovega ravnatelja, MOD-Djombasloja, in bil obenem ključnega pomena pri osvojitvi zgodovinske srebrne medalje s strani slovenske članske reprezentance.
Kljub temu pa gre za igralca, ki je po reprezentančnih standardih povprečen in ki v optimalnih razmerah ne bi nikoli prišel do take slave, tudi njegov klub pa bi imel bistveno šibkejšega igralca in mogoče ne bi posegel po istih lovorikah.

Kako je to mogoče? To je njegova zgodba.
[opomba avtorja: žal so povezave do nekaterih forumskih sporočil vidne samo tistim, ki so Supporterji in člani FPRS, Federacije za podporo reprezentanci Slovenije (24668). To je žal nujno zlo, saj se dogajanje okoli reprezentance odvija prav tam, celotnih sporočil pa v članku ne bi mogel navesti zaradi prostorske stiske.]

1. Mlada leta
Đoni je prijokal med članske igralce ekipe senožeti (1112178) daljnega 13.12.2008. Bil je soliden vezist s šibkimi podajami, šibkim napadom in bornim krilom, tehničen. V bistvu nič posebnega, noben čudežni deček ali rojena superzvezda kot, recimo, slab mesec starejši Šime Kordyš (224356675) (solidna veza, sprejemljive podaje, glavaš). Ja, bil je potencial za U-20, kot toliko drugih, a se ni prodal za noro ceno, niso se gnetli iz celotnega Hattricka zanj.
Prodal pa se je v klub Alumiji Kidričevo, zdaj NK Volkovi (1112409), k znanemu trenerju slovenskih reprezentantov, vidu77. Dober prestop zanj, odličen trener, svetla prihodnost. In res, Đoni je bil v ožjem izboru za igranje na svetovnem prvenstvu pod vodstvom LA-kommunista, a smo prezgodaj izpadli. Bil je tudi kandidat za igranje v U-20 pod mojim vodstvom, a je bil v konstantni šibki formi in je tako izpadel iz ožjega izbora. Izgubljena priložnost. Se zgodi.

Ko je ravnokar zamudil vlak za U-20, je prestopil k Debelim Prascem za tedaj precej visoko ceno 5.100.000 €: bil je nadnaravni vezist. V tistih časih je Abakus (ki je že bil v Prvi Ligi in ki je prejšnjo sezono tudi postal prvak) pripravljal veliki generacijski plan za državno reprezentanco: angažiral je veliko število slovenskih ravnateljev, pripravil je plan treninga in organiziral prestope (ali spremembo treninga pri tedanjih lastnikih) kakih 30-40 top slovenskih igralcev, večinoma takih, ki so že imeli izkušnje iz U-20. Kot eden izmed redkih tehničnih vezistov je tudi Javnik prišel na seznam in bil določen za TDF-a (tehničnega defenzivnega napadalca), za mlajšo rezervo Dundoviča (196967044), in je v okviru tega programa pristal pri Djombasloju, ki ga je treniral v podajah.

2. Abakusov plan
Trening program Abakusa je bil sestavljen po vzorcu, ki bi omogočal igranje z multiskilli, ne da bi rejci potencialnih reprezentantov morali plačevati previsoke plače. Igralec bi se treniral v glavnem skillu do mogočnega (Javnik je pač zaostajal in je bila nadnaravna veza dovolj), nato v podpornem skillu do svetovnega in nato spet v glavnem skillu do božanskega (eventuelno pri farmi). Naj omenim, da je bila tedaj hitrost treninga bistveno različna: trening na nižjih nivojih (do fenomenalnega) je bil za tretjino počasnejši kot zdaj, razlika se je manjšala z višino skilla in nad mogočnim je bil hitrejši stari trening. S takim planom treninga bi bili igralci pripravljeni za igranje v reprezentanci pri 26-ih, 27-ih letih, s čarobnim oz. utopičnim glavnim skillom in svetovnim podporcem. Verjemite, v tistih časih so bili to skilli, ki so bili blizu top svetovnih reprezentantov.

Problem v Hattricku je, da je za rezultate z reprezentancami potreben dolgoročni plan, vsak dolgoročni plan pa se mora soočati z realnostjo in, žal, s spremembami. Hud udarec za Abakusov plan se je zgodil 21.6.2010, ko je bil objavljen uvodnik, ki je napovedoval reformo treninga (/MyHattrick/Editorials/default.aspx?EditorialID=4228), ki je postal bistveno hitrejši na nižjih nivojih (sploh do fenomenalnega) in občutno počasnejši na visokih (od mogočnega dalje). Vsi igralci s tistega trening programa so bili tedaj na treningu podpornega skilla že vsaj eno sezono (kot Javnik) ali dve in so bili trenirani ravno na nivojih, pri katerih je postal trening občutno hitrejši, namesto da bi bili trenirani v primarnem skillu, katerega trening je bil odslej počasnejši. Skratka, vsi igralci s tistega programa so izgubili od pol do ene sezone treninga v primerjavi z igralci, ki so bili trenirani na "napačen" način, poleg tega pa je reforma treninga odložila trenutek, ko bi imeli ti igralci idealne skille za igranje v reprezentanci.

Spremeniti bi bilo treba trening plan vseh teh potencialov, tedanji selektor jolbe_ pa ni imel ne vizije ne energije, da bi to storil, Abakus pa se je že popolnoma umaknil iz vsakodnevnega vodenja članske reprezentance. Lastniki niso bili obveščeni in so trenirali naprej, kot jim je bilo rečeno.

3. Krpanje plana
Rezultati so bili vidni decembra 2010, ko je selektor postal cenzuriran_apovsic in četo uspešnih starčkov, ki je z jolbe_tom na čelu dosegla III krog SP, poslal (skoraj v celoti) v zasluženi reprezentančni pokoj. A mladih, ki bi brez težav lahko nadomestili starčke, ni bilo. Kako to? Zaradi spremembe treninga so bili mlajši igralci v zaostanku, nekateri so se v podpornem skillu trenirali čez določeno stopnjo (ker skavtinga med jolbe_tovim mandatom praktično ni bilo - pomenljivo sporočilo Abakusa, za tiste, ki ste člani FPRS, je tole (13817275.503)), skratka, cenzuriran_apovsic se je znašel v situaciji, ko so bili multiskilli prezeleni. In je pač posegel po ostalih. Tako je v reprezentanco prišel recimo Niki Brulc (191158958), tedaj utopični vezist s sprejemljivimi podajami, ki je bil preusmerjen na trening podaj, medtem ko je Bane Toporišič (192772810), ki se je prej treniral v podajah in je tedaj še zaostajal v vezi, prišel v poštev le kasneje, isto Patrick Leiter (206760683).

Srednjeročni plan - kratkoročno je bilo treba ratinge krpati z monoskilli in starčki - je pri TDF-ih bil, da bi kompenzirali manjko v vezi z večjimi reprezentancami z višjim skillom vezist pri TDF-jih. Ostale reprezentance so namreč imele centralne branilce z višjo vezo (naši so izginili v meglo, ker je večina ekip, ki so trenirale te igralce, ostala brez lastnika iz takih in drugačnih razlogov), občasno boljše veziste (standard v tistih časih je bila utopična veza, mi smo imeli tako utopične kot čarobne; po zadnjih spremembah je zdaj standard čarobna veza in bolj poredkoma utopična) in krila z mogočno vezo (mi smo imeli taka krila, ki pa niso imela še dovolj razvitega skilla krilo, obenem pa tudi druga krila, ki so imela nižjo vezo).

Problem je v tem, da je doprinos k sredini defenzivnega napadalca enak doprinosu ofenzivnega krila - torej je nesmisel, da imamo recimo krilo s sijajno vezo in TDF-a z legendarno. V tem zmotnem prepričanju sta bila tako Javnik kot Dundovič trenirana v vezi (tudi po moji krivdi). Ko smo nekaj sezon kasneje začeli vrednotiti igralce po bolj celovitem pristopu (boljši igralec je tisti, ki ima višji skupni doprinos k ratingom), se je to potem zelo poznalo pri ocenjevanju teh igralcev v primerjavi s konkurenco. Jaz sem bil tisti, ki je Dundoviča poslal na trening veze (k zapotocanu), ko bi se moral kvečjemu trenirati še v podajah ali v napadu, in jaz sem tisti, ki je organiziral trening teh dveh igralcev. V svoj bran lahko rečem, da so reprezentance, ki so tedaj osvajale medalje, imele TDF-e z legendarno vezo (ko je potem Javnik dejansko igral na svetovnem prvenstvu, so imeli reprezentančni TDF-i vezo med nadnaravnim in izvenzemeljskim, samo mi smo imeli TDF-ja s čarobno vezo - Dundovič - in z legendarno - Javnik - pa še Španci so imeli enega TDF-a s čarobno vezo).

Pri Javniku sem prepričal Djombasloja, da potrebuje trening veze (imel je veličastne podaje) in da ga sam trenira v vezi (13817275.656), (13817275.657), (13817275.700) in (13817275.756). Nenazadnje ga je treniral sam, ker mu nismo mogli najti primernega kupca. To je bil tudi glavni problem Abakusovega plana: igralci z mogočnim/nadnaravnim glavnim skillom in že izdelanim podporcem, s specialko in stari do 24-25 let so bili popolni klubski igralci, za reprezentančne namene pa bi se morali trenirati na način, ki bi jim znižal tržno vrednost. Ni težko razumeti, da je zelo težko najti uporabnike, ki bi si s treningom pridelali minus, obenem pa kupili igralca med najdražjimi v Hattricku.

4. Reprezentančni TDF-i
Vzemimo si trenutek za odgovor na ključno vprašanje: kakšen naj sploh bo reprezentančni TDF? Prikazovalnik tekem je bil nazadnje spremenjen točno 3 leta od tega (/MyHattrick/Editorials/default.aspx?EditorialID=3938), na ciljne skille igralcev pa vpliva tudi trening oziroma spremembe v le-tem. Igralec je lahko optimalno treniran na več načinov - odvisno, kateri kriterij vzamemo, da določimo optimalnost. Za klub, recimo, je optimalen igralec tisti, čigar doprinos je optimalen glede na plačo. Za reprezentanco je optimalen igralec tisti, čigar doprinos je maksimalen glede na starost. Ampak ne smemo pozabiti na to, da nekateri igralci dvigajo različne ratinge: dokaj enostavno je, recimo pri centralnem napadalcu določiti pravo razmerje med napadom in podajami ali pri krilu med krilom in podajami, težje je določati, kakšno naj bo razmerje med vezo in krilom ali, pri TDF-ih, med vezo in podajami/napadom. Pri TDF-ih trenutno uporabljamo kot ciljne skille pri 28-ih letih fenomenalen napad (če je kaj več, ni panike), veza in podaje pa naj bosta med mogočnim in legendarnim. Podaje imajo višji skupni doprinos od veze, torej po kriteriju najvišjega skupnega doprinosa, ki se zdaj uporablja, imajo TDF-i z visokimi podajami prednost. Ampak naj nas to ne zavede - skilli igralcev morajo biti primerni stilu igre in sestavi ostale ekipe. Selektor, ki rad igra s čim višjo posestjo, bo potreboval čim več igralcev s čim višjo vezo. Selektor, ki bolj prisega na napad, bo potreboval bolj ofenzivne TDF-e, z višjimi podajami. S podobnimi problemi se selektorji ukvarjajo na krilih - krilo z legendarno vezo in legendarnim krilom ali krilo z mogočno vezo, čarobnim/utopičnim krilom in višjim podajami? Izbira ni samoumevna.

5. Nadaljnji trening Javnika
Vrnimo se k Javniku. 29.9.2011 je Djomba objavil, da je preskočil na legendarno vezo (15125558.565), potem se je treniral malo v vezi, malo v podajah, novembra istega leta pa je preskočil na svetovne podaje. Konec decembra je slovenska reprezentanca pod mojim vodstvom igrala na svetovnem prvenstvu. Javnik bi bil v igri za vpoklic, saj drugih tehničnih igralcev z visokimi podajami poleg Dundoviča nismo imeli, Pezdirc in Pavlovič pa sta bila v prvi vrsti vezista (čarobna veza, nadnaravne podaje, ravno tako brez napada), ampak je v ključnih trenutkih bil v šibki formi, zato reprezentance ni videl. Kot potencial je potem igral na sedmih od osem prijateljskih tekem po izpadu iz SP. Ker ga je Djomba treniral po navodilih reprezentance in ker je potreboval izkušnje, sem se odločil, da ga forsiram. Konec januarja 2012 je preskočil na podaje in se nato treniral v vezi. Ko je bil v vezi približno 17,5, sredi aprila, ga je Djomba začel trenirati v napadu, da bi mu maksimiral doprinos glede na alternativne treninge (podaje, krilo), avgusta mu je dvignil za eno stopnjo še krilo, potem pa ga je treniral malo v napadu, malo v podajah, malo v prostih strelih, da bi imel boljši doprinos tudi pri indirektnih prostih strelih: skratka, lahko rečemo, da je Djombaslo Javnika treniral vedno po navodilih reprezentančnega štaba in na koncu na način, ki je maksimiral njegov doprinos.

27.2.2012 je bil MOD-Djombaslo izvoljen za selektorja slovenske članske reprezentance. O njegovem mandatu - in o vlogi Javnika v njem - pa naslednji članek.

2013-05-01 08:50:08, 613 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=16738]

 
Server 071