We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Az LS taktika - 2. rész: csapatépítés nulláról

A nagyképűen LS cikksorozatnak nevezett írás elérkezett a második - egyben utolsó - részéhez, hiszen minden sorozat véget ér egyszer. Az előző rész (20130) tartalmából: áttekintettük az LS történetét, a taktika működését, a legjobban alkalmazható felállásokat. Megnéztük milyen képességekkel és ideális specialitásokkal kell rendelkezniük a csapatot alkotó játékosoknak, milyen legyen a kapusunk, az edzőnk és nem utolsó sorban a személyzetünk összetétele. Jöjjön most az, hogy hogyan lehet az előző cikkben foglalt alapismereteket átültetni a gyakorlatba és építeni egy LS csapatot.

Elérkezett a pillanat, amikor arról kell néhány szót ejtenem, hogy miért vállaltam el az LS taktikával kapcsolatos ismereteim, tapasztalataim papírra vetését. Leginkább azért, mert kezdetektől fogva (értsd: 2013. szeptembere, a regisztrációm óta) LS csapatot építek. Ehhez nagy lökést adott ez, a mára már kissé elavult cikk (16500). (Ebben még említik pl. a kapura lövést, mint alkalmazandó edzésfajtát, de ezt nem használtam és komoly edzéstervben nem is javaslom alkalmazni.) Igen ám, de egy frissen regisztrált csapat nem dúskál sem a tapasztalatban (kivéve persze, ha újrakezdő), de ami talán még fontosabb, sem az anyagiakban.

Ezért a magam részéről azt tudom elmesélni, hogyan jutottam el a frissen regisztrált csapatommal, kizárólag LS taktikára építve, a másodosztály megnyeréséig.

Alapanyag megvásárlása

Természetesen - a szerencse mellett - rengeteg kompromisszumot kellett kötni már a kezdetek kezdetén. Azt gondolom, hogy ha nem a szinte 0 kezdőtőkéjű szintről indulunk, a kompromisszum-kötés saját magunkkal akkor is nagyon fontos. Ennek legfőbb oka az, hogy a piacon egy adott időpontban nem feltétlenül találunk olyan játékosokat (8 H és 2 Q), amelyek 17 évesek és néhány naposak, továbbá az SC/PM/DEF hármas valamilyen megoszlásban legalább 6/5/5.

Nézzük, hogy milyen problémákkal szembesülünk a vásárlásnál:
* egyrészt nehezen találhatóak ilyen játékosok, de ha van is, várhatóan nagy a kereslet irántuk, ezért ún. bidwar gyakran alakul ki és az áruk az egekbe szökik (kezdő csapat végképp nem tudja megfizetni);
* fontos, hogy az edzések azonos ütemben tartása miatt a koruk (pár naposságuk) közelítsen egymáshoz. A magam részéről igyekeztem 20 napon belül tartani őket, hogy nagyjából azonos időben lépjenek szintet – persze ez messze nem sikerült tökéletesen;
* figyelembe kell venni, hogy valamennyi (10) játékost közel azonos időben kell megvásárolni, (függetlenül attól, hogy mindenkit saját magad, vagy esetleg béredző edzi majd) annak érdekében hogy azonos ütemben fejlődjenek;

Ha visszatérünk a saját példám bemutatására, akkor megvásároltam 10 játékost, 7 db H és 3 db Q összetételben. Még a szűkös anyagiakat is figyelembe véve, óriási szerencsével sikerült olyan játékosokat is vennem, amelyeknek valamelyik értéke a fent említett hármasból elérte a 7-es szintet. Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy majdnem mindegyiknek volt 4-es értéke is.

Edzésterv

Ami fontos, hogy akár saját, akár béredzős programban kezded, az első edzésnek a gólszerzés javasolt, valamennyi játékosnak legalább 10-es szintig. Általában ezen a ponton jön az első kérdés arra vonatkozóan, hogy „de hát nem is tudsz 10 embert SC-re edzeni, akkor hogyan?” Bizony ez így van. A sajáterős edzésben ez volt a második komolyabb megalkuvás magammal. Addig edzettem a játékosokat, rotálva őket az edzéshelyeken (6), amíg mindenki SC 10 nem lett. (Értelemszerűen ez béredzés esetében hamarabb bekövetkezik úgy 0,5-1 szezonnal.)

Ezt követően nekiláttam a védekezés edzésnek. Így utólag azt kell mondjam, hogy talán hiba volt, de nem végzetes és korrigálhatatlan hiba. Sőt, sokan azt vallják, hogy ez a helyes út, mert a védekezés edzés nagyon lassú. Mindenesetre 9-10-es szintig edzettem védekezésből a játékosokat úgy, hogy abban a néhány hétben, amikor sikerült kupában szerepelnem, illetve a szezonok között pontrúgást edzettem. (A szezonok között már nem veszítünk edzést, hiszen hétközi és hétvégi barátságosra is van lehetőség, de én így lőttem be az edzéstervet. Halkan jegyzem meg, hogy az SP edzésről mindenhol azt olvastam, hogy nagyon gyors edzés, ami igaz is, azonban jó tudni, hogy magasabb 13-14 feletti szintek kiedzése már több hetes masszív edzést igényel, így a 19-20-as szint elérése szezonokon át tartó SP edzést jelent.)

Ami miatt átálltam PM edzésre, az azért történt, mert egyrészt szerettem volna visszaigazolást kapni, hogy van létjogosultsága az LS csapatnak, másrészt ezzel összefüggésben szerettem volna eredményes lenni, hátha több pénzt tudok keresni, ami oda vezethet, hogy tudok egy jó kapust venni, aki növeli a védekezés értékeimet, így elegendő később rátérni a védekezés edzésre. Sőt a védekezés edzésben akár a kapus is részt vehet a korábban az SC edzés során alkalmazott rotációban és kaphat védekezés edzést is.

Szóval elindult a PM edzés. A 3 Q játékost leszámítva mindenkit 15-ös szintre edzettem, a 3 Q-t pedig 13-ra (Természetesen rotációval, a Q játékosokat mindig szélső pozícióban játszatva.) Közben egy szerencsés véletlen folytán bent maradtam szinte a teljes szezonon át a Vigaszág Kupában, ahol döntőt is játszottam. Ekkor végig SP edzés ment, tehát közben volt egy szezon pontrúgás edzés is.

Ezután tértem át védekezés edzésre. Az utolsó edzésnél a játékosok már 26+ évesek és legyen az akár PM, DEF, SP edzés, az mehet a világ végéig… A jobb tájékozódás, nagyságrend megítélése érdekében álljon itt az előbbi hármas érték egy 28 éves játékosra: 15/12/19. Ekkor egy IM/Wtm-nek elsősorban PM edzésre, egy offCD-nek DEF edzésre van szüksége a továbbiakban. Tudom, sokan azt mondják, hogy 29-30 éveseket már hova (miért) edzenék? Egyrészt a játékosok 30 éves koruk felett is képesek még fejlődni, másrészt az LS csapat építésekor szembe kell néznünk azzal is, hogy nem a piacra edzünk, ezért egy-egy szintlépés, az „öregek edzése” is erősíti a taktikánkat.

Kapus

Már az első kapusom esetében is azt az elvet vallottam, hogy ugyanabban az árkategóriában az alacsonyabb védés, de magasabb védekezés képességű kapus a számomra megfelelőbb. A kapusok igazolását mindig a pénztárcámhoz igazítottam és kezdetben nem próbáltam meg a csapat életkorához igazítani a korukat. Az első esetében sikerült a vételi és az eladás közötti értékét némileg növelnem azzal, hogy SP edzést kapott. Aztán a második esetében sikerült az értékét jelentősen növelnem azzal, hogy rotációban DEF edzést kapott. A jelenlegi kapusom már korban is illeszkedik a csapatba, értékei GK/DEF/SP 17/14/19.

Cserék

Állandóan nehézséget, többször problémát jelentett a minőségi cserék kérdése. Észrevettem, hogy az egyik leghatékonyabb ellenszerként a csapatom ellen a széleken támadást (AoW) alkalmazták az ellenfeleim. Ezért – az egyik Q játékosom eladása mellett döntve – beszereztem két H védőt (16 és 14 DEF), akik SC 10 és SP 17+ szinten voltak, azonban nem volt számottevő (15 meg végképp nem) PM értékük. Ők játszanak a meccsen defWB-et, míg a 15PM/12DEF-es játékosok offCD-t. Sajnos a minden tekintetben kiedzett, tökéletesnek nevezhető LS játékosokat még most sem tudom megfizetni, így a cserék esetében is kompromisszum kellett.

Másik kulcskérdés a cserekapus léte vagy nem léte. Alapvetően azt a nem túl megalapozott és biztonságos elvet követtem, hogy inkább fohászkodok a sérülés elkerüléséért, mint hogy állandóan foglalkoztassak megfelelő minőségű cserekapust. Amikor mégis bekövetkezett a sérülés aggastyánt, és/vagy nem minden képességében azonos cserét vásároltam tűzoltás jelleggel. (Megfontolandó a beszerzésénél, hogy esetleg később edzővé konvertálható legyen, de ez árfelhajtó hatású.)

Béredző alkalmazása, kész játékosok vásárlása

Tekintettel arra, hogy sosem volt kezdőtőkém, így nincs tapasztalatom a béredzős folyamatokról, de azért néhány dolgot ehhez is hozzátennék gondolatébresztőnek:

* béredző esetében is azonos időben szükséges kiválasztani az alapanyagot;
* előtte pedig egy (esetleg több) megbízható és kitartó béredzőt;
* ezzel a (béredzős) megoldással hamarabb edződnek a játékosaid SC-ből;
* a piacra kerülésüket (vissza/megvásárlásukat) alaposan meg kell tervezni, mert bármikor előfordulhat, hogy más is rárepül a hiánycikknek számító alapanyagra (ami jelentős költségnövekményt okozhat);
* hatékony és célravezető lehet, ha egy-egy képességből „csak” a posztnak megfelelő szintet edzünk ki. Azaz, ha példámat nézzük nem minden játékos rendelkezik 15 PM-mel, hanem csak 5-6, és nekik magasabb is mint 15 (azaz az IM és WTM-eknek magasabb, az offCD-knek alacsonyabb PM);

Az utolsó pontban foglaltaknak megfelelően a posztnak megfelelő képességeket egy nem nulláról épített, béredzős tervben célszerű magasabbra edzeni/edzetni. Itt leginkább a PM képesség emelése fontos a magas birtoklás miatt, illetve ugyanezen a poszton - ahogyan azt korábban írtam - az SC képesség is magasabb szinten ideális. Elgondolkozhatunk továbbá azon, hogy a tervezett DEF szint elérését követően (10 edzéshely, mindenki edzhető) visszatérünk a PM edzésre és ennek az 5-6 játékosnak úgy is növelhető a képessége, hogy a csapat az aktuálisan összeállítható maximumot képes nyújtani, hiszen a legmagasabb PM képességek játszanak a megfelelő posztokon.

Akkor sem kell kétségbe esni, ha esetleg nem találunk megbízható béredzőt, hiszen az LS taktika elterjedésével, továbbá azoknak a felhasználóknak a közreműködésével, akik a pénzkereset módjának az LS-hez alkalmas játékosok kiedzését választották, mára már elég sok félig kész játékost találunk a piacon. Tudnunk kell azonban, hogy ezeknek a játékosoknak az ára gyakorlatilag az aktuális kereslettől függ és valószínűleg jóval drágábbak, mintha 17 éves koruktól nálunk edződnének. (Arról nem is beszélve, hogy elképzelhető, hogy valaki béredzett játékosára találtunk rá.) Mindenesetre egy módszer lehet 18-19 éves SC 10-11-es H, Q játékosok vásárlása 5+ PM-mel, felkészülve arra, hogy drága lesz és szem előtt tartva, hogy a későbbi edzésből adódóan célszerű korban egymáshoz közelieket választani.

Ahogyan azt feljebb már említettem, akkor, amikor már értékelhető teljesítményt tud nyújtani a csapat, jönnek az eredmények, elkerülhetetlen kiedzett LS játékos vásárlása kiegészítő játékosnak. Itt is előjön a kompromisszumok megkötésének jelentősége. A minden tekintetben (specialitás és képességek) megfelelő játékos, aki gyakorlatilag kompatibilis a csapatod játékosaival ritka és nagyon drága a piacon. Némileg olcsóbban találhatunk olyat, amelyiknek
* valamelyik képessége nincs kiedzve (itt figyelembe szoktam venni, milyen edzést kaphat nálam a későbbiekben és az lehet gyengébb);
* nincs, vagy nem megfelelő a specialitása (ekkor inkább a spec nélkülit választottam, de a módosítások után H és Q-n kívül várhatóan más specek is használhatóak lesznek).

Ami elkerülhetetlen, hogy legyen néhány elfogadható, LS-re alkalmas cserénk, még ha nem is illeszkedik teljesen a csapatba képességei, vagy kora folytán. Ez a szabály felsőbb osztályokban úgy módosul, hogy minden posztra legyen legalább egy ilyen játékosunk.

Csapat megújítása

Örök kérdés és dilemma, hogy az LS csapatot hogyan lehet megújítani, esetleg hosszú ideig a top ligák valamelyikében tartani. A válasz az, hogy nagyon nehezen és sok pénzből II., majd III. osztályban ott lehet maradni, de ebben az esetben a fent leírtak szépsége – a rossz nyelvek szerint, ha már "taktikáznod úgy sem kell, csak csapatot állítanod" – is elveszik. A saját tapasztalatom az, hogy mindig előjön egy-egy olyan szempont, amiből okulva, vagy elgondolkozva rajta, kicsit másképp, a jobb összteljesítmény reményében készítenéd fel, edzenéd ki az LS csapatod. Úgyhogy a magam részéről az újrakezdésre voksolok, főleg most, hogy az új specialitások és azok hatásai lehet, hogy új alapokra helyezik az LS csapat építésének (íratlan) szabályait. De ez már egy másik cikk lesz...

Konklúzió-féleképpen, útravalóként talán csak annyit, hogy mindig azt tartsd szem előtt, hogy LS taktikára épített csapat a labda birtoklására, a „levédekezésre” törekszik, maximalizálni szeretné a távoli lövések számát a magas taktikai szinttel és a lehetőségek szerint minél több SE-t szeretne kapni. Ehhez nem kell mást tennie, mint a jellemzően jól fejelő és gyors játékosok gólszerzés, játékszervezés, védekezés, pontrúgás képességeit fejleszteni. Ilyen egyszerű ez.

2017-06-28 21:15:12, 1643 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=20131]

 
Server 071