We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Zápasový generátor

Zápasový generátor je to, čo vytvára všetky udalosti v zápase na Hattricku a nakoniec určí konečný výsledok. Je pravdepodobne najkritizovanejšou súčasťou hry (nie vždy oprávnene) a časťou, ktorú by užívatelia najradšej videli vylepšenú a vynovenú (buďme úprimní, najmä po prehratom zápase). Ale zatiaľ čo väčšina z nás si na ňu sťažuje, ste si istí, že viete ako naozaj funguje? V tomto článku sa pokúsime vysvetliť úplne všetko! Spôsobom čítania a učenia budete mať možnosť zlepšiť svoje zápasové plány, a čo je dôležitejšie, nabudúce, po prehratom zápase napriek lepším ratingom v každom sektore sa budete môcť sťažovať lepším spôsobom.

Užite si to!

Úvod

„Zápasovým generátorom“ máme na mysli časť Hattricku generujúcu všetky udalosti, ktoré môžu v zápase nastať, a ktoré sa postarajú o konečný výsledok. Všetky tieto udalosti sú závislé na náhode, pretože sú vyberané pomocou virtuálneho (náhodného) losu. To ale neznamená, že výsledok zápasu sa určuje len na základe (ne)slávneho randomu, pretože ten sa odvíja od zápasových ratingov, hráčskych schopností/špecialít, taktike a celý tento náhodný los vyústi v prospech/neprospech jedného z tímov v závislosti na tom, čo hráte. Napríklad, ak budeme predpokladať, že Červený tím má 70% šancu na získanie udalosti proti Modrému tímu, je to ako by sme dali 70 červených a 30 modrých loptičiek do vrecka a náhodne jednu vyberieme. Čím vyššie ratingy, tým viac loptičiek vo virtuálnom vrecku.

Je dôležité si uvedomiť, že budeme hovoriť o tom, ako zápasový generátor pracuje s ohľadom na existujúce skutočnosti. Veľa udalostí je dobre vysvetlených v manuáli, ale rovnako veľa ich poznáme len vďaka výskumom a štúdiám užívateľov založených na štatistike, ktorá bola následne zverejnená pre zvýšenie vedomosti. Nemôžeme si byť istí, že zápasový generátor pracuje presne ako sa to pokúsime vysvetliť, aj keď bežných chýb (napríklad vo vzorcoch) by malo byť málo.

Štruktúra zápasového generátora

Zápasový generátor je založený na 15 cykloch, opakovaných nepravidelne (môže sa stať, že sa vyskytnú minúty bez jediného cyklu a neskôr veľa cyklov v priebehu niekoľkých minút). Z tohto dôvodu, ak v zápase padnú 3 góly behom jednej minúty, nebuďte príliš prekvapení.

Každý cyklus je založených na 6 fázach v tomto poradí:

a) špeciálna udalosť;
b) šanca;
c) potenciálny protiútok, v prípade, že pridelená šanca nebola premenená;
d) žltá/červená karta;
e) zranenie;
f) zmätenie.

Prvé 3 fázy sú jediné, ktoré môžu zapríčiniť gól.

Špeciálna udalosť

Špeciálne udalosti sú dobre vysvetlené v 13. kapitole manuálu. Preto ich opíšeme bez zachádzania do detailov pre každú z nich. Špeciálne udalosti sú rozdelené medzi udalosti vyvolané počasím (môžu nastať iba pri slnečnom počasí a daždi) a udalosti vedúce ku gólu. Udalosti vyvolané počasím ovplyvnia hráčove schopnosti, ktoré zase vplývajú na tímové ratingy. Udalosti vedúce ku gólu sú šance (premenené alebo nepremenené), ktoré vytvárajú samotní hráči alebo kombinácia dvoch hráčov na základe ich schopností a špecialite. Šanca na získanie špeciálnej udalosti lineárne závisí na držaní lopty (75% držanie lopty znamená 75% šancu na získanie špeciálnej udalosti, zatiaľ čo súper bude mať 25% šancu ak budú mať oba tímy na jednotlivých pozíciách hráčov s rovnakými špecialitami.

Šanca

Určite najdôležitejšia udalosť, ktorá generuje najviac gólov. Vo väčšine prípadov (s výnimkou striel z diaľky a priamych kopov) nezáleží na schopnostiach jednotlivých hráčov, ale na porovnaní tímových ratingov.
Šance sú rozdelené medzi exkluzívne a otvorené šance. Pre každý tím je 5 exkluzívnych šancí, ktoré môžu byť pridelené alebo zmazané. Otvorených šancí je celkovo 5 a vždy sú pridelené pre tím, ktorý tieto šance vyhrá. Z tohto dôvodu máme v zápase minimálne 5 a maximálne 15 šancí (nezabúdajte, že šance môžu byť vo výpise zo zápasu nevypísané).
Pre získanie otvorenej šance, potrebujete porovnať ratingy zálohy týmto vzorcom:

pravdepodobnosť (šanca pre tím A) = záloha_A^3 / (záloha_A^3 + záloha_B^3)

Ratingy zálohy musia byť vyjadrené pomocou Hatstats (*).

Ak máte solídnu veľmi nízku zálohu (26 v Hatstats) a súper schopnú veľmi nízku (21 v Hatstats), získate šancu s 65% pravdepodobnosťou oproti 35% pravdepodobnosti vášho súpera.

Ak je šanca pridelená, bude sa rozhodovať o jej premenení na gól.
Najskôr bude zápasový generátor triediť druhy šancí:

- šanca na kraj (50% pravdepodobnosť, 25% vpravo, 25% naľavo);
- šanca na stred (35%);
- nepriamy kop (5%);
- priamy kop alebo penalta (10%).

Šanca môže byť prevedená na strelu z diaľky, ak používate taktiku striel z diaľky (niekedy sa to môže stať aj bez hrania taktiky, vtedy ide o špeciálnu udalosť), alebo môže byť presunutá z kraja na stred alebo naopak pri využívaní taktiky útok stredom/útok po krídlach.

V prípade, že je šanca pridelená, zápasový generátor spočíta najdôležitejšiu vec: bude to gól alebo nepremenená šanca? Na výpočet použijeme ratingy (opäť v Hatstats) útoku a príslušnej obrany v mieste, kde sa šanca odohráva. Stredný útok proti strednej obrane, pravý útok proti ľavej obrane, útočné ratingy nepriamych kopov proti obranným ratingom nepriamych kopov. Vzorec podľa najnovších výskumov vyzerá takto:

pravdepodobnosť (strelenie gólu) = 0,74 * útok^3 / (0,74 * útok^3 + obrana^3)

Ak sa rating útoku a obrany rovnajú, v priemere máte 42,5% pravdepodobnosť skórovať.

Čo sa týka priamych kopov a striel z diaľky, porovnávané nie sú tímové ratingy ale dvaja samostatní hráči: hráč, ktorý takúto šancu dostane a súperov brankár. Vzorec je stále neznámy, ale vieme, že brankár využíva schopnosť chytanie a štadardky (pravdepodobne rozdelené v istom pomere) a zahrávač štandardiek využíva schopnosť štandardky pre priame kopy alebo penalty a schopnosti štandardky a zakončovanie (pravdepodobne rozdelené v pomere) pre strely z diaľky.

Protiútok

Po nepremennej šanci môže byť brániacemu mužstvu vygenerovaný protiútok. Protiútok je obvykle generovaný, ak hrá mužstvo taktiku protiútoky, ale občas sa môže stať, že bude protiútok vygenerovaný aj bez použitia taktiky (tzv. netaktický protiútok).

Protiútok funguje presne ako normálna šanca (okrem faktu, že nemôže vytvoriť penaltu), takže zápasový generátor spočíta, či to bude gól alebo nie, ako bolo opísané vyššie.

Taktiky

Taktiky zvolené oboma mužstvami môžu ovplyvniť udalosti v prvých 3 fázach. Ich fungovanie je opísané v manuáli, kapitola 14. Tu iba stručne opíšeme následky.

- Pressing: dáva príležitosť na preskočenie gólovej fázy v cykle. Vezmite na vedomie, že nie je garantované, aby odpressovaná šanca bola súperova, takže môžete zrušiť aj vašu vlastnú šancu.

- Útok stredom alebo útok po krídlach: máte príležitosť prekonvertovať šance zo stredu na krídla alebo opačne (použiteľné ak máte väčšiu pravdepodobnosť skórovať z určitej pozície).

- Strely z diaľky: dávajú príležitosť konvertovať normálne šance na strely z diaľky.

- Kreatívna hra: zvyšuje pravdepodobnosť špeciálnych udalostí (ako tie vyvolaných počasím, tak aj tých vedúcich ku gólu). Vezmite do úvahy, že rovnako zvyšujú príležitosť na špeciálne udalosti aj pre súpera.

- Protiútoky: dávajú príležitosť vytvoriť šance, keď protivník nepremení svoju šancu, ak je vaša záloha nižšia ako súperova ešte pred odčítaním 7% penalizácie kvôli požitiu tejto taktiky.

Nezabudnite, že každá taktika má svoje nevýhody, ktoré sú popísané v manuáli. Kvôli tomu buďte opatrní a uistite sa, že použitie taktiky neoslabí výkon mužstva.

Karty, zranenia, zmätenie

Po prvých troch fázach príde príležitosť, aby bol hráč potrestaný žltou alebo červenou kartou (v závislosti na jeho povahe), príležitosť na zranenie hráča (spontánne alebo po faule) alebo môže nastať zmätenie v prípade, že hráte s rozostavením s nízkym nacvičením (výborné veľmi nízke alebo nižšie), alebo podobné skúsenostné zmätenie v barážových alebo záverečných pohárových kolách (resp. v reprezentačných zápasoch).

Podcenenie a pullback

Existujú aj ďalšie udalosti, o ktorých generátor rozhoduje mimo klasických cyklov, ale môžu výrazne ovplyvniť ratingy. Sú to podcenenie a pullback (stiahnutie sa do obrany).
Podcenenie (v manuáli popísané v poslednom odseku kapitoly 16) môže nastať v ligovom zápase, keď hráte proti súperovi, ktorý je o mnoho horšie postavený v tabuľke. V takomto prípade bude záloha lepšieho tímu znevýhodnená, a táto nevýhoda môže byť čiastočne alebo úplne zrušená v polčase v závislosti od stavu zápasu.
Pullback môže nastať, ak jedno z mužstiev vedie o dva a viac gólov. Pravdepodobnosť, že sa to stane je 20% pri vedení o dva góly, 40% pri vedení o tri a tak ďalej, až po 100% pri vedení o šesť gólov. Pullback je nenávratný a znižuje útočné ratingy o 20% a zároveň pridá 15% bonus k ratingom obrany.

Únava a zmeny ratingov

Je dôležité poznamenať, že ratingy, ktoré dávajú príležitosť pre vznik gólových udalostí nie sú nemenné, ale menia sa počas celého priebehu zápasu. Faktom je, že dokonca bez zranení či vylúčení hráčov, udalostí závislých na počasí, striedaniach, podcenení alebo pullbacku nastávajú zmeny ratingov kvôli únave hráčov. Ak si po skončení zápasu prezeráš ratingy, nezameriavaj sa iba na záverečné, priemerné hodnotenie, ktoré je vidieť na konci výpisu zo zápasu, ale pozri si aj záložku detailné hodnotenie, kde je viditeľná zmena ratingov v čase.

Závery

Toto je najpresnejší popis toho, čo sa deje kedykoľvek, kedy sa hrá zápas na Hattricku, založený na najnovších poznatkoch a hypotézach, ktoré sú považované vierohodné. Rôzne kalkulátory (Fantamondi, HTEV, Preniubbo), ktoré vám povedia najpravdepodobnejší výsledok alebo pravdepodobnosť víťazstva sú založené na rovnakých vstupoch ako tento článok. Je preto dôležité si zapamätať, že ak máte 80% šancu na víťazstvo v zápase, 10% na remízu a 10% na prehru, znamená to, že ste síce silný favorit, ale jeden z 10 zápasov takýto zápas prehráte. A nie je žiadny škandál, ak sa to stane. Viac prekvapujúce by bolo, ak by 10 popísaných zápasov v rade skončilo víťazstvom.

(*) Na prevedenie ratingov do hodnotenia Hatstats berte na vedomie, že katastrofálny veľmi nízky sa rovná 1 a každý ďalší sublevel sa vypočíta pripočítaním 1 (alebo rýchlejšie, 4 body pre každú úroveň) V tom prípade, katastrofálny nízky sa rovná 2, katastrofálny vysoký 3 a tak dalej.



Poznámka: diskusia o článku prebieha na Globálnej konferencii vo vlákne: (16675477.1)

Tento článok bol preložený z Global Hattrick Press originálu: "Vroom, vroom: the match engine!" (18016)

2014-10-01 09:22:29, 2111 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=18290]

 
Server 071