We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Efektívna tvorba ratingov na HT

Tento článok by mal čitateľom odhaliť tajomstvá efektívneho rozdelenia síl do základných siedmych ratingov na HT. Dotkne sa tiež stratégie tvorby obrán a útokov pri rôznych pomeroch v zálohe a pokúsi sa ponúknuť zopár dobrých rád, vďaka ktorým budete môcť presúvať zápasové misky váh na svoju stranu.

Dobrý rating

Na konferencii sa môžete často stretnúť so spojením dobrý, či vysoký, slušný rating. Čo to ale znamená? Je rating 10 vysoký? Rýchlo je možné prísť na to, že na takúto otázku nie je možné odpovedať bez znalosti opačného ratingu súpera. Rating 10 na strednej obrane bude pravdepodobne vysoký a dostatočný v šiestej lige, kde súperi s biedou vytvoria biedny stredný útok, v prvej lige to ale proti 12, 13 či dokonca 15 útoku asi až taká sláva nebude. Rating je vždy nutné porovnávať s opačným ratingom súpera.

Dostatočne dobrý rating

Už vieme, že 10 stredná obrana je v šiestej lige dobrý rating a že v prvej lige zďaleka dobrý nie je. Poďme sa pozrieť na nejakú tu zlatú strednú cestu. Je 10 stredná obrana dobrý rating v štvrtej lige? Opäť sa skúsme sústrediť na stredný útok našich súperov. Po krátkej analýza prídeme k záverom, že sa pohybuje práve okolo 10. Je teda 10 obrana dobrý rating? Asi áno. Je ale dostatočne dobrý? Je to obrana, na ktorú sa môžem spoľahnúť? Za každých okolností pravdepodobne nie. Prečo?

Pri vyrovnanom ratingu obrany s útokom, ktorý do nej útočí je pravdepodobnosť na premenenie takejto šance asi 42%. Znamená to, že ak váš súper dostane v zápase 10 šancí na tento útok, dostanete tak 4-5 gólov. 42% na premenenie je už naozaj dosť. Myslím, že každý si rýchlo uvedomí, že ak prehrá v zápase zálohu, tak tá jeho 10 obrana proti 10 útoku dostatočná nebude.

Efektívny rating

Tak dobre, súper má 10 útok a ja mierne prehrám zálohu. Už viem, že 10 obrana asi nepostačí. Koľko mám do nej natlačiť, aby to stačilo? No, 20 obrana stačiť bude. Už na prvý pohľad je ale zrejmé, že tlačiť 20 obranu pravdepodobne nebude efektívne, keďže by na takýto rating bolo potrebných aj 5 obrancov a ostatné ratingy by týmto jedným maximalizovaným dosť trpeli. Koľko je teda efektívna obrana v takomto prípade?

Intuícia začne našepkávať, že do odpovede budeme musieť zahrnúť aj držanie lopty. Je totiž iné, ak ide obranu jedna šanca iné, ak ich ide desať. Osobne zastávam takýto názor:

A) Ak zálohu výrazne prehráte (budete mať 40% držania lopty a menej), je potrebné mať obrany aspoň na 1,5 násobku hodnoty súperovho útoku. Pre 10 útok to znamená nastaviť 15 obranu. Pravdepodobnosť na premenenie takejto šance je asi 20%, znamená to, že súper teoreticky premení iba každú piatu šancu. Myslím, že v takomto prípade sa už o spoľahlivej obrane hovoriť dá.

B) Ak zálohu prehráte a budete sa pohybovať v okolí 45% držania lopty, stále budete musieť pre úspech v zápase postaviť obranu silnejšiu ako súperov útok. Už to však nebude 1,5 násobok. Na 10 útok teoreticky postačí 12,5 – 13 obrana, ktorá by mala likvidovať 70% súperových šancí.

C) Ak budú zálohy vyrovnané, môžete si dovoliť postaviť obranu na úrovni súperovho útoku, ideálne aspoň o chlp silnejšiu. Budete tak zachytávať asi 60% jeho šancí.

D) V prípade vašej dominancii v zálohe budete môcť pristupovať aj k tomu, že na úkor útoku trošku pustíte obranu a budete ju mať slabšiu ako súperov útok. Majte však na pamäti, že v takom prípade je efektívnejšie zamerať sa na 2 útoky súpera, tie pokryť a posledný útok nechať prejsť, ako snažiť sa položiť obrany rovnomerne, výsledkom čoho budú všetky 3 za útokmi súpera zaostávať.

Hurá, mám efektívnu obranu!

A čo ďalej? Samozrejme, útok! Efektívna, či spoľahlivá obrana ktorú som popisoval v predchádzajúcej kapitole určite neznamená to, že v zápase nedostanete ani gól. Práve naopak! Aj pri efektívnej obrane musíte počítať s tým, že zo 2 góly pravdepodobne dostanete. Čo je teda vašou úlohou? Streliť 3! Skúsme sa teda zamerať na uvedené 4 situácie a dotiahnuť ich k dokonalosti.. teda k 3 bodom.

ad. A) Máte menej ako 40% BP a pravdepodobne hráte CA. V podstate pre vás nastávajú 2 scenáre. Máte možnosť hrať úplne bez zálohy a nechať súperovi všetkých 10 šancí. V takom prípade ale pri 1,5 násobku obrany nad útokmi tie 2 góly dostanete. Vyhrať takýto zápas môžete tým, že vytvoríte extrémne silné útoky (opäť aspoň 1,5 krát nad súperovou obranou) a budete mať tiež veľmi silný CA rating (hodnota musí byť niekoľko úrovní nad priemernou hodnotou primárnych skillov vašich a súperových hráčov v zápase), ktorý zabezpečí zo 4 CA z ktorých 3 premeníte. Samozrejme ale môžete aj posilniť obranu ešte viac, tak aby ste dostali iba jediný gól namiesto dvoch a v tom prípade by vám víťazstvo mohli zabezpečiť aj trochu slabšie útoky a CA rating, pretože vám stačí dať „iba“ 2 góly.

Druhým scenárom je s nejakou zálohou hrať, povedzme na úrovni 30-40% držania lopty. Vtedy dostanete zo 2 šance, súper premení zo svojich ôsmich jednu či dve. Ak premeníte jednu zo svojich normálnych šancí a ďalšiu jednu či dve z CA, vyhrávate. Bude k tomu pravdepodobne potrebné nastaviť útoky aspoň na 1,2 násobku obrany, aby premieňali trošku častejšie ako 1 z 2 šancí.

ad. B) V prípade 2 je hranica zo začiatku nastavená opäť tak, že dostanete normálnymi šancami najviac 2 góly. Tu už ale bude veľmi záležať na tom, ako engine šance rozhodí. Ak dostanete 4 a súper 6, máte na víťazstvo oveľa väčšie šance, ako keď skončí táto hra pomerom 3:7. V tom prvom prípade vás 1,3 násobné obrany nad útokmi súpera skôr podržia a postačí nastaviť do útoku 1,2 násobok súperových obrán. V tom druhom ale budete buď potrebovať trošku šťastia, alebo vhodne nastavenú taktiku. Ako vcelku efektívne riešenie by sa pri dostatočnom zvládnutí mohla javiť nátlaková hra (pressing).

ad. C) Pri vyrovnanej zálohe, je to vždy trochu hod mincou. Je totiž jasné, že nemá zmysel hrať CA a pravdepodobne ani pressing, je teda potrebné sa spoľahnúť na to, že engine bude pri rozdeľovaní šancí spravodlivý a skončí to zhruba pomerom 5:5. Je totiž zrejmé, že iba maličká zmena na 4:6 alebo trošičku väčšia, na 3:7 spôsobí, že z ratingovo vyrovnaného zápasu sa stane jasná záležitosť. Pri vyrovnanej zálohe a približne vyrovnanom počte šancí na oboch stranách by víťazstvo mali zabezpečiť aj mierne víťazstvá v obranách a útokoch. Ideálne je samozrejme vyhrať v útokoch a obranách čo najviac, ale ak sa podarí vyhrať na všetkých ratingoch iba o 1,2 násobok, je už pravdepodobnosť na vašu výhru vcelku solídna.

ad. D) V situácii, keď máte výhru v zálohe vo svojom vrecku, budete pravdepodobne riešiť v prvom rade vaše útoky. Všetko sa ale bude naďalej odvíjať od toho, koľko šancí v zápase dostanete. Ak pôjde o držanie lopty okolo 55% a budete počítať s 6-7 šancami, a k tomu postavíte aj 1,3 násobné útoky nad súperovými obranami a zároveň neprehráte obrany, bude súperova prehra zrejme neodvratná. Väčšinou však bude stačiť aj súperove obrany „iba“ dorovnať. Ak totiž bude váš útok na úrovni súperovej obrany, bude vám do siete prechádzať asi 40% vašich šancí, čo by znamenalo pri 7 šanciach až 3 góly. Aby dokázal súper vyrovnať, museli by ste hrať v podstate úplne bez obrany, tak aby skóroval každou svojou šancou. Dorovnanie útoku na úroveň súperových obrán teda zvykne v zápase, kedy vyhráte zálohu stačiť. Niekedy to ale nebude možné. Čo v takom prípade?

Vediem v zálohe, útočím, strieľam a ... ?

Už vieme, čo to je efektívna obrana a koľko tej obrany je potrebné nastaviť v prípade rôzneho držania lopty, hlavne v prípade prehry v zálohe. Poďme sa ale zamyslieť nad tým, ako úspešne nastavovať útoky v situácii, keď je výhoda v zálohe vaša.

Každý váš súper, ktorý bude cítiť, že v zálohe prehrá, bude intuitívne nastavovať silnejšiu obranu. Možno nie až tak presne, ako podľa tejto kuchárskej knižky, faktom ale ostáva, že poraziť ho na všetkých 3 obranách bude pravdepodobne viac než problematické. Ba čo viac, problematické bude aj sa k všetkým trom vôbec priblížiť.

Prehra v zálohe nedáva v otázke obrany veľký priestor na kompromisy. Musíte zvíťaziť vo všetkých 3 obranných ratingoch a to pomerne jasne. Naopak, víťazstvo v zálohe z dôvodu prakticky nemožnej dominancie vo všetkých útokoch priestor na kompromisy dáva. A to vcelku značné. Na 3 útoky budete mať možnosť hrať iba sporadicky, väčšinou ich nastavíte menej. Pozrime sa na rôzne varianty.

1) Všetky 3 útoky. Nekompromisná hra, oplatí sa vtedy, ak počítate s viac ako 5 šancami pre vás a neprehráte v obranách. Útoky je ideálne mať aspoň na úrovni súperových obrán, väčšinou (hlavne v prípade výraznejšej výhry v zálohe) postačia aj trošku nižšie. Nemali by byť však nižšie o viac ako 20% oproti súperovým obranám. Ak má teda 10 obrany a vy hráte na 3 útoky, nemali by ste mať ich úroveň nižšiu ako 8. Obrany môžete v prípade výraznejšej výhry v zálohe a dostatočných útokoch trošku pustiť, opäť ale platí, že nie je dobré ich prehrať o viac ako 10-20%.

2) Hra na 2 útoky. Väčšinou sa používa vo variante stredný + 1 krajný útok alebo 2 krajné útoky podporené taktikou Útok po krídlach (AOW). V oboch prípadoch padá na zvolené 2 útoky približne 60-65% všetkých vašich šancí, bez AOW je to číslo trošku nižšie. Keďže jeden útok je vypustený a nemožno počítať s tým, že cez neho niečo prestrelíte, musia byť ostatné 2 adekvátne posilnené. V zásade platí, že pre úspech v zápase je potrebné mať z nich aspoň jeden na úrovni súperovej obrany, približne vyššie. Ak sa vám podarí takto nastaviť oba, pravdepodobne máte vyhraté. Ak sa k súperovej obrane neviete dostatočne priblížiť ani jedným z nich, je na mieste uvažovať o posilnení jediného na úkor toho druhého. Pre obrany platia trochu prísnejšie kritéria ako v prípade hry na 3 útoky, zvyčajne nie je dobré prehrať ich o viac ako 10% a pozor si budete musieť dávať v prípade AOW aj na oslabenie strednej obrany.

3) Hra na jediný útok. Opäť existujú 2 podobné varianty – hra iba na stredný útok, prípadne na jediný hraj, za možného použitia AOW. Oplatí sa v prípade, že súperove obrany sú tak silné, že pri hre na 2 útoky sa k nim nedokážete priblížiť na menej ako 20% straty v ratingu. Pre úspech v takom zápase musí byť tento útok nad súperovou obranou, keďže si nemôžete dovoliť plytvať tým minimom šancí, ktoré naň padnú. S prižmúreným okom sa dá akceptovať situácia, keď je tento útok iba približne na úrovni súperovej obrany. Niekedy holt už nie je možné natlačiť do útoku viac. Pri hre na jeden útok je však extrémne dôležitá obrana. Zálohu síce vyhráte, gólov však strelíte minimum a preto je nutné inkasovať ešte menej, ideálne ani raz. Obrana teda musí byť jasne spoľahlivá.

4) Hra bez štandardných útokov. Veľmi extrémna taktika, ktorá sa pri dominancii v zálohe a rovnako jasnej dominancii na obranách spolieha väčšinou na víťazstvo 1-0 po štandardke či špecke. Použiteľná v prípade, že sa vám o naháňaní súperových obrán môže iba snívať. S hrou bez štandardných útokov je možne spájať aj taktiku striel z diaľky, tá však vyžaduje špeciálnu optimalizáciu hráčskeho kádra. Určite na ňu však nemožno zabudnúť.

Akcie a extra výhody

Sedem základných ratingov je kľúčom. Niekedy ale treba aj po odmoknutí dvier dopomôcť k ich otvoreniu malým štuchnutím. Dajte enginu takúto príležitosť! Dbajte a úroveň štandardiek na svojom brankárovi a tiež zahrávačovi. Podľa možnosti venujte zopár tréningov aj zvyšným hráčom, zápas môže rozhodnúť aj nepriamy kop. A samozrejme, nikdy nepodceňujte špecky. Vo vyrovnaných zápasoch je páve ideálne ošpeckovanie tým rozhodujúcim faktorom.

A čo ďalej?

Ako už iste sami viete, na HT nie je a ani nikdy nebude nič tesané do kameňa a stopercentne sa spoliehať na zápasový engine veru neradno. Optimalizácia siedmych základných ratingov je však určite základom pre to, aby ste si pravdepodobnosť na víťazstvo priklonili na svoju stranu. Začnite vždy zálohou, porozmýšľajte, aké držanie lopty viete dosiahnuť pri rôznych rozostaveniach či taktikách a potom si k vybraným variantom vyberajte rozloženie síl v obranách a útokoch. Snažte sa do svojich setupov vložiť určitú logiku, nech to má hlavu a pätu, nech je jasné čo chcete hrať a čo tým chcete dosiahnuť. A potom už len dúfajte, že práve ten váš zápas nebude tým vystupujúcim z pravdepodobnostného radu a zbierajte úrody svojej práce. Veľa šťastia!

kikso

2012-06-26 19:32:45, 2999 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=15408]

 
Server 071