We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Napad je najboljša obramba

Pred časom je se je eden od člankov začel kot »Igranje profesionalnega nogometa brez obrambe ter z amaterjem med vratnicama. Blaznost ali zgolj drugačen pristop, ki se počasi vrača pod žaromete? Presodite sami.« V tem članku se je jagoda razgovoril o AOAju, torej načinu igranja, kjer stavimo vse v napad, obrabmo pa popolnoma zanemarimo. Pri tem je sestavil neko teoretično ekipo, ki verjetno obstaja samo na zaslonu (vsaj kar se slovenskega ligaškega sistema tiče) in bi za večno obstala nekje na meji med drugo in tretjo ligo. Vas zanima, kako je kastiljo že pred časom prenesel teorijo v prakso? Verjetno ne…

STIL IGRE
Artod: Kastiljo, pozdravljen in dobrodošel. To sezono si že drugič v prvi slovenski ligi, vsakemu, ki je že obiskal tvojo ekipo, NK Domžale-Stob (529639) opazi, da igraš HT na svoj način. Recimo, vsi imajo nevtralnega trenerja, ti imaš napadalnega. Kakšna je tvoja filozofija igranja?

Kastiljo: Sam igram izrazito napadalno in to pravzaprav že vseh 25 sezon svojega igranja HTja. Nikoli nisem treniral česarkoli povezanega z obrambo (in vsaj še nekaj sezon ne mislim, potem bo zaradi NT potencialov v ekipi to na žalost nuja), je pa zato toliko bolj pogosto na sporedu trening, ki prispeva k ocenam napada. Torej napad, krila, (kratke) podaje in kot dodatek k tej napadalni igri tudi vezo. Resda je napad osrednji sektor, ki ga najbolj izpostavljam in na katerem poskušam graditi, vendar to ni mogoče brez močne sredine, ki je zato nikakor ne zapostavljam. V zadnjem času sem sicer to nekako krpal z nakupi in res treniral samo pozicije, ki prispevajo k napadu, je pa bil v preteklosti kar nekaj sezon na sporedu tudi trening vezistov. Trening sedaj prilagajam tudi svojim potencialom iz mladinske akademije, ampak s trenerjem in postavitvami vedno ostajam zvest napadu. AOA je torej moje vodilo, sem pa moral ta ideal rahlo prilagoditi realnim razmeram v višjih ligah.

TRENING
Artod: Predpostavljamo si, da bi te kdo želel posnemati. S kakšnimi igralci si začel in kako si si zastavil plan treninga?

Kastiljo: Moja HT kariera, če smem to tako imenovati, je imela dve veliki prelomni točki oziroma dve razprodaji cele ekipe. Prva je bila že tako dolgo nazaj, da se tistih sezon verjetno spomni samo še Corey, druga pa pred dobrimi desetimi sezonami. Takrat sem s treningom vezistov stagniral v zelo močni četrti ligi in ni bilo videti, da bom lahko kaj kmalu prišel višje. Sledila je počasna razprodaja cele ekipe in padec v peto ligo. Tam sem sredi sezone, tudi zaradi sodelovanja pri delovanju U20 reprezentance, spet dobil motivacijo in se odločil, da začnem z resnim igranjem.
Pri tem je bilo glavno vprašanje, kaj trenirati. Odločitev je bila dokaj težka, ampak (rahlo nestandarden) trening kratkih podaj se je v prihodnosti izkazal za zadetek v polno. Takrat ta trening še ni bil tako splošno razširjen, z njim se je dalo dobro (in z dobro mislim res dobro) zaslužiti, treniranci so že lahko imeli osnovne skile in so zato omogočali takojšnji napad na višje lige in omogočal je veliko trenirancev. Kot dodaten plus je to zraven prineslo tudi vsakotedenske preskoke trenirancev (mislim, da je bil rekord kar 12 preskokov!), kar je prineslo še večje veselje in motivacijo do igranja.
No, da končno odgovorim na zastavljeno vprašanje - začel sem z nakupom 11 igralcev za trening (4 napadalci - en TDF, 3 krila, 4 vezisti), kar je torej pomenilo, da imam igralce za postavitev 2-5-3 in menjavo za vsa mesta. Starost vseh trenirancev je bila 19 - 20 let, glavni skil je bil sijajen - veličasten, podaje nekje šibke - pomankljive (morda je imel kateri od igralcev celo sprejemljive), pazil pa sem tudi, da je imelo čimveč igralcev primerne specialke. Zame je to pomenilo igra z glavo za vse in hiter za krila in napadalce, zraven pa sem dodal še tehničnega napadalca. Skupaj z branilcem - SPjem je to naneslo dobrih 25 M€ odhodkov v nekaj dneh. Načrt je bil, da s temi igralci pridem do tretje lige (morda sproti naredim kakšno zamenjavo), se tam ustalim, ter v nekaj sezonah s treningom ustvarim dovolj dobička za nakup primernih igralcev za napad višje. Načrt je bil 'podaje za vedno', ciljni skili za prodajo verjetno nekje okrog veličastnih podaj.

Artod: Če povzamem, za ofenzivno naravnano ekipo pridejo v poštev predvsem štirje treningi, ki si jih, če se ne motim, tudi vse izkusil. Veza, krila, napad, podaje. Bo držalo?

Kastiljo: Res je, za določen čas sem treniral prav vse našteto. Podaje so bile na sporedu najdlje (če štejem to obdobje po zadnji razprodaji ekipe), napad pa sem treniral le nekje za vzorec. Tako na pamet bi rekel, da so bili igralci na podajah kakšne 4 sezone + sezonski premori, napad je bil na sporedu manj kot sezono, ostalo pa nekje vmes. Prilagajal sem se tudi svojim potencialom iz MA, ki so zelo pomemben del zaslužka in lahko tudi prihodnost ekipe.

TAKTIKA
Artod: Doslej sva se pogovarjala o sestavi ekipe. Ampak tudi najmočnejša ekipa ti ne pomaga, če je ne znaš postaviti na igrišče. Osnove ofenzivne igre so nekako znane - višja sredina od nasprotnika (tudi bistveno višja), močan napad, pa meljemo. To ni težko. Ampak igranje s slabo obrambo je igranje brez varnostne mreže - ko igraš proti močnejšemu nasprotniku, ali z nizkim TSom, se nimaš s čim braniti. Razloži nam, kako upravljati s TSom, ko igraš AOA, in kako se lotiti tekem proti močnejšim nasprotnikom.

Kastiljo: Najprej bi rad poudaril, da je igranje proti močnejšim nasprotnikom vedno težko ne glede na stil igranja ekipe. Ampak ja, imaš prav, za napadalne ekipe, kot je moja, je še posebej težko. Zato je upravljanje s TS-om ena najpomembnejših nalog "AOA" ekipe.
Nočem čisto v detajle, ampak nekaj glavnih poudarkov pa lahko izdam. Najpomembnejša osnova je seveda trener. Brez trenerja s primerno sposobnostjo vodenja je težko karkoli narediti za TS, ker je padanje po PICu prehitro, naraščanje po MOTSu pa prepočasno, s čimer lahko izgubiš kar nekaj dragocenih (pod)stopenj sredine. Kot primerno sposobnost vodenja štejem zgolj solidno in sprejemljivo, ki imata na klubskem nivoju isti učinek. V nižjih ligah bi dopustil tudi še pomanjkljivo, v višjih ligah pa pogosto podrobnosti še bolj štejejo in je lahko vsaka taka pomanjkljivost ključnega pomena.
Ker so trenerji z visoko sposobnostjo vodenja precej dragi, je edina prava možnost nakup igralca na trgu in pretvorbo v trenerja - kupiš igralca s solidno sposobnostjo vodenja in vsaj solidnimi izkušnjami (višje izkušnje -> nižja cena pretvorbe), ki ga po eni sezoni lahko pretvoriš v solidnega trenerja (če ima izkušnje vsaj odlično, lahko tudi odličnega) s solidno sposobnostjo vodenja.
Trener je torej ena komponenta upravljanja s TS-som, druga pa je odnos moštva na tekmi. Sam takoj, ko so znani nasprotniki za novo sezono, na hitro preletim vse (zanima me predvsem njihova sredina) in se glede na razpored že približno odločim, s kakšnim odnosom bom igral na določeni tekmi. Ko se pred posamezno tekmo odločam o odnosu moštva pa gledam vsaj dve tekmi v naprej, ker to vpliva tudi na prihodnje tekme. Še zadnja stvar pa je izkoriščanje pokala za PIC-e - sam skoraj po pravilu PIC-am pokalne tekme in si tako z višjim TS-om lajšam igranje lige, ki mi je precej pomembnejša. Na ta račun me tudi random pogosteje preseneča, ampak ponavadi ne moreš imeti vsega.
*jamranje*

Artod: Skratka, ofenzivna igra je osnovana na zelo pazljivem upravljanju z moštvenim duhom, analizi relativnih položajev ekip (na osnovi katere lahko predvidevamo, kdaj bodo druge ekipe PICale/MOTSale in zato njihov TS proti nam) in na trenerju z visoko, ampak res visoko sposobnostjo vodenja.

Kastiljo: Tako nekako, ja.

Artod: Kastiljo, hvala za intervju, pa veliko uspehov ti želim!

Kastiljo: Hvala, enako!



Opomba urednika: o ofenzivni (in tudi o defenzivni) igri se lahko pogovarjamo v nitki Hattrick člankov: (16100267.1).

2014-05-05 08:13:48, 1466 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=17798]

 
Server 071